mandyla
27.08.13,08:32
Istá spoločnosť pred 4rokmi vykupovala poľnohospodársku pôdu vo veľkom. Moja sesternica predala všetko čo mala na liste vlastníctva. Neskôr som zistila že predala aj také parcely ktoré jej nepatrili lebo už pred desaťročiami boli vysporiadané medzi našimi rodičmi a podľa toho boli aj fyzicky užívané len zmeny neboli na katastri zaevidované. Po smrti jej matky prešli dedičským konaním na ňu. V jednom prípade išlo o stavebný pozemok preto som uplatnila predkupné právo a spoločnosť mi túto časť odstúpila -predala. Teda som vlastne kúpila svoj pozemok aby som sa oň s tou spoločnosťou nemusela deliť. Toho roku, ešte pred uplynutím 5-ročného obdobia vlastníctva, som ho predala a podľa zákona by som mala zaplatiť daň z predaja lebo medzi kúpnou cenou a predajnou je dosť veľký rozdiel-zisk. Ako by som sa mohla vyhnúť plateniu dane keď ten pozemok bol vlastne môj? Stačilo by čestné prehlásenie, napr. aj od susedov, od obce kde sme platili dane za ten pozemok?
Katy a R
27.08.13,07:32
no obávam sa, že čestné prehlásenie by ti bolo na ... nič. oficiálne si nadobudla kúpou.
Ale môžeš uplatniť všetky výdavky (nielen za čo si kúpila) - napr poplatky za advokátov (ak si mala), kolky, kataster ... pozháňaj