beja
16.03.06,10:06
Ahojte!
Vychádza nám dosť vysoký HV, preto ešte uvažujeme o možnostiach "zvýšenia nákladov".Čo keby sme uzavreli zmluvy do hodnoty max.43 968,-Sk, kedy daňovník nemá povinnosť podať daňové priznanie. Aký druh zmluvy však môžem uzavrieť, aby mi z toho spätne nevyplynuli žiadne povinnosti? Viem o kúpno-predajnej a nájomnej zmluve. Môžeme uzavrieť aj zmluvu na nejaké práce na dohodnutú sumu bez toho aby sme mali my povinnosť zraziť a zaplatiť daň? My niekomu vyplatíme peniaze na zákl. zmluvy za prácu bez toho aby sme zrazili nejakú daň a on, keďže neprekročil 50% z nezdanit.čiastky, nepodáva DP a nezdaňuje. Ak má daňovník príjmy len zo závislej činnosti, u nás jeho príjem na zákl. nejakej zmluvy neprekročí 43 968,- Sk, nebude musieť podať daňové priznanie? Čo myslíte, dá sa?
Vladimír Ozimý
16.03.06,09:18
no podme na to:

1. zo zavislou cinnostou su spate aj ine veci ako len danova povinnost, registracia na SP a ZP (v tom by som videl problem)
2. no napriklad predaj hnutelnej veci sukr. osobou, ktora nebola vyuzivana na podnikanie je oslobodena od dane z prijmov v lubovolnej vyske (tam je len problem odpisov nad 30 tis.)
3. ak ide o prilezitostnu cinnost - (paragraf 8 ods1) - tam sa biju dva paragrafy a to paragraf 9 ods 1 pism. h, kde je takyto prijem danovo oslobodeny do vysky 5 nasobku zivotneho minima pre rok 2005 je to 22900 na druhej strane osoba ktora nema prijem vacsi ako 50% nezdanitelnej ciastky na danovnika nemusi podat danove priznanie.
beja
16.03.06,18:13
Znamená to, že ak niekto pre mňa vykoná jednorázovo napr. natretie strechy na firemnej budove, ktoré budeme považovať za príležitostnú činnosť, pri ktorej jednorázová odmena nepresiahne 22 900,-, ja ako objednávateľ vyplatením dohodnutej čiastky nemám žiadne iné povinnosti /nezrážam žiadnu daň/ a zhotoviteľ, keďže neprekročil 22 900,- nemusí podať daňové priznanie? Je potrebné uzavrieť na túto príležitostnú činnosť aj nejakú zmluvu, alebo stačí ústna dohoda a tým výdajový pokl. doklad?
KEJKA
16.03.06,21:32
uvAžUJEš SPRáVNE, ALE PRíJEMCA NESMIE MAť INé PRíJMY, LEBO UňHO SA TO SPOčíTA.
dr.kuko
16.03.06,22:52
Môže mať aj iné príjmy, ale tú príležitosnú si môže minúť len raz do roka.
beja
18.03.06,14:21
Čo znamená "iné príjmy"? Myslela som, že tých 22 900,- na príležitostnú činnosť si môže vyčerpať aj popri závislej činnosti. Zamestnávateľ mu spraví ročné zúčtovanie zo závislej činnosti a tú príležitostnú nemusí priznať. Nie je to tak? A to že si ju môže minúť raz do roka možno riešiť jednorázovým vyplatením, však?