ssimonn4
27.08.13,15:13
Brigádujem v istej firme u kamaráta a po prací sme malý firemnú akciu po ktorej keď som šiel domov ma napadlo že sa preveziem po teréne a prekotil som sa a rozbil auto, som po maturite a on odo mňa žiada do konca týždňa peniaze buď na opravu alebo na druhé auto. Najskôr odo mňa žiadal že ho mam dať do poriadku a že ho to nezaujíma, zrazu si poslal klampiara a povedal že buď to bude on opravovať alebo sa kúpi druhé. Žiada odo mňa tak zhruba 5tis euro. Nemám to ako zaplatiť a dnes mi povedal že je mu to jedno a že keď to do konca týždňa nevybavím že on to somna vytiahne že však viem ako... Čo mam robiť? Ako mam postupovať? Ďakujem za pomoc.
Tweety
27.08.13,13:15
A prečo by si mu škodu nemal nahradiť? Veď si mu rozbil auto. Skús sa na to pozrieť naopak, tebe by ho niekto rozbil a nechal by si to tak? Tak sa zachovaj ako chlap, skončený maturant.
avalik
27.08.13,13:21
§ 225

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.

Ak si ale pouzil vozidlo neopravnene, tak to je uz ina vec

Doplnenie: kedze to bolo pozicane auto minimalne si zodpovedny za skodu a povinny uhradit naklady na uvedenie veci do povodneho stavu ak sa budes stavat na zadne, tak pozri aj Trestny zakon - Poškodzovanie cudzej veci

§ 245
(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.

§ 125
(1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.
erik555
27.08.13,13:25
tak na buduce ta uz ine myslienky napadnu :D za svoje ciny je kazdy zodpovedny!
ssimonn4
27.08.13,13:26
Ja mu hu chcem nahradit, ale on nemoze odomna ocakavt ze ja do troch dni vytiahnem z vacku 5 tis euro... Som po maturite... Nemame ziadnu dohodu nic nikde na papieri.... Zacal na mna vyskakovat, tak chcem vediet nieco viac aby som sa vedel branit, alebo aspon k tomu nieco povedat..
ssimonn4
27.08.13,13:27
Bolo to po praci po firemnej akcii, ziadna dohoda nic nikde zapisane...
ssimonn4
27.08.13,13:28
viem
ssimonn4
27.08.13,13:33
On mi ho pozicial... Ja som mal ist na nom domov a cestou som sa odviezol po kopci kde som to prekotil pri otacani... Doplnim ze to bolo pri rychlosti max 40km/h ale otocil som ho cez strechu a z vonka je cele obite... Klampiar to vyuctoval na 4.5tis e a tolko vyjde aj druhe auto...
Tweety
27.08.13,13:33
Pracuješ načierno? Samozrejme, že nemôže požadovať ˇkeš do troch dní ale dohodnúť sa nejako musíte.
ssimonn4
27.08.13,13:36
Ja som sa chcel dohodnut ze bud si to odpracujem alebo mu to zacnem splacat ked sa zamestnam... Ano v podstate na cierno...
ssimonn4
27.08.13,13:39
Som sa chcel dohodnut ze bud to odpracujem, alebo ze ak sa zamestnam ze mu to zacnem splacat... Ano v podstate na cierno...
Tweety
27.08.13,13:41
Kamarát je aj majiteľ? Tak to sa určite na náhrade dohodnete. A to, zamestnáv. načierno nie je práve v súlade so zákonom.
avalik
27.08.13,13:45
doplnila som odpoved
pavol54
27.08.13,14:41
Tá trasa nebola plánovaná po teréne ani cez Rím a Vladivostok, takže čierna jazda neoprávnené použitie motorového vozidla takže buď rád že "kamarát" to nehodil na súd a naviac ti nenechal hneď fúkať.
ssimonn4
27.08.13,14:57
Nepijem....
pavol54
27.08.13,15:42
blbečku ty tiež nepotrebuješ počuť pravdu ak ti ju niekto povie ták dáš neužitočné, ja som tvrdil že piješ.
avalik
27.08.13,15:49
z uvedenych informacii v komentoch od zadavatela, by otazka mala zniet "Moze po mne ziadat nahradu skody majitel auta, ktore som poskodil?" lebo pojmy majitel firmy a brigadnik su v tomto pripade bezpredmetne
BXLmiami
28.08.13,04:43
Toto si prečo dal neužitočné,ved je to svatá pravda,ak to ten chlap dá na súd,si bez penazí aj bez vodičáku.Maturanti,neskutočné.
Pos*al si to,ber zodpovednosť a pouč sa z toho.Ospravedlnenky v živote neplatia.
Oliwa
28.08.13,05:25
Môže. Ale nie majiteľ firmy, ale súd, ak Ťa naň kamarát dá...
buchač
28.08.13,06:08
Pali ....chlapec sa pravdy bojí , love nemá ...ale jazdiť po teréne sa mu zachcelo ...
Veď aj rád môže byť , že mu kamarát jednu poriadnu nevypálil ...