gufy
27.08.13,17:36
Dobrý deň,

v zmluve o prenájme je uvedené aj predkupné právo nájomcu prenajímanej nehnuteľnosti. Návrh na kataster podáva nájomca.

Tento bod je v zmluve uvedený len pre prípad, že by nájomca o zavkladovanie tohto predkupného práva do katastra niekedy v budúcnosti v priebehu prenájmu prejavil záujem - nemusí sa potom už nič spisovať, je to v zmluve pripravené. Čas na podanie návrhu na vklad v zmluve uvedený nie je.

Chcel by som sa opýtať, do akej doby je povinný, či do akej doby je vôbec možné, podať uvedený návrh do katastra?
A tiež, či nájomná zmluva zostáva vôbec platná, ak sa návrh do katastra v zákonnej lehote (ani po) vôbec nepodá.

Za odpovede vopred pekne ďakujem.
meha
27.08.13,16:44
Pokiaľ ja viem, vkladom sa do katastra zapisujú práva k nehnuteľnostiam (vlastnícke právo, záložné právo,...) zo zmlúv, napr.: kúpna zmluva, darovacia zmluva, zmluva o zriadení vecného bremena, zmluva o prevode vlastníctva bytu. Vkladom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam. Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania.Ty píšeš,že máš predkupné právo-to znamená,že ak bude chcieť prenajímateľ byt predať,ponúkne ho najprv tebe.Až po kúpe predmetnej nehnuteľnosti sa dáva vklad do katastra po podpise kúpno-predajnej zmluvy a nie na základe nájomnej zmluvy.Ak je to ináč,rada si nechám poradiť aj ja.
gufy
27.08.13,17:06
Ale ja som písal o inom, skúsim to upresniť:

Zmluvné strany sa v zmluve dohodli
1. na prenájme
2. na predkupnom práve nájomcu

K bodu 2. je potrebné však ešte podať návrh na kataster - ča sa ešte neudialo a udeje sa to až potom, ak to nájomca vôbec podá. K tomu priloží vôľu oboch strán - a tá je predbežne zakotvená (teda pripravená) už v nájomnej zmluve.
gufy
30.08.13,09:58
.

Žiaľ, nenašiel sa nikto, kto by poradil,

tu
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=podanie%20navrhu%20na%20vklad%20termin&source=web&cd=1&ved=0CDMQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.podnikajte.sk%2Fobchod_homedi r%2Fdata%2F1217%2Fprilohy%2FONGKATpdf.pdf&ei=t3AgUu6MDYnWtAaqvoDwBw&usg=AFQjCNGjYsEZ45Es_TQwvPkFTgYnp2quxw
som našiel pekný súhrn informácií. Možno by sa zišlo vedieť, aká je ich súčasná platnosť.

Skutočnosti z toho, ktoré sa otázky týkajú:

Na str. 5 sa uvádza:
"Prílohou k návrhu na vklad môže byť zmluvná listina, obsahom ktorej môže byť viac právnych úkonov (napr. darovacia zmluva a súčasné zriadenie vecného bremena)."

Na str. 4 sa uvádza :
"Kto z účastníkov v praxi podá návrh na vklad vlastníckeho práva do KN – napríklad na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu – záleží od dohody zmluvných strán."

Na zlome strán 4 a 5 sa uvádza:
"Lehotu, dokedy je potrebné podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, je účelné upraviť už v zmluve. V tejto súvislosti treba poukázať na ustanovenie § 47 ods. 1 ObčZ, podľa ktorého ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím. V ods. 2 citovaného ustanovenia § 47 ObčZ je stanovené, že ak sa do troch --- (!!!) ---
rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na vydanie rozhodnutia podľa ods. 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili. V súčasnosti odborná verejnosť vedie diskusie o význame citovaných ustanovení vrátane aplikácie stanovenej trojročnej lehoty na podanie napríklad návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností; predpokladá sa, že táto problematika bude vyriešená v rámci pripravovanej rekodifikácie ObčZ. V každom prípade v praxi sa odporúča podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností čo najskôr, aby sa v budúcnosti predišlo prípadným súdnym konaniam a zbytočným nejasnostiam a komplikáciám."

Možno sa to niekomu zíde.

A samozrejme, meha, napriek nedorozumeniu, určite ďakujem za snahu poradiť!

Ešte by som sa rád dozvedel odpoveď na tú moju druhú otázku,
čiže či nájomná zmluva zostáva vôbec platná, ak sa návrh do katastra v zákonnej lehote (ani po) vôbec nepodá.
Na nete sa mi to nájsť nepodarilo.....
Mária27
19.09.13,20:23
Predkupné právo možno založiť aj nájomnou zmluvou, ako vecné právo sa však nadobúda až vkladom do katastra. Ak ste si čas nedohodli, zákonom nie je určený. Pri nedodržaní vecného predkupného práva by mal nájomca právo žiadať od nadobúdateľa buď prevod, alebo by mu predkupné právo zostalo zachované. Pri záväzkovom vecnom práve by mal nárok iba na náhradu škody. Nájomná zmluva je platná, do katastra sa vkladá pri nájme pozemkov na viac ako 5 rokov - tiež na ochranu nájomcu.

§ 47 občianskeho zákonníka hovorí o troch rokov v súvislosti s účinnosťou zmluvy vtedy, ak je potrebný súhlas nejakého orgánu - väčšnou pri prevode majetku štátu (nadriadený orgán a pod.).