dadamat
27.08.13,23:07
Ponúkla som byt na dlhodobý prenájom z finančných dôvodov. Zmluvu o prenájme sme uzavreli na rok s trojmesačnou výpovednou lehotou a na 3-mesačné obdobie bol dohodnutý aj depozit. Zmluvne máme spísané, že pri splnení všetkých záväzkov bude depozit nájomcovi vrátený do 7 dní od ukončenia zmluvy. Prešiel však iba mesiac od podpisu zmluvy a podnájomníci zrazu oznámili, že sa chcú do týždňa odsťahovať do zahraničia a celý depozit chcú vrátiť do 3 dní. Som povinná im vrátiť celú sumu, ak oni porušili dohodu? Peniaze som preinvestovala, nepočítala som s tým, že ich budem musieť tak skoro vrátiť, navyše 3-mesačná lehota mi mala zaistiť, aby som mala čas získať nových podnájomníkov aj peniaze. Predchádzajúci podnájomníci boli neplatiči - mala som s nimi len stručnú zmluvu o prenájme a mala som problém ich dostať z bytu, časť depozitu nových podnájomníkov som využila na vyrovnanie dlhu predchádzajúcich a preto aj keď nechcem nikomu robiť prieky, jednoducho im depozit neviem okamžite vrátiť. Mám právo trvať na 3- mesačnej výpovednej lehote, prípadne im depozit nevrátiť?
Záverečné ustanovenia v zmluve:
1. Prenájom bytu zanikne:
- dňom ukončenia zmluvy o prenájme, pokiaľ nebolo dodatkom minimálne 30 dní vopred písomne dohodnuté predĺženie
- písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom; výpovedná lehota trvá tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola prenajímateľovi/nájomcovi doručená výpoveď
- v prípade nedoplatku na nájomnom viac ako 1 mesiac, je výpovedná lehota 30 dní
2. v prípade skončenia prenájmu je nájomca povinný odovzdať byt v pôvodnom stave s výnimkou úprav, na ktoré bol v zmluve počas prenájmu spísaný dodatok a ktoré sa počas prenájmu stali súčasťou bytu.
3. poskytnutý depozit na nájom bude v prípade splnených záväzkov nájomcu voči prenajímateľovi vrátení po ukončení prenájmu v plnej výške v deň odovzdania kľúčov, najneskôr 7 dní od ukončenia zmluvy o prenájme
4. prípadné škody a nedoplatky budú pri ukončení prenájmu odrátané z depozitu, v prípade, že by preukázateľná škoda presiahla výšku zábezpeky v depozite, bude nájomca povinný uhradiť rozdiel najneskôr do 7 dní od ukončenia zmluvy o prenájme
5. táto zmluva nadobúda účinnosť dňom jej podpísania zmluvnými stranami
dedo paragraf
27.08.13,21:28
Ťažko poradiť ak nepoznám obsah celej zmluvy.Ale ak je to tak,ako píšete,a je v zmluve aj uvedený spôsob výpovede a finančného vyrovnania,tak budú musieť počkať do konca tretieho mesiaca,a Vy si dovtedy musíte pripraviť financie na vyrovnanie.
lubko6394
28.08.13,06:40
Ešte je možnosť počkať na vyúčtovanie teplej vody a kúrenia za tento rok - to bude tak v máji 2014 a potom vrátiť zbytok +/- rozdiel z alikvótnej časti.
dmc
28.08.13,07:14
nepoznam presne znenie zmluvy ale pokial ste mali dohodnutu 3-mesacnu vypovednu lehotu tak zmluvny vztah trva 3 mesiace od oznamenia vypovede - resp. zmluvny bztah konci az po uplnynuti 3 mesiacov od oznamenia skoncenia najmu pokial nepride k dohode oboch stran na kratskej lehote. takze pokial vy nesuhlasite s kratsou lehotou aku mate uvedenu v zmluve tak najom za uvedene obdobie 3 mesiacov musi zaplatit podnajomnik. Napriek tomu ze podnajomnik chce odist okamzite z bytu - pokial ste vy ako najomca neporuslia svoje zavezky tak zmluvny vztah trva aj napriek odchodu podnajomnika z bytu - takze mate pravo ziadat aj celu vysku najmu za 3 mesiace. Dolezite je mat dobre osetrenu zmluvu.
dadamat
28.08.13,07:29
ďakujem, nechcelo sa mi prepisovať celé znenie zmluvy na 3 strany...tak vylepším otázku o záver zmluvy
dadamat
28.08.13,07:51
ďakujem, presne to som si myslela...vylepšila som svoju otázku o presné znenie záverečných ustanovení zo zmluvy, dúfam, že niečo z toho neotočia proti mne, ale ešte mi ani nedali písomnú výpoveď, len oznámili, že odchádzajú a chcú peniaze - chcú odísť za prácou a už 1.9. tam vraj majú byť