kakanar
28.08.13,11:51
Zamestnavatel nam koli nedostatku prace nariadil v piatok dovolenku. V ten isty piatok je moznost ist darovat krv. Mohol by som si nahradit tu dovolenku paragrafom za darovanie krvi? Ci nie je mozne cerpat paragraf v den kedy je nariadena dovolenka.

Dakujem
avalik
28.08.13,09:54
nie, dovolenka sa z tohto dovodu neprerusuje

§ 114

Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).


a doplnim aj k odpovedi Katy a R
§ 144
Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

cize mas moznost poziadat o poskytnutie pracovneho volna vopred a storno urcenia dovolenky ... nie prerusit uz urcenu dovolenku, dodatocnym predlozenim potvrdenia o darovani krvi
Katy a R
28.08.13,10:10
cit zo ZP (z §112)
... Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.
Katy a R
28.08.13,10:31
áno treba dať vedieť dopredu - samozrejme, záleží aj od zamestnávateľa ;) ale všeobecne platí, že o prekážkach v práci informujeme dopredu! A v tomto prípade ide o 1 deň RD!
tictac7
28.08.13,11:16
...§ na darovanie krvi nie je o celom dni....
Katy a R
28.08.13,12:01
- ale to nemôžme vedieť ?? - čo ak cestuje 100 km tam a naspäť?
kakanar
01.09.13,12:58
teda ak by som zamestnavatelovi vopred oznamil ze idem darovat krv tak by mi mohol dovolenku stornovat a nahradit ju paragrafom z darovania krvi? To nam firmeny pravnik zabudol povedat...on operoval len prerusenim dovolenky
kakanar
01.09.13,13:17
u nas je to na cely den v tom pripade ak som sposobily v dany den a skutocne mi krv vezmu...ak ma po predbeznom vysetreni v dany den ako darcu odmietnu musim sa vratit do prace