mel
16.03.06,11:29
Prosím poraďte mi. Nákúpili sme program-nehmotný majetok z Čiech.Dodávateľ je neplátca DPH. Mám spraviť samozdanenie. Nárok na odpočet DPH nemám a odviesť DPH musím ?
ALBO
16.03.06,13:48
ano, musíte spraviť samozdanenie.§69/3 a §15/7 a 8. Prečo si myslíte , že nemáte nárok, robíte na tom programe len oslobodené činnosti ? Ak je to napr. SW na spracovanie účtovníctva, evidenciu predaja alebo pod. tak máte nárok. či máte nárok alebo pomerný nárok alebo žiaden, určíte podľa toho na čo ten SW použijete. §49/3
Daska
16.03.06,14:39
Preco by malo byt samozdanenie??? Vsak fakturu vystavoval neplatca, cize faktura bez dph.
skvrnka
16.03.06,15:48
Ja tiež tomu nerozumiem, keď je nakup od neplatcu, prečo
musím samozdanenie urobiť, to ako by som to isté nakúpila
v SR a ja ako platca by som musela samozdaniť.
Pričom mám tiež také prípady, že si to odpočítať nemôžem,
použitie na oslobodené činnosti to je napr. nakup hmotného majetku v ČR
od neplatcu. Ako to má správne byť?
Jana Acsová
16.03.06,16:08
Podľa § 69 ods. 3 je každá zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu. Zahraničnou osobou rozumieme osobu bez ohľadu na to, či sa jedná o platiteľa, alebo neplatiteľa dane. V spomínanom § je uvedená iba "zahraničná osoba". Keby sa malo jednať o platiteľa, bolo by ustanovenie spresnené. T.j. ak dodávka softvéru spadá pod spomínaný § 15 ods. 8, slovenský podnikateľ je osobou povinnou platiť daň a v prípade, že je aj platiteľom dane na Slovensku vzniká mu aj právo na jej odpočítanie a to v závislosti od toho, za akým účelom softvér obstaral (na čo bude slúžiť ... či na dodávky zdaňované, alebo oslobodené), tak ako bližšie uvádza ALBO.
Nika
11.05.06,14:56
Prosím pozrite si tento príspevok:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24250&highlight=neplatca

Teraz tomu už vôbec nerozumiem. Kupujem tovar z EU od neplatcu (ja som platca) zdaňujem či nie?
ALBO
11.05.06,18:50
Prosím pozrite si tento príspevok:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=24250&highlight=neplatca

Teraz tomu už vôbec nerozumiem. Kupujem tovar z EU od neplatcu (ja som platca) zdaňujem či nie?



Ten link je na tovar a tento na SW, pricom sa v odpovedi predpokladalo, ze nejde o SW ako tovar ale o sluzbu, prevod prav,pravo pouzivat SW, teda §15.
No a potom je rozdiel v odpovedi ak vam niekto doda tovar, miesto dodania je podla 13/1, teda cesko, a kedze to dodava nplatitel tak dan sa neodvadza, keby bol platitel islo by o nadobudnutie tovaru a danova povinnost by sa preniesla na naseho platitela.Ak by sa fakturovalo od platitela nasemu neplatitelovi, vtedy sa sleduje limit 420 tis.
No a ked je to sluzba podla § 15/7 tak miesto dodania je slovensko aj ked je to od neplatitela neplatitelovi a podla § 69 sa DP prenasa na slovenskeho podnikatela.
Nika
11.05.06,19:07
Ten link je na tovar a tento na SW, pricom sa v odpovedi predpokladalo, ze nejde o SW ako tovar ale o sluzbu, prevod prav,pravo pouzivat SW, teda §15.
No a potom je rozdiel v odpovedi ak vam niekto doda tovar, miesto dodania je podla 13/1, teda cesko, a kedze to dodava nplatitel tak dan sa neodvadza, keby bol platitel islo by o nadobudnutie tovaru a danova povinnost by sa preniesla na naseho platitela.Ak by sa fakturovalo od platitela nasemu neplatitelovi, vtedy sa sleduje limit 420 tis.
No a ked je to sluzba podla § 15/7 tak miesto dodania je slovensko aj ked je to od neplatitela neplatitelovi a podla § 69 sa DP prenasa na slovenskeho podnikatela.

ALBO ďakujem za vysvetlenie. Asi by som si mala vziať dovolenku :confused: