Ivča
28.08.13,17:26
Pracovníčka dostala výpoveď z nadbytočnosti. Zaevidovala sa na úrad práce. Približne po 6 mesiacoch dovŕšila dôchodkový vek a požiadala si o starobný dôchodok. Môže požiadať posledného zamestnávateľa o vyplatenie odchodného?
Ďakujem.
Tweety
28.08.13,15:34
Nie, nemôže. Resp,. môže, ale nárok nemá.

§76a ZP
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
andreaoa
02.09.13,12:39
mozem prosim poprosit o pomoc pri nasledovnom: zamestnanec skoncil k 31.08.2013 (vypoved, nadbytocnost) a 30.08. poziadal socialnu poistovnu o priznanie predcasneho starobneho dochodku od 01.09.2013..

.z formulacie paragrafu 76a) ods. b) - ak mu bol priznany predcasny starobny dochodok na zaklade ziadosti podanej pred skoncenim PP alebo do 10 dni po jeho skonceni sme na rozpakoch, lebo jemu este nebol priznany (ale v komentari k zakonniku prace je napisane, ze podmienkou vzniku naroku na odchodne je uplatnit na socialnej poistovni - ziadostou.... a otazka je - vyplatit odchodne alebo nie...podla mna dochodok este priznany nema( to ze ma podanu ziadost je fajn, ale kludne sa moze zamestnat od 01.9.2013 co 30.08 este nemusel vediet a narok na predcasny mu nepriznaju...

dakujem za pomoc
veronikasad
02.09.13,12:44
O akom dôchodku píšeš ? Predčasnom starobnom, alebo invalidnom ? V žiadnom prípade mu odchodné nevyplácaš vo výplate za mesiac August (aj keby mu naň vznikol nárok)
andreaoa
02.09.13,13:05
opravene, predcasnom starobnom...pomylil ma text nad mojim komentarom...v zakone je ale napisane ze zamestnancovi patri pri skonceni PP...to znamena vo vyplate za august... moja otazka ale je, ci potrebujem rozhodnutie SP o priznani alebo staci len ta ziadost...lebo v ostatnych konverzaciach je to tak pol na pol...
veronikasad
02.09.13,13:10
Podmienka uplatnenia nároku je splnená. Odchodné mu vyplatíš až potom, keď ti prinesie rozhodnutie zo SP, že mu predčasný SD skutočne priznali.
andreaoa
02.09.13,13:12
ok, teda v pripade, ze to stihne do vyplatneho terminu za august tak limituje ma nieco v nevyplateni to za august? dakujem za pomoc :)
veronikasad
02.09.13,13:21
Je malá pravdepodobnosť že stihne - lehota SP je 60 dní, Ak budeš mať rozhodnutie Ústredia SP, že mu bol predčasný SD skutočne priznaný, môžeš mu odchodné vyplatiť aj v augustovej výplate.
andreaoa
02.09.13,13:25
dakujem !