VANUSKA
28.08.13,17:32
Od roku 2009 som invalidný dôchodca /čiastočný/ poberal som 220 .-eur. V júli t.r. som bol prehodnotený na 75% t.j. som poberateľom tzv. plného inv. dôchodku. Obdržal som rozhodnutie od SP kde mi bol priznaný dôchodok vo výške 296.-eur. Zdá sa mi to málo. Mám vedomosť, že tzv. čiastočný je cca 50% plného invalidného dôchodku. Rozdiel medzi tzv. čiastočným a plným je cca 70 eur. Kto má skusenosti a vie mi poradiť ako mám postupovať keď sa mi zdá, že SP mi nesprávne vyrátala inv.dôchodok. V júli mi dali 75%. Predtým som mal 70%.
Katy a R
28.08.13,15:51
neexistuje plný a čiastočný dôchodok. Ale len ID (určuje sa v % znížená schopnosť pracovať) - neuviedol si % - aké si mal predtým ?
ako je to s výškou - pozri tu : http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#73
- vieš si aj sám prepočítať (v rozhodnutí máš potrebné údaje k tomu)
Doplním:
V rozhodnutí, ktoré máš je aj odôvodnenie - a tam je aj presný výpočet (vieš si to sám skontrolovať - my tie tvoje údaje potrebné k výpočtu nepoznáme!).
No a je tam aj poučenie o opravnom prostriedku (ako postupovať, keď nesúhlasíš) - môžeš dať návrh na preskúmanie súdom.
wagner
28.08.13,18:13
Môžeš požiadať o opätovné prepočítanie výšky ID s tým, že si myslíš, že výpočet nie je správny. Oni ho prepočítajú a pošlú Ti vyjadrenie..
Xanti
29.08.13,08:57
Ja mám pocit, že dôchodok máš vypočítaný správne. Nepíšeš koľko ti priznali dôchodok v roku 2009 ked si prvý krát dostal ID.
Pretože od tej doby sa dôchodok valorizoval tj. zvýšil . A tiež mám pocit, že tento nový dôchodok Ti vypočítali z toho istého základu ako si mal v roku 2009 a nie z toho valorizovaného čo si poberal tento rok.

Len tak tipujem, že Ti schválili v roku 2009 dôchodok vo výške 207,20 eur alebo tak okolo?
Katy a R
29.08.13,16:13
S rozhodnutím posielajú aj prepočet dôchodku (odôvodnenie) .
- už len preskúmať na súd
ale netreba v tomto prípade
asterix174
29.08.13,20:31
Je úplne jedno či máš 71, 75 alebo 90 percent., stále ide o plný ID. Skús si to prepočítať, najdi si vzorec na výpočet čiatočného plného ID. A ak ti to ani potom nebude sedieť požiadaj o prepočítanie.

/ Ak u občana schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť klesla o viac ako 70 %, jeho invalidný dôchodok sa vypočíta:
Invalidný dôchodok (zníženie schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %) = POMB x ODP x ADH
POMB – priemerný osobný mzdový bod - vypočíta sa ako aritmetický priemer z osobných mzdových bodov v každom roku pred vznikom invalidity, t. j. [OMB(1) + OMB(2) + (OMB(3) +....+OMB(n)]/n, n = počet rokov/obdobie poistenia pred vznikom invalidity
ODP – obdobie poistenia
- vypočíta sa ako súčet: počet rokov poistenia občana v Sociálnej poisťovni pred vznikom invalidity + počet rokov, dokedy občan dovŕši dôchodkový vek.

ADH – aktuálna dôchodková hodnota
- číslo sa vypočítava podľa vopred daného vzorca a každoročne sa zvyšuje podľa rastu priemernej nominálnej mzdy na Slovensku.
Katy a R
29.08.13,20:53
Presný výpočet dôchodku má už v rozhodnutí zo SP - nemusí ani vzorec hľadať. Aj § 73 má už priložený vyššie.
Nemôže si to dať prepočítať. Len preskúmať na súd!
LukBeson
03.09.13,19:51
myslím, že Tvoj dôchodok "štartoval" v roku 2009 v približnej sume € 200,- a každoročným zvyšovaním dosiahol v r. 2013 hodnotu € 220,- ... Pri získaní 75% miery postihnutia sa Ti následne upravil výpočet z: (POMB x ODP x ADH x percentuálna miera poklesu) na (POMB x ODP x ADH) a teda SP vyrátala inv. dôchodok správne