monspa
16.03.06,10:48
Prebrala som v roku 2005 účto /platca DPH, JÚ/. Zistila som, že predchádzajúca účtovníčka má v minulých rokoch nezrovnalosti. Najväčší problém konkrétne: Odber.faktúry z roku 2003, ktoré boli uhradené v roku 2004 boli účtované ako príjem OZD vcelku /nerozdelené na ZD a DPH/. Tá pani asi nerobila ročný prevod a ručne nahadzovala pohľadávky z roku 2003 do knihy vydaných FA v roku 2004 ako oslobodené od DPH. Pár FA mala aj v roku 2005, tie som opravila, ale čo s tými predchádzajúcimi rokmi? Mám to opraviť a podať dodatočné DP, alebo jej to jednoducho vrátim, nech sa s tým trápi sama? Ona to pre podnikateľa robila bez zmluvy - "načierno", takže sa mu na to asi vykašle? Poraďte čo teraz?
Zita5
16.03.06,10:10
Prebrala som v roku 2005 účto /platca DPH, JÚ/. Zistila som, že predchádzajúca účtovníčka má v minulých rokoch nezrovnalosti. Najväčší problém konkrétne: Odber.faktúry z roku 2003, ktoré boli uhradené v roku 2004 boli účtované ako príjem OZD vcelku /nerozdelené na ZD a DPH/. Tá pani asi nerobila ročný prevod a ručne nahadzovala pohľadávky z roku 2003 do knihy vydaných FA v roku 2004 ako oslobodené od DPH. Pár FA mala aj v roku 2005, tie som opravila, ale čo s tými predchádzajúcimi rokmi? Mám to opraviť a podať dodatočné DP, alebo jej to jednoducho vrátim, nech sa s tým trápi sama? Ona to pre podnikateľa robila bez zmluvy - "načierno", takže sa mu na to asi vykašle? Poraďte čo teraz?

Tým , že to tak účtovala , zvýšila podnikateľovi príjem - vlastne omylom . Treba skúmať , že či to hodilo nejakú vyššiu čiastku a či vôbbec sa oplatí s tým zaoberať , avšak treba brať zreteľ aj na odvody do fondov , pretože automaticky sa vychádzalo z chybného základu dane .
renča1
16.03.06,10:19
ja si tiež napíšem svoj názor, keby sa to stalo mne určite by som neopravovala chyby za niekoho druhého. Mám s tým zlé skúsenosti. Veď bola za to platená.
monspa
16.03.06,10:51
Práveže neviem, čo mám teraz robiť. Keby sa podnikateľ /mimochodom je to môj zamestnávateľ/ dozvedel, že platil zbytočne daň vybuchne. Ak to prerobím tak, že opravím príjmy a upravím podľa toho výdaje /je tam dosť paušálnych náhrad za autá, z toho by to šlo "dorovnať"/, musím urobiť dodatočné DP za tie roky, takže sa to dozvie pri podpisovaní a aj tak vybuchne. Poraďte, čo je lepšie urobiť
Zita5
16.03.06,11:14
Práveže neviem, čo mám teraz robiť. Keby sa podnikateľ /mimochodom je to môj zamestnávateľ/ dozvedel, že platil zbytočne daň vybuchne. Ak to prerobím tak, že opravím príjmy a upravím podľa toho výdaje /je tam dosť paušálnych náhrad za autá, z toho by to šlo "dorovnať"/, musím urobiť dodatočné DP za tie roky, takže sa to dozvie pri podpisovaní a aj tak vybuchne. Poraďte, čo je lepšie urobiť

Je veľmi ťažko poradiť , čo v takejto situácii . Ja by som sa do toho "neangažovala" , robila by som si zodpovedne účto v tom období čo sa týka teraz mňa . Nie je vecou Teba , aby si to opravovala , bolo by vhodné na to podnikateľa upozorniť , a však je na ňom , aké stanovisko zaujme voči účtovníčke ktorá to takto chybne porobila .

Jeden fakt je , že nečakajte , že pri kontrole sa nad ním zľutujú a budú na to upozorňovať alebo nejaké ľutovačky , to že sa účtovalo v príjme viac ,ako je treba ich to zaujímať vôbec nebude . Odkontrolujú a hotovo.Pokiaľ nebol ukrátený štát tak bude všetko O.K.

Takže na záver len toľko , skús ho na tento problém upozorniť a poprípade vyčísli z hruba o koľko financií sa jedná . Musíš sa rozhodnúť sama , je veľmi ťažko v tomto radiť .