peter1414
28.08.13,21:50
Ahojte poradaci. Surne by som potreboval jednu radu.
Dnes mi 1. tr. prisiel list z MVS Bratislava, vyclievacieho oddelenia v Ziline. Na aliexpress.com som pred cca dvomi tyzdnami objednaval balenie s 5 ks nepravymi slnecnymi okuliarmi RayBan z Ciny v celkovej cene 25USD (nieco vyse 17EUR). V liste je priblizne napisane, ze vasa zasielka bola pozastavena za ucelom colneho konania. Dalej tam zvyraznovacom vyznacili, ze treba dolozit Colne vyhlasenie v pisomnej forme (jednotny colny doklad - JCD) vyplnene podla priloh 37 a 38 nariadenia Komisie (EHS) č. 2454/93 a Vyhlasky MF SR č. 419/2006 Z. z. (vid. foto)
Samozrejme, nikde na nete som ziadne prilohy 37 a 38 oficialne nenasiel.

Obratom som colnikom poslal v e-maili potvrdenie o internetovej objednavke z aliexpress-u a vypis z uctu. No po chvili mi zacalo vrtat hlavou, preco je v liste to JCD zvyraznene a vygooglil som zopar nepotesujucich veci. Vo fore som sa docital, ze mam dve moznosti. Bud poslat navratku, ze o dorucenie zasielky nemam zaujem (tym padom sa to cele asi posle spat alebo zlikviduje) a vobec neviem, ci mi vrati predajca peniaze za objednavku, alebo dolozim tie papiere JCD. Avsak, este neviem ako a dalej neviem ci za tym nebudu dalsie vysoke poplatky ci nebodaj sankcie.

Existuje v takomto pripade nejaka sanca, ze este uvidim tovar za ktory som zaplatil?

PS: Predajca mi napisal, ze cely balicek oznaci ako GIFT s hodnotou asi 15USD. Moj predpoklad je, ze taky velky balicek vzbudil u colnikov podozrenie z vyssej hodnoty ako 15USD, rontgen ukazal jeho obsah a pri otvoreni balicka dalej zistili podozrenie z falosneho tovaru.
PS2: S okuliarmi som nemal umysel kseftovat. 2ks (cierne a biele) som chcel pre seba a zbytne pre kamaratov. Za taku cenu, no nekup to :)

Budem vdacny za akekolvek rady, skusenosti, nazory.