Peter6160
29.08.13,06:49
Pekný deň prajem, prosím o radu ohladne platieb za zdravotne poistenie. Som zamestnaní na dobu neurčitu a poberám rodičovský príspevok. Kto má platiť za mňa odvody do zdravotnej poisťovne štát alebo zamestnávateľ? Plním si oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni ked pracujem?
avalik
29.08.13,07:47
zamestnavatel ta prihlasi ako zamestnanca do ZP, SP, DU
odvody su z tvojej hrubej mzdy - odvadza zamestnavatel - ty dostanes cistu mzdu
preddavky na dan tiez (ak mas podpisane vyhladsenie k dani z prijmov, tak len z casti prevysujucej nezdanitelne minimum)
do ZP nic neoznamujes
v SP je povinnost sa odhlasit z poistenia do 8 dni
Peter6160
29.08.13,13:09
odhlasit sa zo socialneho poistenia? a to prečo? Ďakujem
Katy a R
29.08.13,13:23
Lebo platí zákon o SP - Si sa predtým prihlásil ako poistenec, za ktorého platí DP štát (urobil si tak predsa?). No a teraz sa ako poistenec štátu odhlásiš. Budeš poistený ako zamestnanec.
Predpokladáme - že nastupuješ teraz niekedy do práce - či je to inak?
Peter6160
29.08.13,14:00
Nie nenastupejem, pracujem uz 10 rokov v tom istom zamestnaní
Katy a R
29.08.13,14:04
a si ako otecko ? - nebol si vôbec doma na RD? tak upresni . Ak si sa neprihlásil ako poistenec šťátu - tak sa nemusíš ani odhlasovať! ;)
Peter6160
29.08.13,14:21
ano som otecko a nebol son na rd, na rd bolo manželka asi 3mesiace a teraz je na ur. práce a ja som si dal na seba rod prispevok. V zdravotn. poistovni mi nakecali ze sa mam prihlasit, ale to je zle ked pracujem. Teraz to musím zase zrusiť, bol som tam včera asi to pojde či nie?
Katy a R
29.08.13,14:35
podľa mňa to dobre máš v ZP - nechaj tak. - a SP neriešime ;)
Peter6160
29.08.13,14:42
ale ved zdravotne poistenie mi plati zamestnavatel, nebude to duplicitné?
Peter6160
30.08.13,07:57
Takze bude to tak že pre zdravotnu poistovnu je oznamovacia povinnost a je to brane ako súbeh a pre zamestnavatela sa nič nemení platí všetko on, pre neho je to len informatívne. Pekný deň poraďakom prajem :)
brčko
30.08.13,12:14
Upresním, čo píše katy.
Odhlášku do SP treba podať len ak si predtým čerpal rodičovskú dovolenku (nepracoval si a nebol si dôch.poistený ako zamestnanec a podal si si v soc.poistovni prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov s rodným listom a čestným prehlásením o riadnej starostlivosti). Tým, že po ukončení čerpania rodič.dovolenky nastúpiš do práce a vznikne ti povinné dôch.poistenie zamestnanca, tak už nemôžeš byť dôch.poistený štátom (súbeh týchto poistení zákon neumožnuje) a do 8dní po zmene musíš dať odhlášku ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov.

Čo sa ale týka zdr.poistenia, ak si oznamoval na zdr.poistovni, že si poberatelom rodič.príspevku a z toho titulu si zdr.poistený štátom, tak to nadalej trva aj po nástupe do práce a musíš ukončenie poberania RP oznámiť zdr.poistovni ty sam, s dokladom o dobe, dokedy si RP poberal. Súbeh zdr.poistenia štátom a poistenia zamestnanca je možný. Ak to nahlasovala mzdárka (aj ked nemá tú povinnost po novom), tak predpokladám ona to odhlási nástupom do práce (oni to obvykle berú ako čerpanie RD, že končí aj poberanie RP), treba to potom doriešiť na zdr.poistovni s dokladom odkedy dokedy poberáš RP.
avalik
30.08.13,12:35
ale on stale pracuje, necerpal RD, je len poberatelom RP
Katy a R
30.08.13,14:15
v zdravotnej poisťovni má súbeh .. dobre to má;)
netreba nič robiť (ak si pamätáš, voľakedy bola aj možnosť získať späť preplatok na poistnom pri podobnom súbehu - terazky už nie!)
Katy a R
30.08.13,14:17
no vidíš - a neveril si ;)