domacnost
16.03.06,10:59
Ahojte , rada by som sa spýtala na môj problém.
SZČO platca dph už nakupuje dlhšiu dobu z Poľska od platcu dph. Všetko prebiehalo v poriadku, až teraz. Začali sme platiť zálohy v plnej výške. Pri dodaní tovaru nám dodajú vyučtovaciu faktúru k dph a dodací list. Je to v poriadku? Nemala by byť konečná faktúra , ale samozrejme už nulová? Stačí dodací list, aby som si môhla na základe dodacie listu naskladniť tovar? a na základe vyúčtovacej faktúre samozdaniť? Je to v poriadku? :mee:
KEJKA
16.03.06,10:25
ak je platba a aj dodanie v jednom mesiaci, tak stačí vyúčtovacia faktúra. Nemôžeš ju na základe toho, že máš aj d.l., považovať za "ostrú" DF?
Posúd si to a napíš.
domacnost
16.03.06,10:36
ak je platba a aj dodanie v jednom mesiaci, tak stačí vyúčtovacia faktúra. Nemôžeš ju na základe toho, že máš aj d.l., považovať za "ostrú" DF?
Posúd si to a napíš.

No niekedy platba je v tom istom mesiaci ako dodajú tovar. My sme q.platcovia a oni mesačný. Inokedy pošleme platbu a tovar príde až další mesiac. Lida môžeš mi to prosím ťa vysvetliť, ako postupovať pri nadobudnutí tovaru v tom istom mesiaci ako bola zaplatená záloha a ako postupovať ak sa predplatba prelína s masiacom kedy došlo k nadobud. tovaru. A čo ten dodací list? Môžem na základe neho príjímať tovar na sklad? bez rozdielu , kedy bola vyúčtovacia faktúra či na prelome alebo v priebehu.
domacnost
16.03.06,10:50
a ktorý § o tom hovorí, že ak je platba a dodanie v tom istom mesiacom , tak môžem túto vyuč.faktúru brať ako ostrú?
ALBO
16.03.06,19:59
a ktorý § o tom hovorí, že ak je platba a dodanie v tom istom mesiacom , tak môžem túto vyuč.faktúru brať ako ostrú? Ja by som do toho v tomto prípade neplietla faktúru k zálohe. Je to pekné od nich, že vám ju pošlú a je to aj v zmysle zákona ale pri nadobudnutí tovaru vám stejne na nič nie je. Pretože pri nadobudnutí tovaru, sa daň z poskztnutej zálohy neodvádza. Pre vás zo všetkých pohľadov je dôležitá vyúčtovacia Fa (na ktorej dúfam aspoň k úhrade máte nula). Až vyúčtovacia je následok dodania tovaru. No a podľa nej a § 20 odvádzate DPH (samozdanenie). Takže v konečnom dôsledku sa správate akoby ste ani neplatili zálohu (pre DPH) Iné by to bolo pri službách. Tam sa aj zo zálohy odvádza DPH. No a iné je to aj pri tuzemských dodaniach tovarov, kde je prijatie zálohy -DP. No a tu už potom je zaujímavé aj to ustanovenie o dodaní a zálohe v tom istom mesiaci a je to § 71/1
domacnost
17.03.06,04:16
Ja by som do toho v tomto prípade neplietla faktúru k zálohe. Je to pekné od nich, že vám ju pošlú a je to aj v zmysle zákona ale pri nadobudnutí tovaru vám stejne na nič nie je. Pretože pri nadobudnutí tovaru, sa daň z poskztnutej zálohy neodvádza. Pre vás zo všetkých pohľadov je dôležitá vyúčtovacia Fa (na ktorej dúfam aspoň k úhrade máte nula). Až vyúčtovacia je následok dodania tovaru. No a podľa nej a § 20 odvádzate DPH (samozdanenie). Takže v konečnom dôsledku sa správate akoby ste ani neplatili zálohu (pre DPH) Iné by to bolo pri službách. Tam sa aj zo zálohy odvádza DPH. No a iné je to aj pri tuzemských dodaniach tovarov, kde je prijatie zálohy -DP. No a tu už potom je zaujímavé aj to ustanovenie o dodaní a zálohe v tom istom mesiaci a je to § 71/1

ALBO, tak to mám chápať, že vyúčtovacia faktúra k zálohe je mi zbytočná? Mám od nich stále pýtať konečnú-ostrú faktúru? Stále od nich pýtam konečnú faktúru , ale oni hovoria , že podľa ich zákonov mi nemôžu dať koneč.faktúru len vyučtovaciu k dph, pretože sa to prelína v mesiacoch.
Uvediem aj dátumy, ako to robia:
dňa 17.2.2006 - uhradená záloha na ich účet v plnej výške
dňa 28.2.2006 - vystavená vyučtovacia faktúra k dph v tej výške, ako bola úhrada dňa 17.2.2006.
dňa 10.3.2006 - skutočná dodávka tovaru s dodacím listom,
ALBO prosím vás na základe tohto príkladu , ako mám pokračovať?:mee:
kalkulka
17.03.06,05:20
ALBO, tak to mám chápať, že vyúčtovacia faktúra k zálohe je mi zbytočná? Mám od nich stále pýtať konečnú-ostrú faktúru? Stále od nich pýtam konečnú faktúru , ale oni hovoria , že podľa ich zákonov mi nemôžu dať koneč.faktúru len vyučtovaciu k dph, pretože sa to prelína v mesiacoch.
Uvediem aj dátumy, ako to robia:
dňa 17.2.2006 - uhradená záloha na ich účet v plnej výške
dňa 28.2.2006 - vystavená vyučtovacia faktúra k dph v tej výške, ako bola úhrada dňa 17.2.2006.
dňa 10.3.2006 - skutočná dodávka tovaru s dodacím listom,
ALBO prosím vás na základe tohto príkladu , ako mám pokračovať?:mee:
Plne s Albom súhlasím. Nepoznám poľský zákon, ale nemalo by to byť takto, ako to vaši partneri vykladajú. Správne by ti mali poslať ostrú faktúru a na základe tejto by si mala samozdaniť. Ešte by ma zaujímalo, čo máš napísané na faktúre. Aký máš text na faktúre, ako na ostrej? Myslím, že poliaci označujú fa ako RACHUNEK, alebo tak nejako. Neviem, či som to celkom presne napísala. Veď DPH zo zálohových platieb sa odvádza fakt iba pri službách do zahraničia, pri ktorých bude povinnosť odviesť daň po ukončení služby. Pri tovaroch nie. Správne by mali pri prijatí platby vystaviť doklad ako aj urobili, ale nie je to doklad na samozdanenie v
prípade tovaru. Dokladom je ostrá fa, ktorá je vystavená s dodávkou tovaru. Nechce sa mi veriť, žeby poľský zákon až tak nekorešpondoval s naším. Bolo by to dobré preveriť. Ak si si na 100% istá, že to nie je doklad na samozdanenie, tak by som v tvojom prípade odviedla daň až 15. deň po mesiaci v ktorom došlo k dodávke tovaru.
domacnost
17.03.06,05:32
Plne s Albom súhlasím. Nepoznám poľský zákon, ale nemalo by to byť takto, ako to vaši partneri vykladajú. Správne by ti mali poslať ostrú faktúru a na základe tejto by si mala samozdaniť. Ešte by ma zaujímalo, čo máš napísané na faktúre. Aký máš text na faktúre, ako na ostrej? Myslím, že poliaci označujú fa ako RACHUNEK, alebo tak nejako. Neviem, či som to celkom presne napísala. Veď DPH zo zálohových platieb sa odvádza fakt iba pri službách do zahraničia, pri ktorých bude povinnosť odviesť daň po ukončení služby. Pri tovaroch nie. Správne by mali pri prijatí platby vystaviť doklad ako aj urobili, ale nie je to doklad na samozdanenie v
prípade tovaru. Dokladom je ostrá fa, ktorá je vystavená s dodávkou tovaru. Nechce sa mi veriť, žeby poľský zákon až tak nekorešpondoval s naším. Bolo by to dobré preveriť. Ak si si na 100% istá, že to nie je doklad na samozdanenie, tak by som v tvojom prípade odviedla daň až 15. deň po mesiaci v ktorom došlo k dodávke tovaru.

v texte je napísané zadatek čo znamená záloha a hore v hlavičke je napísané faktúra s č.586/2006 , dátum vystavenia 28.2.2006. Proste ked sme im volali povedali,že je to k tej zálohe. Tak určite to znamená, že ide o vyúčtovaciu faktúru k zálohe. Doteraz posielali ostrú faktúru na ktorej uvádzali aj tovar, počet kusov a ostatné náležitosti, ale teraz, že mali nejakú kontrolu a prikázali im to robiť takto. Namiesto ostrej-konečnej faktúry máme dodací list, že to je dôležité. Na základe čoho mám urobiť samozdanenie? napr.dodávka nastala 13.3.2006 a 15 deň po mesiaci bude teda deň 13.4.2006? Otázka stále visí na základe čoho, na základe dodacieho listu?
ALBO
17.03.06,06:59
ALBO, tak to mám chápať, že vyúčtovacia faktúra k zálohe je mi zbytočná? Mám od nich stále pýtať konečnú-ostrú faktúru? Stále od nich pýtam konečnú faktúru , ale oni hovoria , že podľa ich zákonov mi nemôžu dať koneč.faktúru len vyučtovaciu k dph, pretože sa to prelína v mesiacoch.
Uvediem aj dátumy, ako to robia:
dňa 17.2.2006 - uhradená záloha na ich účet v plnej výške
dňa 28.2.2006 - vystavená vyučtovacia faktúra k dph v tej výške, ako bola úhrada dňa 17.2.2006.
dňa 10.3.2006 - skutočná dodávka tovaru s dodacím listom,
ALBO prosím vás na základe tohto príkladu , ako mám pokračovať?:mee:
Podľa nášho zákona na uplatnenie odpočtu § 51 potrebudete doklad. To hovorí aj § 74. § 72 hovorí ako má ten doklad vyzerať. Oni mali vystaviť k zálohe ale chýba vám aj ten vyučtovací, k dodaniu.
Pozrite ako vyzerá ten dodací list, či nemá náležitosti dokladu. Ak by mal (alebo ich dotlačte aby mal) tak ho považujte za FA, a odveďte daň podľa neho, tj §20 =deň vystavenia.aj si podľa neho uplatnite.)
Ak nemá tak daň musíte odviesť 15. deň nasledujúceho mesiaca po dodaní, 15. 4. Len neviem na základe čoho si ju uplatníte na vstupe.
Podľa mňa musíte na nich tlačiť, nech vystavia Fa k dopdaniu , resp. nech dodací list nahrádza FA.
No a spýtajte sa ich ako je to u nich pri dodaní T a zálohe. A ak neodvádzajú daň ani oni zo zálohy tak akoby to riešili oni, keby boli vo vašej situácii. Možno sa zamyslia.
Jana Acsová
17.03.06,07:13
Ja by som do toho v tomto prípade neplietla faktúru k zálohe. Je to pekné od nich, že vám ju pošlú a je to aj v zmysle zákona ale pri nadobudnutí tovaru vám stejne na nič nie je. Pretože pri nadobudnutí tovaru, sa daň z poskztnutej zálohy neodvádza. Pre vás zo všetkých pohľadov je dôležitá vyúčtovacia Fa (na ktorej dúfam aspoň k úhrade máte nula). Je to štandardný postup poľských dodávateľov. Zálohová faktúra obsahuje všetko týkajúce sa dodávky tovaru, niekedy aj dátum dodania a to v závislosti od toho, kedy ju vystavujú. Ak tovar ešte nebol dodaný, následne vystavujú už len dodacie listy (alebo potvrdenie prevzatia dodávky s odvolávkou na zálohovú faktúru). Zálohovka podľa našich skúseností obsahuje štandardne konkrétne pomenovanie tovaru, množstvá a všetko potrebné k zdaneniu nadobudnutia tovaru. Ostatné závisí od toho, ako zálohová faktúra nadväzuje na dodávku tovaru a od toho sa následne odvíjajú povinnosti tuzemského platiteľa.

Takže nemožno hovoriť, že zálohovka na nič nie je, nakoľko spravidla obsahuje všetko, čo potrebuje nadobúdateľ vedieť k správnemu zdaneniu. Musí si len správne určiť vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ZDPH.

Ak to zadávateľ otázky má, potrebuje si už len stanoviť vznik daňovej povinnosti v závislosti od podmienok dodávky.
domacnost
17.03.06,07:20
Je to štandardný postup poľských dodávateľov. Zálohová faktúra obsahuje všetko týkajúce sa dodávky tovaru, niekedy aj dátum dodania a to v závislosti od toho, kedy ju vystavujú. Ak tovar ešte nebol dodaný, následne vystavujú už len dodacie listy, spravidla sa odvolávajú na rozpis tovaru uvedený na zálohovej faktúre (zálohovka obsahuje štandardne konkrétne pomenovanie tovaru, množstvá a všetko potrebné k zdaneniu nadobudnutia tovaru). Závisí od toho, ako zálohová faktúra nadväzuje na dodávku tovaru a od toho sa následne odvíjajú povinnosti tuzemského platiteľa.

áno na vyučtovacej faktúre k dph je odvolávka na číslo objednávky dodaného tovaru. Máte stým skúsenosti?

Takže nemožno hovoriť, že zálohovka na nič nie je, nakoľko spravidla obsahuje všetko, čo potrebuje nadobúdateľ vedieť k správnemu zdaneniu. Musí si len správne určiť vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ZDPH.

Ak to zadávateľ otázky má, potrebuje si už len stanoviť vznik daňovej povinnosti v závislosti od podmienok dodávky.

Prosím Vás ako teda postupovať? Mám nárok na samozdanenie?
- 17.2. úhrada v plnej výške
- 28.2. vystavená faktúra k zálohe s odvolávkou na číslo objednávky, pod ktorým bol tovar objednaný.
- 14.3.2006 dodací list s rozpísaným tovarom

Ako postupovať? Prosím veľmi pekne prosím
Jana Acsová
17.03.06,07:27
Prosím Vás ako teda postupovať? Mám nárok na samozdanenie?
- 17.2. úhrada v plnej výške
- 28.2. vystavená faktúra k zálohe s odvolávkou na číslo objednávky, pod ktorým bol tovar objednaný.
- 14.3.2006 dodací list s rozpísaným tovarom
Ako postupovať?
Dodanie tovaru 14.3.2006, faktúra vystavená vopred z dôvodu požadovanej platby. Daňová povinnosť 15.4.2006 a ako doklady slúži zálohová faktúra s rozpisom objednaných tovarových položiek a dodací list.

Iné by bolo, ak by dodací list bolo možné považovať za faktúru podľa § 74, v tom prípade by daňová povinnosť vznikla dňom vystavenia dodacieho listu t.j. 14.3.2006. Ale to viete posúdiť iba vy, podľa toho, čo dodací list obsahuje.

Podľa našich skúseností spravidla DL obsahuje odvolávku na objednávku a zálohovú faktúru bez rozpisu tovaru.
domacnost
17.03.06,07:30
Dodanie tovaru 14.3.2006, faktúra vystavená vopred z dôvodu požadovanej platby. Daňová povinnosť 15.4.2006 a ako doklady slúži zálohová faktúra s rozpisom objednaných tovarových položiek a dodací list.

pani Janka, tak na ujasnenie 14.3.- dodanie- nárokujem si daň na vstupe a dňom 15.4.- odvediem daň na výstupe podľa § 20. Dobre som to pochopila?
Jana Acsová
17.03.06,07:32
pani Janka, tak na ujasnenie 14.3.- dodanie- nárokujem si daň na vstupe a dňom 15.4.- odvediem daň na výstupe podľa § 20. Dobre som to pochopila?Ak deklarujete vznik daňovej povinnosti 15.4.2006 tak vtedy vám vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru ako osobe povinnej platiť daň. Právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 môžete uplatniť za mesiac apríl, alebo máj (ak ste mesačný platiteľ dane).

Pozor: Nikdy nemôže uplatnenie práva na odpočítanie dane predchádzať vznik daňovej povinnosti. Takže nárokovanie dane na vstupe uvádzate nesprávne.
Jana Acsová
17.03.06,07:34
pani JankaNemôžem si zvyknúť. Znie to nejako novo :)
domacnost
17.03.06,07:41
Ak deklarujete vznik daňovej povinnosti 15.4.2006 tak vtedy vám vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru ako osobe povinnej platiť daň.
"Ak deklarujem to slovíčko deklarujem znamená, kedy mám vystavený dodací list? DL mám vystavený dňa 14.3.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Tak tohto dňa odvediem daň?"
Mala som na mysli nadefinovanie dátumu vzniku daňovej povinnosti. Ak môžete tento deň stanoviť na 14.3.2006 a to môžete v prípade, že dodací list budete považovať za faktúru podľa § 74 ZDPH. Čiže ak áno, tak povinnosť odviesť daň sa viaže na deň 14.3.2006 rovnako aj prípadné kurzové prepočty. Ak DL nemožno považovať za faktúru, tak povinnosť odviesť daň vám vznikne 15.4.2006, nakoľko vtedy by vznikla daňová povinnosť, keby DL nebol faktúrou. Ale to viete posúdiť iba vy, máte DL v ruke.

Právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 môžete uplatniť za mesiac apríl, alebo máj (ak ste mesačný platiteľ dane).
"Tuto môžem uplatniť odpočet prečo až v apríli, alebo v máji. Sme štvrťročný platcovia dph. Nedá sa uplatniť nárok na odpočet tiež dňa 14.3.2006?"
Táto odpoveď sa viaže iba na prípad, keď bude vznik daňovej povinnosti viazaný na 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodávke, t.j. 15.4.2006. Vtedy je možné právo na odpočítanie dane uplatniť najskôr v mesiaci vzniku daňovej povinnosti a to je apríl. Ale je možné ho uplatniť aj v nasledujúcom zdaňovacom období, vo vašom prípade 3. štvrťroku.
Jana Acsová
17.03.06,07:43
Ďakujem za trpezlivosť a nehnevajte sa že mi to tak pomaly myslí, ale je to pre mňa niečo nové a neobvyklé.Za málo. Všetci si zvykáme .-) A vstúpili ste mi do citátu ... keby som nebola moderátor, tak vám zrejme nepomôžem .-)
domacnost
17.03.06,07:45
Za málo. Všetci si zvykáme .-)

v príspevku č.16 som ešte chcela odpoved, je to fialovým napísané. Potom už nebudem otravovať.
Jana Acsová
17.03.06,07:52
v príspevku č.16 som ešte chcela odpoved, je to fialovým napísané. Potom už nebudem otravovať.Vstúpila som do neho cez "uprav". Ospravedlňujem sa ... neuvedomila som si, že upravím váš príspevok. Pomýlila ma tá citácia ... pozrite si to, môže to tak byť?
Jana Acsová
17.03.06,07:53
Ak deklarujete vznik daňovej povinnosti 15.4.2006 tak vtedy vám vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru ako osobe povinnej platiť daň.
"Ak deklarujem to slovíčko deklarujem znamená, kedy mám vystavený dodací list? DL mám vystavený dňa 14.3.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Tak tohto dňa odvediem daň?"
Mala som na mysli nadefinovanie dátumu vzniku daňovej povinnosti. Ak môžete tento deň stanoviť na 14.3.2006 a to môžete v prípade, že dodací list budete považovať za faktúru podľa § 74 ZDPH. Čiže ak áno, tak povinnosť odviesť daň sa viaže na deň 14.3.2006 rovnako aj prípadné kurzové prepočty. Ak DL nemožno považovať za faktúru, tak povinnosť odviesť daň vám vznikne 15.4.2006, nakoľko vtedy by vznikla daňová povinnosť, keby DL nebol faktúrou. Ale to viete posúdiť iba vy, máte DL v ruke.

Právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 môžete uplatniť za mesiac apríl, alebo máj (ak ste mesačný platiteľ dane).
"Tuto môžem uplatniť odpočet prečo až v apríli, alebo v máji. Sme štvrťročný platcovia dph. Nedá sa uplatniť nárok na odpočet tiež dňa 14.3.2006?"
Táto odpoveď sa viaže iba na prípad, keď bude vznik daňovej povinnosti viazaný na 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodávke, t.j. 15.4.2006. Vtedy je možné právo na odpočítanie dane uplatniť najskôr v mesiaci vzniku daňovej povinnosti a to je apríl. Ale je možné ho uplatniť aj v nasledujúcom zdaňovacom období, vo vašom prípade 3. štvrťroku.Toto je upravená odpoveď.
domacnost
17.03.06,07:55
AVO ďakujem, a omlúvam sa , že som vbehla do vášho príspevku a citovala ho. Nevedela som, že .... Veľká , srdečná vďaka.
Jana Acsová
17.03.06,07:57
AVO ďakujem ...Vau :)
ALBO
17.03.06,10:51
Takže nemožno hovoriť, že zálohovka na nič nie je, nakoľko spravidla obsahuje všetko, čo potrebuje nadobúdateľ vedieť k správnemu zdaneniu. Musí si len správne určiť vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ZDPH.
Bolo to myslené v súvislosti s dňom stanovenia DP DPH
Jana Acsová
17.03.06,16:13
Takže nemožno hovoriť, že zálohovka na nič nie je, nakoľko spravidla obsahuje všetko, čo potrebuje nadobúdateľ vedieť k správnemu zdaneniu. Musí si len správne určiť vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ZDPH.

Bolo to myslené v súvislosti s dňom stanovenia DP DPH
Samozrejme ... a moja odpoveď zároveň doplnila problematiku o praktickú skúsenosť ... preto som nadviazala na problematiku zálohovej faktúry. Je zrejmé, že pri otázkach je potrebné zadať viac údajov, aby bolo možné si vytvoriť ucelený obraz. Keby sme nemali praktické skúsenosti, zrejme by som situáciu komentovala podobne ako vy.

P.S.: ALBO nechtiac sa mi podarilo zmoderovať predchádzajúci príspevok. Vrátila som ho do pôvodnej podoby.
domacnost
11.05.06,03:21
Dobrý deň, rada by som sa spýtala ešte na jeden môj problém k prijatým vyúčtov.faktúra z EÚ pred nadobudnutým tovarom. Moja otázka sa z časti týka aj tejto témy /pripnutý link/, ktorá je uzamknutá a nemôžem sa do nej už dostať.:confused:
http://www.porada.sk/t25418-daoova-povinnos-pri-nadobudnuti-tovaru.html

Mala som prípad, ktorý je uvedený v uzam.téme, svoju otázku teraz skopírujem do tejto otázky, aby bolo jasné o čo ide:

OTÁZKA
Ja by som sa tiež chcela spýtať jednu vec. Poľský dodávateľ registorvaný pre IČ dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) vo svojom štáte nám dodal AL dvere dňa 24.2.2006. My sme tiež platcami dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176). No , ale faktúra nám prišla až 25.4.2006 s dátumom vystavenia dňa 24.2.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Daňové priznanie k DPH sme už podali, ako q.platcovia. Moja otázka čo teraz s tým? Mám podať dodatočné daň.priznanie k DPH za 1.Q.2006 alebo samozdanenie môžem, mám urobiť dňom prijatia faktúry čiže 25.4.2006?


Na základe vašich odpovedí som podala dodatoč.daňové priznanie. Urobila som asi chybu, ked som podala DDP, pretože to bola faktúra ktorá slúžila k prijatej platbe vo výške 100%. DDP som podala na základe faxovanej faktúry a žiadala som originál poštou. Včera mi prišla a na moje prekvapenie nebola to faktúra k vyúčtov.platbe, ale konečná faktúra vystavená dátumom 6.5.2006 a aj s CMR ktorá je vypísaná a potvrdená dátumom 6.5.2006. / Poliaci si proste vystavili faktúru 6.5.2006 bez toho , aby si uvedomili, že dodaný tovar bol v skutočnosti 2/06 /:confused:
Zostala som na pochybách či som postupovala správne a či som naozaj mala podať DDP , ale hlavne či som si určila správnu daňovú povinnosť bez preukázateľného dokladu, že tovar som dostala skutoč.vo februári?

Prosím Vás poradte čo spraviť môžem to nechať tak,
a to tak, že vyúčtov.faktúra je 28.2.2006 tovar v skutočnosti prišiel tiež v 2/06 , ale k nadobudnutému tovaru nemám žiadne potvrdenie, že sme tovar dostali v 2/06 a nemám ani dodací list k nadob.tovaru. Neviem či mi v tomto prípade v 1.Q. vznikla daňová povinnosť a zároveň odpoč.dane, ked som nemala dodací list. Na koneč.faktúre je uvedený tovar, množstvo, cena a aj odvolávka na vyučtov.faktúru k prijatej platbe, v konečnej faktúrovenej sume je uvedená 0,00
Nemám znova podať DDP a samozdanenie mám urobiť až z konečnej faktúry? i ked tovar v skutočnosti prišiel v 2/06 len nemám potvrdenie, že tento tovar naozaj prišiel. alebo to mám nechať tak a nebrať do úvahy koneč.faktúru a čo CMR? Je to na mieste?:mee:
ALBO
11.05.06,11:20
Dobrý deň, rada by som sa spýtala ešte na jeden môj problém k prijatým vyúčtov.faktúra z EÚ pred nadobudnutým tovarom. Moja otázka sa z časti týka aj tejto témy /pripnutý link/, ktorá je uzamknutá a nemôžem sa do nej už dostať.:confused:
http://www.porada.sk/t25418-daoova-povinnos-pri-nadobudnuti-tovaru.html

Mala som prípad, ktorý je uvedený v uzam.téme, svoju otázku teraz skopírujem do tejto otázky, aby bolo jasné o čo ide:

OTÁZKA
Ja by som sa tiež chcela spýtať jednu vec. Poľský dodávateľ registorvaný pre IČ dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) vo svojom štáte nám dodal AL dvere dňa 24.2.2006. My sme tiež platcami dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176). No , ale faktúra nám prišla až 25.4.2006 s dátumom vystavenia dňa 24.2.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Daňové priznanie k DPH sme už podali, ako q.platcovia. Moja otázka čo teraz s tým? Mám podať dodatočné daň.priznanie k DPH za 1.Q.2006 alebo samozdanenie môžem, mám urobiť dňom prijatia faktúry čiže 25.4.2006?


Na základe vašich odpovedí som podala dodatoč.daňové priznanie. Urobila som asi chybu, ked som podala DDP, pretože to bola faktúra ktorá slúžila k prijatej platbe vo výške 100%. DDP som podala na základe faxovanej faktúry a žiadala som originál poštou. Včera mi prišla a na moje prekvapenie nebola to faktúra k vyúčtov.platbe, ale konečná faktúra vystavená dátumom 6.5.2006 a aj s CMR ktorá je vypísaná a potvrdená dátumom 6.5.2006. / Poliaci si proste vystavili faktúru 6.5.2006 bez toho , aby si uvedomili, že dodaný tovar bol v skutočnosti 2/06 /:confused:
Zostala som na pochybách či som postupovala správne a či som naozaj mala podať DDP , ale hlavne či som si určila správnu daňovú povinnosť bez preukázateľného dokladu, že tovar som dostala skutoč.vo februári?

Prosím Vás poradte čo spraviť môžem to nechať tak,
a to tak, že vyúčtov.faktúra je 28.2.2006 tovar v skutočnosti prišiel tiež v 2/06 , ale k nadobudnutému tovaru nemám žiadne potvrdenie, že sme tovar dostali v 2/06 a nemám ani dodací list k nadob.tovaru. Neviem či mi v tomto prípade v 1.Q. vznikla daňová povinnosť a zároveň odpoč.dane, ked som nemala dodací list. Na koneč.faktúre je uvedený tovar, množstvo, cena a aj odvolávka na vyučtov.faktúru k prijatej platbe, v konečnej faktúrovenej sume je uvedená 0,00
Nemám znova podať DDP a samozdanenie mám urobiť až z konečnej faktúry? i ked tovar v skutočnosti prišiel v 2/06 len nemám potvrdenie, že tento tovar naozaj prišiel. alebo to mám nechať tak a nebrať do úvahy koneč.faktúru a čo CMR? Je to na mieste?:mee:

To čo sa v tom linku napísalo bol dobrý postup na tie informácie čo boli.
Ide teraz o to ako vlastne preukážete, že tovar došiel vo feb, čo k tomu máte? Ono prehlasenie, že sa tovar vyviezol musí mať ten, kto tovar oslobodzuje.
Píšete, že nič nemáte, čo potvrdzuje že tovar prišiel vo februári? Lebo len tak by ste to mohli presunúť do 2. Q ak nejako preukážete , že došiel neskor.
Inak ak tovar prišiel vo feb.tak DP je 1.Q.
Iné je teraz odpočet, podľa toho čo ste napísali, odpočet má byť v 2.Q.
No ale dobre by bolo vediet, čo máte ake doklady, či naozaj ta vyučtovacia zalohova sa neda použiť tak ako to pôvodne bolo myslené.
No a druhá možnosť požiadať poliaka o vystavenie druhej, s dátumom najneskôr 25.4.
Poliak si tiež nemôže robiť zo zákona holubník a vystaviť doklad po 3 mesiacoch. Nakoniec aj jemu vznikla DP 15.3, keď tovar dodal vo feb. a nevystavil doklad.Takže prepísanie dátumu by nemalo mať vplyv na jeho DP.
domacnost
12.05.06,03:11
To čo sa v tom linku napísalo bol dobrý postup na tie informácie čo boli.
Ide teraz o to ako vlastne preukážete, že tovar došiel vo feb, čo k tomu máte? Ono prehlasenie, že sa tovar vyviezol musí mať ten, kto tovar oslobodzuje.
Píšete, že nič nemáte, čo potvrdzuje že tovar prišiel vo februári? Lebo len tak by ste to mohli presunúť do 2. Q ak nejako preukážete , že došiel neskor.
Inak ak tovar prišiel vo feb.tak DP je 1.Q.
Iné je teraz odpočet, podľa toho čo ste napísali, odpočet má byť v 2.Q.
No ale dobre by bolo vediet, čo máte ake doklady, či naozaj ta vyučtovacia zalohova sa neda použiť tak ako to pôvodne bolo myslené.
No a druhá možnosť požiadať poliaka o vystavenie druhej, s dátumom najneskôr 25.4.
Poliak si tiež nemôže robiť zo zákona holubník a vystaviť doklad po 3 mesiacoch. Nakoniec aj jemu vznikla DP 15.3, keď tovar dodal vo feb. a nevystavil doklad.Takže prepísanie dátumu by nemalo mať vplyv na jeho DP.

- doklad na preukázanie, že tovar prišiel v 2/06 nemám .
- doklad na preukázanie, že tovar prišiel v 5/06 mám a to konečná faktúra s rozpísaným tovarom s odvolávkou na vyúčtovaciu faktúru k zálohe a mám aj potvrdenú a podpísanú CMR a to dňa 6.5.2006.

Pýtala som doklad, ktorý by potvrdzoval, že tovar bol nadobudnutý v 2/06 samozrejme mi ho nechcú dať, pretože oni pre mňa a ani pre seba nevystavovali faktúry v 2/06-iba tú vyučtovaciu.
Všetky preukázat.doklady čo mám nasvedčujú, že tovar bol nadobudnutý 6.5.2006, ale v skutočnosti čo zasa nemám doklady o tom, tovar prišiel v 2/06.

Určite papier od nich žiadny nebudem mať, aby nasvedčovalo , že tovar bol nadobnutý v 2/06. Mám sa držať teda dátumu 6.5.2006, ktorý nasvedčuje , že tovar bol nadobnutý v 5/06....Takže mám podať znova dodat.daň.priznanie za 1.Q.2006? a samozdanenie mám urobiť s konečnej faktúry v mesiaci 5/06 čiže v 2.Q.2006? a tváriť sa , že tovar nebol nadobudnutý v 2/06? Chcela by som to mať už s krku....:mee:
ALBO
12.05.06,05:55
Je to dosť ťažke ,povedať vam teraz aby ste podali dodatočné a dali to do 2.q. lebo naozaj neviem,či tam nemáte niečo, čo vas usvedčí, že ste ten tovar mali vo februári, Napr. kedy ste o ňom učtovali.
Teoreticky ak všetko nasvedčuje tomu, že tovar prišiel v máji, to dodatočné zdôvodníte tým, že ste si mysleli, že sa daň musí odviesť zo zálohy tak ako je to pri službe.No ale kedže tovar prišiel až maji tak to opravujete do spravneho mesiaca.
Skusme ešte počkať na reakciu ostatných.
domacnost
12.05.06,07:06
Je to dosť ťažke ,povedať vam teraz aby ste podali dodatočné a dali to do 2.q. lebo naozaj neviem,či tam nemáte niečo, čo vas usvedčí, že ste ten tovar mali vo februári, Napr. kedy ste o ňom učtovali.
Teoreticky ak všetko nasvedčuje tomu, že tovar prišiel v máji, to dodatočné zdôvodníte tým, že ste si mysleli, že sa daň musí odviesť zo zálohy tak ako je to pri službe.No ale kedže tovar prišiel až maji tak to opravujete do spravneho mesiaca.
Skusme ešte počkať na reakciu ostatných.

Nemyslím, že by sa ešte niekto vyjadril k tomuto prípadu. Vy a AVO ste boli moja záchrana, takže do účtovníctva som účtovala až teraz kedy som podávala dodat.daň.priznanie, pretože nevedela som o tom, že tovar prišiel , prišli sme na to až teraz ked tovar ideme predať, zatiaľ bol uskladnený, len sme ho nemali naskladnený ale fyzicky tam bol a nemali sme ani doklad o tom, že prišiel.

Ak podám dodat.daň.priznanie nebudem za to pokutovaná? Nebudú si myslieť že špekulujem, ked som urobila už nasledovné kroky?:
1) podala som riadne daň.priz. k dph
2) podala som prvý krát dodat.daň.priznanie
3) podám zasa dodat.daň.priznanie pôvodného charakteru ako bolo riadne.
ALBO
12.05.06,08:33
Nemyslím, že by sa ešte niekto vyjadril k tomuto prípadu. Vy a AVO ste boli moja záchrana, takže do účtovníctva som účtovala až teraz kedy som podávala dodat.daň.priznanie, pretože nevedela som o tom, že tovar prišiel , prišli sme na to až teraz ked tovar ideme predať, zatiaľ bol uskladnený, len sme ho nemali naskladnený ale fyzicky tam bol a nemali sme ani doklad o tom, že prišiel.

Ak podám dodat.daň.priznanie nebudem za to pokutovaná? Nebudú si myslieť že špekulujem, ked som urobila už nasledovné kroky?:
1) podala som riadne daň.priz. k dph
2) podala som prvý krát dodat.daň.priznanie
3) podám zasa dodat.daň.priznanie pôvodného charakteru ako bolo riadne.

To nie je problem, to zdovodnite , že ste zdanili omylom zálohu.Z toho sankcia nebude. Len pisali ste, že nemate podklady k tomu, kedy tovar prišiel.
Ja som to myslela tak, že kto mal kontrolu možno by sa vedel vyjadriť, čo daňovaci požadovali na preukazanie spravneho datumu daňovej povinnosti, čim to chcu doložiť.
Momentálne mame iste , že vstup patrí do 2.g(kedže Fa neopravia)
No a vystup , ked mate všetky doklady na maj, treba dať tiež do maja.
Z doda by som si nerobila problem to je obhajitelne omylom,.To je moj nazor z informacii , čo mam.
Snaď sa Avo ešte vyjadrí, čo by s tým robila..
Jana Acsová
12.05.06,09:07
Dobrý deň, rada by som sa spýtala ešte na jeden môj problém k prijatým vyúčtov.faktúra z EÚ pred nadobudnutým tovarom. Moja otázka sa z časti týka aj tejto témy /pripnutý link/, ktorá je uzamknutá a nemôžem sa do nej už dostať.Môžeme ju znovu otvoriť a zmoderovať tieto príspevky, ak to chcete mať všetko spolu.
Jana Acsová
12.05.06,09:25
- doklad na preukázanie, že tovar prišiel v 2/06 nemám.
- doklad na preukázanie, že tovar prišiel v 5/06 mám a to konečná faktúra s rozpísaným tovarom s odvolávkou na vyúčtovaciu faktúru k zálohe a mám aj potvrdenú a podpísanú CMR a to dňa 6.5.2006.
CMR je vypísané tak, že vám bol tovar dodaný v máji? Je takto potvrdený prepravcom hoci v skutočnosti bol dodaný skôr?
Jana Acsová
12.05.06,09:35
... takže do účtovníctva som účtovala až teraz kedy som podávala dodat.daň.priznanie, pretože nevedela som o tom, že tovar prišiel , prišli sme na to až teraz ked tovar ideme predať, zatiaľ bol uskladnený, len sme ho nemali naskladnený ale fyzicky tam bol a nemali sme ani doklad o tom, že prišiel.Ono je ťažké preukazovať niečo, keď doklady tvrdia opak. Ale vznik účtovného prípadu tiež o niečom svedčí. Píšete, že ste ho nemali naskladnený, t.j. naskladňovali ste? Účtovali ste o príjme na sklad (príjemka)?

Mali sme prípad, keď nám bolo uznané zdanenie z faktúry za vopred prijatú platbu, keď dodávka bezprostredne nadväzovala na fakturáciu (rozdiel bol 2-4 dni a dokonca aj na prelome mesiacov). Prešlo nám to kontrolou a mali sme to odkonzultované na MF. Ale jednalo sa o prípad, keď už ďalšia faktúra vystavovaná nebola.
domacnost
15.05.06,02:53
CMR je vypísané tak, že vám bol tovar dodaný v máji? Je takto potvrdený prepravcom hoci v skutočnosti bol dodaný skôr?

áno, dodaný bol naozaj v 2/06 a CMR aj s konečnou faktúrou je vystavená 6.5.2006.
domacnost
15.05.06,03:04
Ono je ťažké preukazovať niečo, keď doklady tvrdia opak. Ale vznik účtovného prípadu tiež o niečom svedčí. Píšete, že ste ho nemali naskladnený, t.j. naskladňovali ste? Účtovali ste o príjme na sklad (príjemka)?

Mali sme prípad, keď nám bolo uznané zdanenie z faktúry za vopred prijatú platbu, keď dodávka bezprostredne nadväzovala na fakturáciu (rozdiel bol 2-4 dni a dokonca aj na prelome mesiacov). Prešlo nám to kontrolou a mali sme to odkonzultované na MF. Ale jednalo sa o prípad, keď už ďalšia faktúra vystavovaná nebola.

Naskladnený som ho nemala, pretože som nemala doklad a ani som o tomto tovare nevedela, zistili sme to až vtedy, ked sme mali kupujúceho, vtedy sme na to prišli a žiadali sme faktúru. Poliaci nám vystavili vyučtovaciu faktúru k daňovému dokladu, ktorú poslali faxom, bola som rýchla tak som urobila prvé dodat.daňové priznanie a aj ho naskladnila a to dňom 28.2.2006. Žiadala som originál a aj som čakala túto faktúru s dodacím listom, ale prišla zasa konečná faktúru aj s CMR vystavená dňa 6.5.2006. Originál a ani dodací list mi k dátumu 28.2.2006 neposlali, tak, som nakoniec prišla na to, že nemám žiadny doklad , ktorý by preukazoval že tovar bol nadobudnutý 28.2.2006. Môj konečný výsledok je taký:
1) podala som zasa druhý krát dodat.daňové priznanie
2) účtovala som na základe konečnej faktúry , príjem na sklad dňom 6.5.2006
4) predaj tovaru bude tiež v 5/06 a zároveň vyskladnený
3) dúfam, že teraz to budem mať O.K., ak nie tak.....Poliaci neboli ochotný mi dať doklad, ktorý by nasvedčoval o tom, že tovar prišiel v 2/06.
domacnost
15.05.06,03:07
CMR je vypísané tak, že vám bol tovar dodaný v máji? Je takto potvrdený prepravcom hoci v skutočnosti bol dodaný skôr?

doteraz je to pre mňa nepochopiteľné, že tovar je potvrdený na CMR i ked v skutočnosti dňom 6.5.2006 neprišiel , ale bol dodaný skôr a to v 2/06.....???:confused:
Jana Acsová
20.05.06,07:18
doteraz je to pre mňa nepochopiteľné, že tovar je potvrdený na CMR i ked v skutočnosti dňom 6.5.2006 neprišiel , ale bol dodaný skôr a to v 2/06.....???:confused:Môj názor je, že bol zrejme záujem dodávateľa mať také podklady. Predpokladám, že takto si to zapracoval do svojej evidencie. A k tomu CMR ... iba krútim hlavou. Ak dodávateľ neskoro fakturoval, bolo to jeho pričinením, ale "zmanipulovať aj CMR" ...
Gabi03
22.06.06,11:12
Už mám v tom chaos.
Vie sa niekto podľa svojich skúseností vyjadriť, ako to je v prípade, ak faktúra zo zahraničia je o deň-dva vystavená skôr ako dodanie tovaru? Prípade v ten istý deň. Podľa zákona by daňová povinnosť jednoznačne vznika 15. deň nasl. kalendárneho mesiaca.
Prosím o vyjadrenia z praxe, čo akceptujú daniari a čo nie.
Ďakujem
Gabi
ALBO
22.06.06,18:35
V praxi sme kontrolu nemali, ale pisalo sa tu uz, ze to preslo aj dnom vystavenia. Ja osobne by som to neriskovala, 15. dnom sa neda nic spochybnit.
Bola som na 2 skoleniach (u najkompetentnejsich/ jedna povedala ze dolezite je ci do vystavenia doslo k dodaniu.Ak nie tak 15. den. Druha povedala ak te to len 1.2 dni dopredu, takze to nie je zaloha, mohli by to pri kontrole akceptovat. Ale tymto vyjadrenim vlastne povedala nepriamo, ze zakon hovori 15. den, lebo budu akcetovat nieco co je mimo zakon.
Ak mate plny narok na odpocet , nema zmysel to posuvat dopredu na den vystavenia, lebo vysledny efekt mate nulu.
POdla mna sa nemozete riadit skusenostami z inych kontol, musite to urobit tak, aby ste svoj postup vedeli obhajit cez zakon
Jana Acsová
27.06.06,13:41
Vie sa niekto podľa svojich skúseností vyjadriť, ako to je v prípade, ak faktúra zo zahraničia je o deň-dva vystavená skôr ako dodanie tovaru? Prípade v ten istý deň.Tu sa stretávame s problémami, nakoľko častokrát sa nestanoví presne, čo je to deň dodania a niekedy sa tento deň nesprávne vykladá a aj nesprávne aplikuje vznik daňovej povinnosti 15. nasl. mesiaca. Svoj postup si musíte obhájiť.
Jana Acsová
27.06.06,13:47
Prosím o vyjadrenia z praxe, čo akceptujú daniari a čo nie.

Pozrite aj (plus príspevok č. 5 v uvádzanej téme):

http://www.porada.sk/showpost.php?p=90238&postcount=17