yannca
29.08.13,11:45
Dobrý deň,
potrebovala by som nejaké názory na tento problém: v pomerne veľkej izbe v rodinnom dome (rohová miestnosť, dve plastové okná, nezateplená, 1. poschodie, materiál - kvádre) je v zime veľmi chladno. Výmenou okien pred pár rokmi sa to trošku zlepšilo, ale obvodové steny sú v zime stále veľmi studené a chlad je v celej miestnosti. Keď sa vykuruje, pre ostatné miestnosti v dome je to dostačujúce, iba v tejto izbe je vždy teplota nižšia. Ďalšim problémom je pleseň - pri obvodovej stene nemôže byť umiestnený nábytok (napr. skriňa), hneď sa objaví pleseň. Minulú zimu sa objavila už aj v rohoch miestnosti, tiež spôsobila praskanie maľovky. Uvažovali sme nad zateplením zvnútra, ale všade čítam že je lepšie sa tomu vyhnúť, možno zateplíme na budúci rok zvonku. Tak zatiaľ rozmýšľame nad riešením v podobe obkladu steny alebo izolačnou omietkou, len mám trochu obavy z toho,že pleseň sa bude tvoriť aj pod ňou. Aké by bolo najvhodnejšie riešenie? Ďakujem.
lujza.j
29.08.13,09:56
yannca
29.08.13,10:13
pozerala som, ale všetko čo som videla sa týka toho že plesne vznikli po zateplení alebo výmene okien, alebo pri nedostatočnom vetraní. vetráme dosť, zateplené nie je a pleseň tam bola aj pred výmenou okien. o jej odstránenie mi ani tak nejde, skôr nerozumiem tomu prečo sa vytvorí keď zakryjeme stenu nábytkom. keď tam žiadny nie je tak nie je ani pleseň. a skôr som sa chcela zamerať na to ako vyriešiť tú stenu aby to dobre vyzeralo a čiastočne izolovalo, a zároveň sa vyhnúť tomu, aby sa napr. pod obkladom ta pleseň netvorila. tiež neviem dôvod prečo sa pleseň tvorí iba v tej jednej izbe, inde nie...
arizona
29.08.13,10:19
Ked tam date nabytok, drevo je tiez nasiakave, takze tiez prijma vlkost zo vzduchu,aj z vlhkej steny.
Treba najst a odstranit pricinu,inak problem nevyriesite.
erik555
29.08.13,10:27
ta izba je na 1 poschodi a pod nou sa izba vykuruje? Kolko stupnov celzia je v tej problematickej izbe v zimnom obdobi?
Plesne vznikaju z vyssej vlhkosti k chladnejsim miestam, kde sa vlhko zraza na vodu a tym padom na mokrej stene vznikaju plesne. Cize percentulana vlhkost k teplote.
Na meraci vlhkosti a tepla mate v zime ake ukazovatele?
Cez zimne obdobie je potrebne vetrat najlepsie prievanom a v uzavretej miestnosti takych 50% vlhkosti.
Ked je tam nabytok a za nim je na stene velmi studene miesto, tak ta zvysena vlhkost sa tam vyzraza, pretoze za nabytkom nie je dobry prietok vzduchu.
yannca
29.08.13,10:42
od základov to nebude, miestnosť je na prvom poschodí a pod ňou je obývačka, pri obvodovej stene v obývačke je obývacia stena (nábytok) a tam sa pleseň netvorí. ale neviem, či tam nie je použitá tehla a nie kvádre. erik555 - obývačka je samozrejme vykurovaná. Vlhkosť zmeranú v zime v izbe bohužiaľ nemám. Teplota je vždy cca o 2-3 stupne menej ako v ostatných izbách, napr. ak kúrime na 24 stupňov v izbe je približne 22. Napadlo ma, či problémom nebude podkrovie, ktoré je nad izbou a je iba prekryté strechou, žiadna izolácia - mohol by chlad pôsobiť aj nadol? V ostatných miestnostiach to možno až tak necítiť lebo nie sú také veľké a hlavne nie rohové.
erik555
29.08.13,11:49
Vlhkosť zmeranú v zime v izbe bohužiaľ nemám.
tak si kup nejake vlhkomery s teplomerom....aj napr. tento (na sledovanie dvoch miestnosti, alebo exterieru) - Hama EWS-110 v2
expeeert
29.08.13,16:52
- mohol by chlad pôsobiť aj nadol?
Chlad vo väčšine pôsobí nadol :)
Tam môže byť spojených viac faktorov: orientácia miestnosti na svetové strany, veľkosť (dimenzia) radiátora resp. vykurovacieho telesa, skladba obvodových konštrukcií, orientácia okien a dverí vzájomne (ak sú spolu, nemusí dobre prevetrať kúty na opačnej strane miestnosti). Otázne je aj či bol napr. zateplený veniec, môže tam vznikať tepelný most (pleseň sa objaví pod stropom)
A treba odstrániť príčinu tvorby plesní, nie následok, čiže prekrytie omietkou alebo obkladom nepomôže, iba oddiali problém.