Monika Bublina
29.08.13,14:51
Zdravím mám otázku.. mám 21 rokov, od 18 poberám ID. Na ˇUPSVaRe ma registrujú ako zaopatrené dieťa - nedostávam príspevok na dieťa ani rodičia daňovú výhodu, a taktiež pri žiadanke o kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia už dva roky (zúčtovanie sa robí rok pozadu) dokladujem len seba - bez rodičov, ako tomu bolo doteraz. Chcem sa spýtať, ako je to v prípade sociálneho štipendia. Nikde som sa o tom nedočítala. Pritom to podľa mňa nie je až taká neobvyklá situácia.. Ďakujem za odpoveď ! Monika.
avalik
29.08.13,13:07
102/2006 Z. z.Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl

§ 3
Okruh spoločne posudzovaných osôb

(1) Na účely priznania sociálneho štipendia sa spolu so študentom, ak s ním žije v domácnosti,9d) spoločne posudzuje

a) rodič študenta, ak

1. nie je rozhodnutím súdu povinný poskytovať študentovi výživné alebo súd určil rozsah vyživovacej povinnosti na návrh podľa osobitného predpisu9da) po zápise študenta na prvé vysokoškolské štúdium na vysokú školu sídliacu na území Slovenskej republiky.

2. študent nebol pred dosiahnutím plnoletosti zverený do náhradnej starostlivosti,9e)

3. študent je slobodný alebo uzavrel manželstvo a jeho manžel je nezaopatreným dieťaťom a

4. študent je bezdetný,


(2) Študent sa posudzuje spoločne s rodičmi, ak spĺňajú podmienky podľa odseku 1 písm. a) bez ohľadu na to, či žijú so študentom v domácnosti, ak

a) okruh spoločne posudzovaných osôb tvorí len študent, a

b) za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom podal žiadosť, nemal príjem vo výške najmenej 12-násobku sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby alebo mu nie je poskytovaná dávka a príspevky podľa osobitného predpisu.9a)

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-102

doplnenie:

odkaz 9a) Zákon č. 599/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
t.j. (Zákon o pomoci v hmotnej núdzi )

urcite ti ale viac info poskytnu priamo v skole
Monika Bublina
29.08.13,13:21
ano, to som citala uz asi 10x. ...lenze mne su poskytovane tie "prispevky podla osobitneho predpisu", cize tomu nechapem. ked tak poprosim vysvetlit vlastnymi slovami v zakone sa nevyzna ani henten.. niesom pravnik. Kedze na socialnom sa posudzujem sama, potrebujem jasne vediet ci je to tak aj tu alebo nie - a ak nie - preco by mali platit tu ine predpisy ako na socialnom?
avalik
29.08.13,13:51
doplnila som odpoved ... mas davku v hmotnej nudzi? alebo nejaky prispevok podla toho zakona?
jaroslav2305
29.08.13,14:57
v skole ti vypocitaju stipendium na zaklade posudenia dalsich osob v tvojej rodine a na zaklade ich zarobkoveho prijmu, staci len doniest potrebne dokumenty ktore si vypytaju na studijnom oddeleni. Za vyskusanie nic nedas, a pomoze kazde 1 euro :-),
Katy a R
29.08.13,15:25
Možno niekto doplní konkrétnu skúsenosť .... ale je tam odkaz na § 115 obč. zákonníka (9d) - mne to vychádza, žeby ťa mali posudzovať samostatne.
- nie si nezaopatrené dieťa (máš svoj vlastný príjem) ..
Ale určite ti na študijnom poradia - aj keď to nie je veľmi častý prípad