Pepa
16.03.06,11:33
Vážení, neviem či ste sledovali televízne noviny na Markíze kde sa hovorilo o "zavšivavených školách". Problém je aj v škole u nás. Decko s dlhými, hustými, blonďavými vlasmi mi dovlieklo túto pliagu.
Malá sa škrabala a škrabala, tak som sa vybrala ku kožnej lekárke. Záver: suchá koža a liečiky. Liečiky v podobe mliečka som aplikovala a čuduj sa svete: ráno mala "vykotené" vši. Tzn. že statné hnidy nevidela ani lekárka z fachu a nieto ešte ja, ktorá som v živote nevidela ani voš, ani hnidu. Po narobení "cirkusu" v škole som zistila, že v triede kam malá chodí tieto vši už malo asi 6 dievčat /teda ktoré sa priznali/ pred jarnými a cez jarné prázdniny /západosl. kraj/. Každý čušal jak "voš pod chrastou" a ono sa to šíri a šíri a šíri. Decko som nechala doma s tým, že som v návale zlosti šplechla riaditeľovi do očí, že ju tam nedám pokiaľ to svinstvo bude na škole.:mee:
Zistila som, že táto pliaga sa za jeden deň nedá zlikvidovať na 100%. Treba tie malé čudá vyťahovať a vyťahovať a vyťahovať a umývať hlavu s tými špeciálnymi smradľavými šampónmi /ktoré na 100 % nie sú 100%-ne účinné/.
A škrabeme sa celá rodina /teda u dospelákov sa to nenašlo/, umývame, prevliekame, prášime, vysávame a to denno-denne /tzn. že 1.4. som určite na Prednej Hore scvoknutá z DP a VŠÍ/.
A teraz mám otázku: moje decko pôjde v pondelok do školy bez "bodečky" vo vlasoch. Čo môžem ja ako rodič urobiť preto, aby sa na škole urobili opatrenia a moje dieťa zo školy nenosilo "robotu"?
Môžem žiadať od vedenia školy, aby zabezpečilo môjmu dievčatku také podmienky na vzdelávanie, aby nebolo ohrozené "nákazou". Obrátiť sa na hygienu alebo čo robiť.
Vďaka za každý názor.
mysimis
16.03.06,10:50
Erika, je žiadať môžeš od školy všetko čo popisuješ, ale žial škola Ti to nezabezpečí. Ja sa len čudujem, že v 21. storočí rodičia nedohliadajú na to, aby dieťa chodilo do školy čisté, slušne oblečené a pod. Škola za všetky deti dostáva peniaze a asi im je jedno, že deti nám potom nosia dom "zvieratká".
ormika
16.03.06,10:56
Kde sa vlastne v dnešnej dobe vši nabrali?
Lubica3
16.03.06,11:03
Ja tiež žasnem, dokonca mám dcéru na onej inkriminovanej škole v Ružinove, ale ono je to problém aj mnohých iných škôl. Je skôr zarážujúce, že poniektorí rodičia sú vytočení z toho, že je to zasahovanie do súkromia, keď musia svojim deťom doma kontrolovať hlavy! Našťastie nás to nezasiahlo, ale v minulom roku po letnom detskom tábore sme to doma riešili a poviem vám, že tie mrchy sú tak zmutované a odolné, že sme ich likvidovali dobré 2 týždne.
Pepa
16.03.06,11:04
Kde sa vlastne v dnešnej dobe vši nabrali?
By si sa čudovala, koľko detí je zavšivavených. Teraz som dostala "bonzák", že je to na ďalšej škole tu v meste.
Deti môžu chodiť do školy slušne oblečené, čisté a neviem aké ešte najsamsupernejšie, keď zavesí čistú bundu do šatne medzi haldu ďalších /možno čistých/ a na nej je spadnuté to čudo krpaté, ktoré prelezie a .... ďalší "všivavec" na svete. Najhoršie je, že si to nemáš šancu všimnúť. Ono to lozí a "serinká" ďalšie potomstvo krpaté. Decko sa ti sem tam poškrabe, ale veď sa škrabeme občas všetci. A to, že niekto umyje decku hlavu a má vyhraté, alebo že je to prevencia - JE OMYL. Pokiaľ tam tie krpaté čudá prilepené na vlasoch sú, treba to sledovať a vyťahovať denno denne, lebo sa to zas vykotí a .... kolotoč :eek:
Pepa
16.03.06,11:09
A teraz mám otázku: moje decko pôjde v pondelok do školy bez "bodečky" vo vlasoch. Čo môžem ja ako rodič urobiť preto, aby sa na škole urobili opatrenia a moje dieťa zo školy nenosilo "robotu"?
Môžem žiadať od vedenia školy, aby zabezpečilo môjmu dievčatku také podmienky na vzdelávanie, aby nebolo ohrozené "nákazou". Obrátiť sa na hygienu alebo čo robiť.
Vďaka za každý názor.
Môžete mi zareagovať na toto? Chystám sa písať "oznámenie" riaditeľovi a neviem čo môžem ako matka pre svoje dieťa žiadať v tejto oblasti. Toto už viac NECHCEM ZAŽIŤ!!!!
Chobot
16.03.06,11:10
Kde sa vlastne v dnešnej dobe vši nabrali?

mimotemy Ocitli sa na zozname ohrozených živočíchov, tak Sloboda zvierat zmobilizovalal svoje sily a urobili všetko pre ich záchranu - vypestovali chovné jedince a nasadili ich chovateľom - dobrovoľníkom za nmierny poplatok. :D :D :D

Ale späť k téme: Ak sa na to objektívne pozrieme, tak jediné, čo môže škola, v dnešných časoch finančnej tiesne, urobiť je, že upozorní všetkých rodičov na výskyt vší v škole. Neviem, aké iné opatrenia by si od riaditeľa školy v tomto smere očakávala. Doby, kedy by všetkých ostrihali dohola sú už preč, za to by ich dnes mohli aj niektorí zažalovať. A na dezinfekčné prostriedky určite peniaze nemajú.

Takže nebuď príliš prísna na pedagógov, ktorí za to nemôžu.;)
ormika
16.03.06,11:14
Ja si tiež myslím, že škola za tonemôže. Volakedy nám mamy umývali vlasy orthosanom alebo ako sa to volalo. Neviem či to ešte existuje. A vraj tejto prostriedok tak všiam smrdí, že do vlasov umytých týmto šampónom už nepôjdu. Takže asi ako prevencia by to mohlo byť dobré.
Pepa
16.03.06,11:21
Ja si tiež myslím, že škola za tonemôže. Volakedy nám mamy umývali vlasy orthosanom alebo ako sa to volalo. Neviem či to ešte existuje. A vraj tejto prostriedok tak všiam smrdí, že do vlasov umytých týmto šampónom už nepôjdu. Takže asi ako prevencia by to mohlo byť dobré.
Toto je omyl!!! Pôjdu a síce nie som voš:D ale určite im chutí. Lebo od toho ani neskapú. Musíš to vyčesať. Asi ich to len omámi, aby ti pri vyčesávaní neutekali kde kade po izbe.
Pepa
16.03.06,11:24
mimotemy Ocitli sa na zozname ohrozených živočíchov, tak Sloboda zvierat zmobilizovalal svoje sily a urobili všetko pre ich záchranu - vypestovali chovné jedince a nasadili ich chovateľom - dobrovoľníkom za nmierny poplatok. :D :D :D
No "Martinko" sa ti to škerí, keď si to nezažil. Ani ja som za svojich takmer 100 rokov taký problém nemala - ale vidíš: dožila som sa toho:mee:
Zuzka
16.03.06,11:31
Erika, podľa mňa by si mala zavolať na hygienickú stanicu, oni by mali vyriešiť tento problém.
No a čo sa týka vlasov, asi ich treba ostrihať. Je to najúčinnejšie, pretože v rkátkych vlasoch sa ich toľko nevyliahne ako v dlhých, aj keď viem, že to nie je jednoduché. Toto som zažila kedysi s mojou dcérou v jasliach a pomohla ostrihané hlava a tie smradľavé šampóny. Zhodou okolností to bolo tiež v tvojom bydlisku. ;) .... žeby to boli ešte tie potvory a vydržali ?! :eek:
Pepa
16.03.06,11:32
Ale späť k téme: Ak sa na to objektívne pozrieme, tak jediné, čo môže škola, v dnešných časoch finančnej tiesne, urobiť je, že upozorní všetkých rodičov na výskyt vší v škole. Neviem, aké iné opatrenia by si od riaditeľa školy v tomto smere očakávala. Doby, kedy by všetkých ostrihali dohola sú už preč, za to by ich dnes mohli aj niektorí zažalovať. A na dezinfekčné prostriedky určite peniaze nemajú.

Takže nebuď príliš prísna na pedagógov, ktorí za to nemôžu.;)
No hryzla som si do jazyka a teraz v kľude pokračujem:)
Ja nenadávam na pedagógov - som sa rozprávala s triednym, ktorý v živote ani voš ani hnidu nevidel a keby aj mal príkaz "kukať" deťom do hlavy tak by nič nevidel. Aj ten je z toho chudák hotový.
Zažalovať ako zažalovať - myslím na tých, ktorým sa zasahuje do ich súkromia /možno už tiež všivavého/. Aby sa nezbadali kompetentní, keď bude zavšivavaného pol mesta:eek:
Hádam by bolo vhodné zavolať hygienika a poprípade nariadiť karanténu alebo čo. Čo ja viem čo. Som z toho zúfalá a bojím sa, že mi to malá "dovleče" zas.
ormika
16.03.06,11:32
Pepa, dnes už sú fakt asi tie vši nejakú smutované alebo čo. Tiež sa prispôsobili vyspelejšej dobe ako bola doba nejakých 20-30 rokov dozadu. Vtedy aj ten orthosan fungoval. Vši pokapali, ale tiež sa museli vyčesať. Pepa, plne chápem tvoje rozhorčenie, ani mne by sa nepáčilo ak by som svoje dieťa "pedinovala", vyvoniavala, pomaly každý deň mu prala veci, a ono ti donesie zo školy vši.
Pepa
16.03.06,11:35
Pepa, dnes už sú fakt asi tie vši nejakú smutované alebo čo. Tiež sa prispôsobili vyspelejšej dobe ako bola doba nejakých 20-30 rokov dozadu. Vtedy aj ten orthosan fungoval. Vši pokapali, ale tiež sa museli vyčesať. Pepa, plne chápem tvoje rozhorčenie, ani mne by sa nepáčilo ak by som svoje dieťa "pedinovala", vyvoniavala, pomaly každý deň mu prala veci, a ono ti donesie zo školy vši.
Dneska Orthosan už asi ani nie je - sú vraj účinnejšie!!!! mám doma dva druhy!!!!
Lubica3
16.03.06,11:48
Erika, z vlastných skúseností, práve tie nové druhy šampónov /tiež mám doma 2 druhy - jeden francúzky a ďalší ani neviem/ veľmi nepomohli, drhli sme to denne celý týždeň a nič radikálne sa nezmenilo. Potom som na chalupe našla 100-ročný Orthosan, po záruke samozrejme, smrdel ako hovado, ale ten zabral. Ale ako hovoríš, treba to ručne vyčesávať ako chmel a oberať. Katastrofa, bože ochraňuj.
heja3
16.03.06,11:49
Nechcem strašiť, ale moja mama je vychovávateľka a sú také hlášky aj z iných škôl, že je to rozšírené viac ako si to niekto môže predstaviť. Problém je to, že deti, keď sa niečomu venujú cez prestávky a vo voľnom čase dávajú si "hlavy dokopy" - vtedy najlepšie môžu "nemilé chrobáčiky" pestovať turizmus. Nikto nie je imúnny.

Našla som napríklad na webe - Považská Bystrica - Pedikulóza nie je veda,ale zavšivenie - neviem ešte prilepovať link - tam sú docela dobré informácie.
kukučka
16.03.06,11:50
Príjemné to síce nie je, ale neurobíš nič, akurát tak môžeš urobiť cirkus na rodičku. Jak prišli, tak odídu. Niekedy si vraj decká predávali vši, to aby sa mohli uliať zo školy.
andreaS
16.03.06,11:58
tymto urcite nepotesim, ale aj moja sestra dovliekla celu zoologicku domov... Mama si myslela ze to tiez napravi zazracnym samponom, ale tej pliagy sa zbavovala dobre 2 mesiace!!! v ziadnom pripade nechcela dat segru ostrihat - ma krasne huste dlhe vlasy, tak dennodenne aj tri krat procedura s odstranovanim. Potom bol utlm vdaka zimnym prazdninam.

A viete co pomohlo? Orthosan! Je este na trhu ale je na nom napisane urcene pre psov a macky - maju ho aj v hypermarketoch v chovatelskom oddeleni... Toto mame odporucili v jednej lekarni.
heja3
16.03.06,12:14
Našla som napríklad na webe - Považská Bystrica - Pedikulóza nie je veda,ale zavšivenie - neviem ešte prilepovať link - tam sú docela dobré informácie.

Niekde som čítala, že tieto šampóny sú aj dosť nebezpečné - pretože sú tam chemikáie podobné pesticídom - a to už je pekná polievka, je dosť možné, že sa objaví alergia a iné nežiaduce veci. Treba byť veľmi obozretní. Veď si nechcete urobiť z detí invalidov.

Inde som čítala, že na doošetrenie po šampóne môžete umyť vlasy octovou vodou - bol tam recept - 1 pol.lyž. na 1 liter vody a zmývať hnidy. /Ocot odporúčajú aj mimo vší na vlasy aby boli lesklé takže 1 ranou 2 muchy - vši preč +lesk/
Pepa
16.03.06,12:25
Našla som napríklad na webe - Považská Bystrica - Pedikulóza nie je veda,ale zavšivenie - neviem ešte prilepovať link - tam sú docela dobré informácie.

Niekde som čítala, že tieto šampóny sú aj dosť nebezpečné - pretože sú tam chemikáie podobné pesticídom - a to už je pekná polievka, je dosť možné, že sa objaví alergia a iné nežiaduce veci. Treba byť veľmi obozretní. Veď si nechcete urobiť z detí invalidov.

Inde som čítala, že na doošetrenie po šampóne môžete umyť vlasy octovou vodou - bol tam recept - 1 pol.lyž. na 1 liter vody a zmývať hnidy. /Ocot odporúčajú aj mimo vší na vlasy aby boli lesklé takže 1 ranou 2 muchy - vši preč +lesk/
Áno - alergia je možná /je to aj v letáku/. Bože ja sa len modlím aby malej /vysušená pokožka na krku/ nebol diagnostikovaný nejaký exém či čo:mee: A hnidy s octovou vodou - ono to "funguje" tak, že sa tie hnidy po tom vlase lepšie šmýkajú:) .
Pepa
16.03.06,12:28
A viete co pomohlo? Orthosan! Je este na trhu ale je na nom napisane urcene pre psov a macky - maju ho aj v hypermarketoch v chovatelskom oddeleni... Toto mame odporucili v jednej lekarni.
Dobre vedieť:rolleyes:
Ja som už do tých šampónov a všelijakých doporučených receptov investovala tisícku. Prisahám, že ak by sa našiel niekto kto mi dievčatko úplne zbaví tej pliagy vyvážim ho zlatom:)
Pepa
16.03.06,12:35
Zhodnou okolností to bolo tiež v tvojom bydlisku. ;) .... žeby to boli ešte tie potvory a vydržali ?! :eek:
Zuzi - určite získali odolnosť veď tu máme Duslo - "sajrajt" jak fras:cool:
jess
16.03.06,13:10
Dobre vedieť:rolleyes:
Ja som už do tých šampónov a všelijakých doporučených receptov investovala tisícku. Prisahám, že ak by sa našiel niekto kto mi dievčatko úplne zbaví tej pliagy vyvážim ho zlatom:)

Zažili sme to vlani na jar. Dcére každý týždeň umývam hlavu a tak by si človek povedal, že do čistých vlasov vši nejdú. OMYL !!! Tiež som si povedala, že jej žiadnu chémiu do hlavy pchať nebudem, keď doniesla v slovníčku odkaz :"umyť preventívne Difusilom!" Myslela som si , že nás sa to netýka . OMYL !!! Stačí jedna a problém je na svete. Tá jedna nakladie desiatky vajíčok a napriek tomu, že som dcére objavila len 3 živé vši, hníd mala statočne. Našťastie tie sa už rozmnožiť nestihli a syn, ani my s manželom sme "postihnutí" neboli. Boli zavšivavené 2 ZŠ. V lekárňach sa razom pomíňali všetky prostriedky na vši. Tiež sme kúpili šampón, postupovali sme podľa neho a po týždni sme mali opäť vši.Sú odolné viac ako je dobré. Tak sme znovu umyli a najúčinnejšie je vyčesávať, vyčesávať, vyčesávať hnidy hustým hrebeňom a keďže dcéra je tiež dlhovlasá, tak sme museli veru aj skrátiť aspoň po plecia (revala, ale pochopila, že sa inak nedá, lebo tie vši sú všade !!!) . Hnidy sú potvory, držia pevne na vlase prilepené aj niekoľko mesiacov, pokým sa mechanicky nevyberú...a poviem Vám , ešte aj pred pár týždňami som jej našla mŕtve hnidy (životaschopné hnidy vám puknú medzi nechtami) . Je to mravenčia práca to vyberať, ale žiaľ fakt sú hnusoby veľmi odolné . :cool: Decká z druhého stupňa so všami obchodovali, lebo riaditeľ povedal, že kto má vši nesmie do školy ! A tak bol dôvod na "prázdniny". Učitelia kontrolovali raz za týždeň deťom hlavy.... a veru trvalo dosť dlho , kým sa decká odvšivaveli .

Tiež to už zažiť nechcem:eek:.....sranda, že v synovej triede je viac ako 1/3 "čiernych" spoluobčanov a on vši nedostal !
alenad
16.03.06,13:28
Príjemné to síce nie je, ale neurobíš nič, akurát tak môžeš urobiť cirkus na rodičku. Jak prišli, tak odídu. Niekedy si vraj decká predávali vši, to aby sa mohli uliať zo školy.

Ja som s týmto problémom bojovala po letných prázdninách a dcéra tvrdila, že v triede bojujú viacerí. Na rodičku som požiadala matky aby sa tomuto problému venovali a nakoniec som tam dopadla tak, že nikto s tým problém nemá len ja a v iných rodinách sa vši neobjavili, len u nás. Takže môže sa vám stať, že Vy budete tou vinnou. Nič príjemné!
Pepa
16.03.06,14:30
Ja som s týmto problémom bojovala po letných prázdninách a dcéra tvrdila, že v triede bojujú viacerí. Na rodičku som požiadala matky aby sa tomuto problému venovali a nakoniec som tam dopadla tak, že nikto s tým problém nemá len ja a v iných rodinách sa vši neobjavili, len u nás. Takže môže sa vám stať, že Vy budete tou vinnou. Nič príjemné!
Aj toto je problém, ľudia majú zábrany o tom hovoriť. Snažia sa to doma zlikvidovať /vééééľmi silne pochybujem, že sa im to podarí za jeden deň/, deťom zakážu o tom hovoriť a neuvedomujú si, že keby upozornili rodičov nemusel by problém v triede narásť do "veľkosti". Ak sa napíše v škole sa vyskytli - nie je také "osobné" ako keď je to v triede. Rozmnoží sa to a dieťa to má späť nehovoriac o tom, že ak to nezlikviduje na 100% tak sa mu to aj tak "okotí".
janaGT
17.03.06,09:06
Práve včera v Živote č. 12 bol písaný nejaký domáci recept na vyhubenie týchto parazitov. Možno by to stálo za vyskúšanie!
Pepa
17.03.06,16:30
Vážení, problém so zavšivavenými hlavami sa začal riešiť. Dnes bola v triedach "razia" a všetky zavšivavané deti boli poslané domov s tým, že budúci týždeň majú "voľno" a do školy sa môžu vrátiť až s potvrdením lekára o tom, že majú úplne čisté hlavy.
Som veľmi rada, že moje "hlasné" rozhorčenie nebolo zbytočné. Len sa čudujem, že doposiaľ bol každý ticho - problém nemusel byť tak "rozsiahly". V dcérinej triede /tú odmietam posielať do školy už od stredy/ bola polovica!!!!! detí s cudzími telieskami v hlavách - hrôôôôza. Kam by to bolo "prišlo" - hrozné pomyslieť.
sklenkova
17.03.06,17:22
viem Vám poradiť,len toto:kúpte šampón farbu a naneste ju deckám na hlavu-pokial nejde o malé deti a chlapcov-na farbené vlasy vši nejdú. My sme pred 2 týždňami dávali palete šampón 12 ročnej slečne, a odvtedy je pokoj. Šampon sa po čase zmyje.
Melnick
17.03.06,18:17
A teraz mám otázku: moje decko pôjde v pondelok do školy bez "bodečky" vo vlasoch. Čo môžem ja ako rodič urobiť preto, aby sa na škole urobili opatrenia a moje dieťa zo školy nenosilo "robotu"?
Môžem žiadať od vedenia školy, aby zabezpečilo môjmu dievčatku také podmienky na vzdelávanie, aby nebolo ohrozené "nákazou". Obrátiť sa na hygienu alebo čo robiť.
Vďaka za každý názor.

Nečudujem sa vám ,že ste také zhrozené,ale bohužiaľ táto
pliaga ešte stále nevymizla,vždy sa nájde skupina,ktorá sa
pričiní,aby tento nepríjemný hmyz prežil v každom období.
Vždy na jeseň boli školy zaplavené "detskou všou" a neubrá-
nili sa ani deti z čistotných rodín. Počas mojej cať -ročnej učiteľskej praxe nebol ani jeden rok výnimkou.
Ale hisťáky som chytala zakaždým či sa nestanem aj ja
prechodným bydliskom, no dospelí sme nikdy problém nemali.
Až teraz po 15 rokoch plavenia sa v účtovníckych vodách
ste ma prinútili k zaspomínaniu si.:p
:p
Ivan2
17.03.06,19:11
Toto je presne ten "Punkt" preco sa im v skolach tak dari. Rodicia sa proste nepriznaju a este zakazu svojim nakazenym detom hrat sa s detmi rodicov, ktori vyvinu nejaku iniciativu, lebo urcite maju vsi. Staci, ked to jedno dieta prinesie z chalupy. Inak kompletna likvidacia moze trvat aj mesiac. Druhym dovodom, preco sa tym potvoram tak dari su neucinne a drahe pripravky. To co Vam v lekarni ponuknu su 2 neucinne sampony, ktore navyse mozu byt pre niektorych rodicov pridrahe (?!). Tiez mam dceru na spomenutej skole a vlani sme mali tu "radost". Ako jedine ucinne sa ukazali Ortosan spray a sampon s cajovnikovym olejom DrMuller. Ked nam to vtedy odporucali, asi bola sezona, sa to v celej Ba nedalo zohnat (to je mozno dalsi dovod) takze som to zohnal az v Brne.
A co sa tyka zasahovania do sukromia, koncom roka som v spravach ktorehosi radia zachytil spravu o skole v nejaom mensom meste, kde to vyriesili radikalne: vsetci ziaci + rodinni prislusnici museli naraz urobit kuru a bol pokoj. Takze ono to ide.
megyzah
23.09.08,08:27
Prosím Vás o radu - aj keď asi trochu z iného súdku. Predstavte si situáciu, keď máte v triede dieťa, ktoré zrejme doma žije nie práve v ideálnych hygienických podmienkach, lebo sústavne sa u nej riešia problémy so všami, blchami a pod. Teraz opakovane nastala takáto situácia. Triedna učiteľka po zistení, že znovu má vši to riešila najprv ústnym oznámením žiakom ( bez zverejnenia mena ), že majú v triede vši, aby si dali pozrieť hlavy rodičom. S dotyčným dieťatkom to riešila osobne medzi 4 očami. Keďže nedochádzalo k náprave dala písomné oznámenie všetkým žiakom do žiackych kníh, s tým, že to musia rodičia podpísať, hlavy skontrolovať a urobiť nápravu. Ráno v tirede aj ona všetkým pozrela hlavy . A nastal problém. Matka dotyčného dieťaťa, ktoré vši donieslo prišla s oficiálnou sťažnosťou, že tým že učiteľka pozrela do hlavy dieťaťu porušila jeho práva a obmedzila osobnú slobodu dieťaťa a že ak sa to bude opakovať tak to bude riešiť inak ( zrejme súdom a pod. ). prosím Vás o Váš názor, postupovala učiteľka správne? Tým že pozrela hlavu dieťaťa, môže to byť skutočne obmedzenie osobnej slobody? Podotýkam, že ide o vynikajúcu učiteľku a super kolegyňu, rada by som ju nejako upokojila, lebo je z toho úplne hotová. Podľa mňa v záujme nešírenia sa nákazy mala na to plné právo, veď sama počúvam v Tv ako sa niekde rozmohli vši a učitelia kontrolujú hlavy. Ďakujem za Vaše názory.
Chobot
23.09.08,08:38
Prosím Vás o radu - aj keď asi trochu z iného súdku. Predstavte si situáciu, keď máte v triede dieťa, ktoré zrejme doma žije nie práve v ideálnych hygienických podmienkach, lebo sústavne sa u nej riešia problémy so všami, blchami a pod. Teraz opakovane nastala takáto situácia. Triedna učiteľka po zistení, že znovu má vši to riešila najprv ústnym oznámením žiakom ( bez zverejnenia mena ), že majú v triede vši, aby si dali pozrieť hlavy rodičom. S dotyčným dieťatkom to riešila osobne medzi 4 očami. Keďže nedochádzalo k náprave dala písomné oznámenie všetkým žiakom do žiackych kníh, s tým, že to musia rodičia podpísať, hlavy skontrolovať a urobiť nápravu. Ráno v tirede aj ona všetkým pozrela hlavy . A nastal problém. Matka dotyčného dieťaťa, ktoré vši donieslo prišla s oficiálnou sťažnosťou, že tým že učiteľka pozrela do hlavy dieťaťu porušila jeho práva a obmedzila osobnú slobodu dieťaťa a že ak sa to bude opakovať tak to bude riešiť inak ( zrejme súdom a pod. ). prosím Vás o Váš názor, postupovala učiteľka správne? Tým že pozrela hlavu dieťaťa, môže to byť skutočne obmedzenie osobnej slobody? Podotýkam, že ide o vynikajúcu učiteľku a super kolegyňu, rada by som ju nejako upokojila, lebo je z toho úplne hotová. Podľa mňa v záujme nešírenia sa nákazy mala na to plné právo, veď sama počúvam v Tv ako sa niekde rozmohli vši a učitelia kontrolujú hlavy. Ďakujem za Vaše názory.

Matka dotyčnej žiačky urobila z komára somára. Reagovala zbytočne emocionálne. Myslím, že učiteľka neporušila žiadny zákon ani predpis tým, že pozrela na vlasy žiačky. Neublížila jej ani fyzicky ani psychicky ani ju sexuálne nezneužila. Neviem, na čo sa ohradzuje tá matka.

Bohužiaľ školy nemajú veľa pák na boj s takýmito zvieratkami, musia to urobiť rodičia. Ak niektorý rodič nemá záujem o riešenie takejto situácie, je na učiteľke, či zájde do krajností a bude prípad riešiť cez okresného hygienika.

Ale toto nepatrí do šikany, téma o všách (či všoch, ako je to správne?) už tu je založená.

http://www.porada.sk/t22313-vsi-v-skole.html

Príspevky presúvam...
zanetth
23.09.08,08:47
Prosím Vás o radu - aj keď asi trochu z iného súdku. Predstavte si situáciu, keď máte v triede dieťa, ktoré zrejme doma žije nie práve v ideálnych hygienických podmienkach, lebo sústavne sa u nej riešia problémy so všami, blchami a pod. Teraz opakovane nastala takáto situácia. Triedna učiteľka po zistení, že znovu má vši to riešila najprv ústnym oznámením žiakom ( bez zverejnenia mena ), že majú v triede vši, aby si dali pozrieť hlavy rodičom. S dotyčným dieťatkom to riešila osobne medzi 4 očami. Keďže nedochádzalo k náprave dala písomné oznámenie všetkým žiakom do žiackych kníh, s tým, že to musia rodičia podpísať, hlavy skontrolovať a urobiť nápravu. Ráno v tirede aj ona všetkým pozrela hlavy . A nastal problém. Matka dotyčného dieťaťa, ktoré vši donieslo prišla s oficiálnou sťažnosťou, že tým že učiteľka pozrela do hlavy dieťaťu porušila jeho práva a obmedzila osobnú slobodu dieťaťa a že ak sa to bude opakovať tak to bude riešiť inak ( zrejme súdom a pod. ). prosím Vás o Váš názor, postupovala učiteľka správne? Tým že pozrela hlavu dieťaťa, môže to byť skutočne obmedzenie osobnej slobody? Podotýkam, že ide o vynikajúcu učiteľku a super kolegyňu, rada by som ju nejako upokojila, lebo je z toho úplne hotová. Podľa mňa v záujme nešírenia sa nákazy mala na to plné právo, veď sama počúvam v Tv ako sa niekde rozmohli vši a učitelia kontrolujú hlavy. Ďakujem za Vaše názory.

Dieťa, ktoré má vši nepatrí do školy. Podľa mňa ak učiteľka zistí u nejakého žiaka vši má právo poslať ho domov. Rodič by nemal pustiť dieťa do školy pokiaľ sa vší celkom nezbaví. Na škole, kam chodia moje deti sa to rieši tak, že ak sa u dieťaťa zistili vši, muselo zostať doma a potom priniesť potvrdenie od lekára, že už vši nemá. Učiteľka pri výskyte vší preventívne tiež pozerala deťom hlavy, samozrejme mali oznam aj v žiackej knižke, aby aj rodičia vedeli. Nemám pocit, že by sa tým nejako obmedzovala osobná sloboda.
Jara
23.09.08,09:30
Trošku sa pripojím, dnes možno aj veselou ale pred mesiacom ešte hororovou príhodou:

Kolegyňa v práci sa moc driapala vo vlasoch a keď už nevládala šklbať celú hrivu tak poprosila kolegyňu aby jej pozrela hlavu, že ju to strašne svrbí a že bola včera u kaderníčky, tak asi ma nejakú vysušenú kožu alebo čo... :confused: Kolegyňa s hrôzou:eek: zistila, že má vši. Hanbila sa :mad: chudera a utekala domov a všetky sme sa začali škrabať :--- ako na povel. Tak sme šli na obed domov, cestou zašli na Orthosan a všetky sme si preventívne umyli vlasy. Kolegyňa si vraj dala aj pol tuby, tak neviem či jej aj vlasy nevypadajú :D. Takže nielen deti to môžu priniesť, ale aj zo salónu krásy sa dajú priniesť tieto "ozdoby" domov či do práce :eek::D:rolleyes:...
pasuliatko
23.09.08,11:28
Kde sa vlastne v dnešnej dobe vši nabrali?

v dnešnej dobe vši v škole nie sú ničím výnimočné:cool:
tina1
23.09.08,11:40
v dnešnej dobe vši v škole nie sú ničím výnimočné:cool:

dokonca si ich decka medzi sebou predavaju. Za cias, ked este boli moje deti skolopovinne, isli za 5 kcs za kus. Dnes iste bude cena vyssia:D:D:D
megyzah
23.09.08,15:55
Ďakujem všetkým, potešili ste ma.
Dav
23.09.08,16:03
dokonca si ich decka medzi sebou predavaju. Za cias, ked este boli moje deti skolopovinne, isli za 5 kcs za kus. Dnes iste bude cena vyssia:D:D:D
0,17 € :---:D:D:D
kukučka
08.02.09,19:39
je tu nová téma o mydle a keďže ma zaujala, zagúglila som sa a pozrite kde až, snáď sa to niekomu zíde, citujem:


Je to jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit vší bez použití chemických insekticidů.

Vlasy umyjte a naneste na ně stejnoměrné množství kondicionéru. Vlasy nejprve dohladka rozčesejte, potom je systematicky pročesávejte velmi hustým hřebenem (vyrobeným speciálně k tomuto účelu a nazývaným "všiváček"), abyste postupně odstranili vši z celé hlavy. Pak kondicionér spláchněte a znovu vlasy pročesejte.

Hnidy se vám odstranit nepodaří, protože lpí velmi pevně na vlasech; budete-li však tento postup opakovat po dobu dvou týdnů každý druhý den, zachytíte všechny vylíh*nuté vši dříve, než znovu nakladou vajíčka.

Zdroj: Léčíme se s přírodou, nakladatelství Reader´s digest výběr
Pachole
08.02.09,21:36
Dovolím si taky přispět svou troškou do mlýna....

Co se týká vší, tam naštěstí zkušenosti nemám. Zato celkem zručně zvládám svrab a blechy, jak u psů, tak u sebe.

Oboje breberky máme doma od psů, naštěstí se na nich drží a na lidi lezou jen omylem. Na blechy jsem s úspěchem používala frontline, je neškodný i pro štěňata a ošetřeného psa může hladit i dítě. Možná by to zabralo i na vši, kdoví.

Mnohem líp mi na blechy zabírají esenciální oleje. Je zvláštní, že blechy se odstěhovaly ve chvíli, kdy jsem doma začala mít jako přídavek do masážních směsí právě ty esence. Muška nezabzučí, bleška neposkočí.

Přestože se stýkám poměrně intenzivně se spoustou cizích psů, přestože si musím někdy na sobě nějakou blechu donést - na moje psy to neleze. Když se někdy přece jen psi podrbou a já nějakou blechu objevím, nemusím to řešit, blechy brzy znechuceně zmizí a je pokoj.

Možná by ty esenciální oleje mohly být řešení i na vši. Stačí kouknout do nějaké knihy o aromaterapii, které esence jsou protiparazitní.

Teď z veselejšího konce - čeština má několik frází se vší. Držet se něčeho jak veš, být vlezlý jak veš, hledat na všem hnidy, být hnidopich, být všivák, no teď se na tato úsloví dívám trochu jinak....

Mamky - přeju trpělivost a úspěch v potírání zvířátek.
willma
19.02.09,05:44
babyyy pomóc, neviem či vidím dobre , ale mladá sa mi neustále škriabe, voš ako takú som nevidela, len niečo veľmi bledé prichytené vo vlasoch, som z toho mierne mimo, mladá má dlhé vlasy.
Tak a už som na istom, zúrim, našla som aj tú všivavú potvoru.
Chobot
19.02.09,08:41
babyyy pomóc, neviem či vidím dobre , ale mladá sa mi neustále škriabe, voš ako takú som nevidela, len niečo veľmi bledé prichytené vo vlasoch, som z toho mierne mimo, mladá má dlhé vlasy.
Tak a už som na istom, zúrim, našla som aj tú všivavú potvoru.

Tak len česať, česať a česať. A pravidelne po večeroch "pukať" hnidy. Budete sa hrať na šimpanzov, ale to jediné naozaj zaberie, ak nechceš použiť nožnice.

Tie hnidy bývajú našťastie bližšie k hlave, až na koniec vlasov si vši nezvyknú robiť prechádzky.
willma
21.02.09,06:35
Tak len česať, česať a česať. A pravidelne po večeroch "pukať" hnidy. Budete sa hrať na šimpanzov, ale to jediné naozaj zaberie, ak nechceš použiť nožnice.

Tie hnidy bývajú našťastie bližšie k hlave, až na koniec vlasov si vši nezvyknú robiť prechádzky. Síce nie si baba :D, ale vďaka za radu
hanula28
08.03.09,11:49
ten problem je fakt. moj syn zacal chodit na novu skolu a tam tiez dostal vsi a neviem ako ich vinicit uz som pouzila asi vsetki sampony ake su a stale nieco najdem uz fakt neviem.
willma
08.03.09,14:40
Hanula, pri chalanoch je jedno jednoduché a účinné riešenie - mašinka a dohola, Zaručene vykynožíš komplet všivavú populáciu a vlasy dorastú.
duves
06.04.09,10:17
Zdravím poraďáci.
Neviem ako riešiť túto situáciu. Dcérka 4.áčka navštevuje jednu zo ZŠ v BA. Už od prveho rocnika boli na škole problemy s výskytom vší. Zaiste viete, kto s tým máte skúsenosti, aky velky problem nastava pre nas rodičov, zvlášť pre tých, ktorym to nie je lahostajne. Nemale prostriedky, finančné a časové. Teraz sa to opäť opakuje.
Mne sa vidí, že škola si neplní povinnosti, resp. inak povedané kto zodpovedá za to, že sa do školy pustí žiak (žiačku), čo sa doma neumýva/jú. Môžem požiadať okresného hygienika o spoluprácu? Dcérka vraví, že sú v škole žiaci, čo doslova smrdia. Mám zato, že sa má prijať také opatrenie, kedze to nikto nerieši, že pri bráne bude stáť dozor a kontrolovať hygienu žiakov. V prípade, že nájde zavšivený špindír, tak treba zavolať rodičov a žiaka nech si odvedú domov.

p.s. ospravedlnujem sa za duplicitu temy, hladal som, no porada neukazala podobnu temu.
Chobot
06.04.09,10:55
Zdravím poraďáci.
Neviem ako riešiť túto situáciu. Dcérka 4.áčka navštevuje jednu zo ZŠ v BA. Už od prveho rocnika boli na škole problemy s výskytom vší. Zaiste viete, kto s tým máte skúsenosti, aky velky problem nastava pre nas rodičov, zvlášť pre tých, ktorym to nie je lahostajne. Nemale prostriedky, finančné a časové. Teraz sa to opäť opakuje.
Mne sa vidí, že škola si neplní povinnosti, resp. inak povedané kto zodpovedá za to, že sa do školy pustí žiak (žiačku), čo sa doma neumýva/jú. Môžem požiadať okresného hygienika o spoluprácu? Dcérka vraví, že sú v škole žiaci, čo doslova smrdia. Mám zato, že sa má prijať také opatrenie, kedze to nikto nerieši, že pri bráne bude stáť dozor a kontrolovať hygienu žiakov. V prípade, že nájde zavšivený špindír, tak treba zavolať rodičov a žiaka nech si odvedú domov.

Neviem, či si videl film Skřivánci na niti, ale tam bola scéna, ktorá by mohla byť návodom, ako zabezpečiť hygienu takýchto spolužiakov. Je to tu od 2. minúty:

http://www.youtube.com/watch?v=-XZr0Z-nmH0&feature=related

Inak na tému vši je už dosť rozsiahla diskusia:

http://www.porada.sk/t22313-vsi-v-skole.html

Pripojím tvoj príspevok k pôvodnej téme.
duves
06.04.09,11:21
Inak doporučujem jeden voňavý prípravok a za dobrú cenu. Lebo väčšina naozaj smrdí, ale toto je fajn:
http://www.lekaren-nonstop.sk/tovar/2065663-vsiven-sampon-balzam-na-vl-190-100ml-dr-muller
http://www.lekaren-nonstop.sk/tovar/r-image.php?pdk=8594009623497&s=300
willma
06.04.09,16:16
Minulý týždeň som mala pošepnuté, nech opäť skontrolujem vlasy, našťastie zatiaľ nič.
UBIKA25
06.04.09,16:56
u nas zabralo ..teatree olej na 2 hodky na vlasy, zabalit uterakom a potom umyt a vyčesat....a žiadne šampony a spreje
220870
02.08.12,15:35
Obnovím tému .Mladá (dlhovlasá) s tým má problém.Nič nezaberá. :mad:Zúrim.:(
veronikasad
02.08.12,15:46
kukučka
02.08.12,15:49
zlezaradilmimotemy A ja že majú prázdniny! :D
veronikasad
02.08.12,15:50
zlezaradilmimotemy A ja že majú prázdniny! :D
Joooj, v táboroch je ich viac ako v škole - vlastná skúsenosť mojich detí.
220870
02.08.12,18:30
Niekde tu bol príspevok o tom že zaberá alpa neviete to niekto nájsť kde to je .Vyskúšali sme už vštky sračky čo predávajú v lekárňach.
Darina1234
02.08.12,19:03
Treba davat dole rucne tzv. hnidy a vycesavat hrebenom vsivakom/ hustym/ a hladat - iskat zdroj hnid, teda vos, je to strasne zvlasť v dlhych vlasoch, zelam skore odvsivenie.
viki2
02.08.12,19:09
Obnovím tému .Mladá (dlhovlasá) s tým má problém.Nič nezaberá. :mad:Zúrim.:(

nečítala som celú tému, ale napíšem postup, ktorý používame v práci (a tam máme normálne "všivavú" karanténu;) a často aj 4-5 detí naraz
minimálne 3-krát po sebe umyť vlasy obyčajným šampónom proti všiam pre zvieratá, vždy nechať pôsobiť aspoň 1/2 hodinu s igel.sáčkom na vlasoch, potom vyzmývať a nad umývadlom dôkladne vyčesať všetky vši...
medzitým kompletne prevliecť prádlo, oprať minimálne na 60°c, vrátane textilných gumičiek, čeleniek, v zime čiapok a šálov...
ak sú vo vlasoch hnidy, tie treba všetky!!! vyčesať hustým hrebeňom alebo prstami povyberať (práca na niekoľko hodín:confused:) a potom vlasy vyžehliť so žehličkou na vlasy....
je to riadna fuška, ale keď sa to dá z viacerými deťmi a majú vlasy husté a dlhé aj po pás, zvládnete to aj vy, držím palce...
Andy Kralik
03.08.12,04:10
..to nás kedysi jednoducho ostrihali na veeelmi kratkeho jezka :)
mariama27
18.09.12,12:10
Prosím o radu. V triede mojej dcéry má jenda "spolužiačka" vši, dokonca je podozrenie že má aj blchy. Čo môžme robiť my ostatní rodičia v takom prípade?
Tweety
18.09.12,13:13
Prosím o radu. V triede mojej dcéry má jenda "spolužiačka" vši, dokonca je podozrenie že má aj blchy. Čo môžme robiť my ostatní rodičia v takom prípade?
A čo by ste chceli? Treba venovať zvýšenú starostlivosť, kontrolu o tie svoje deti.
kukučka
18.09.12,13:45
Upozorniť triednu učiteľku.
Tweety
18.09.12,13:46
Upozorniť triednu učiteľku.
Mala by o tom vedieť, nie?
tom_i
18.09.12,13:54
Prosím o radu. V triede mojej dcéry má jenda "spolužiačka" vši, dokonca je podozrenie že má aj blchy. Čo môžme robiť my ostatní rodičia v takom prípade? v prvom rade by dotyčné dieťa malo prísť dosškoly až potom ako donesie potvrdenie od lekára, že už je v poriadku a vy ako rodičia - kontrolovať vlasy resp. hlavu každý deňa v prípade prenosu - čomu asi ťažko pri tv a podobne nezabránite absolvovať návštevu lekárne - kúpiť prípravok a zbaviť sa vší. A ešte dodatok - nie je pravda, že vvši prinesú len deti zo socialne slabších rodín, môžete to drapnúť hoci kde veď je to "živý tvor". My sme sa s tým natrápili haba kuk lebo dcéra má dlhé husté vlasy, dodržiava hygienu a predsa motyka vytrelila. Keď to priniesla zo školy bol to šok a potom aj fuška - všetko oprať, ožehliť, dokonca som prala aj paplón, vankúš, dezinfikovala postel - proste psycho a dnes sa na tom už len pousmejeme.
mariama27
19.09.12,05:19
Upozorniť triednu učiteľku.

Na to nás upozornila práve triedna učiteľka na rodičovskom. Včera už vraj spolužiačka v škole nebola, tak dúfam že to riešia.
Ďakujem za odpovede.
domca91
11.08.14,09:03
Aj u nás v škole sme mali vši, chodili so mnou do triedy súrodenci z trošku chudobnejších rodín. Mala som vtedy dlhé vlasy, tak mamu skoro porazilo, keď mi našla vši vo vlasoch :D musela mi ich ostrihať, lebo vyčesávanie bolo hrozne dlhé :( Kamarátka nám vtedy poradila liquido duo, ktoré sme s maminou kúpili v lekárni a tých vší sa nakoniec zbavili. A teraz mám už zas dlhé vlásky :)
willma
11.08.14,09:24
Domča odpovedáš na príspevok z r. 2012
domca91
11.08.14,09:32
Príspevok je z roku 2006 keď už tak, a prispievalo sa naňho aj o 6 rokov nato, tak neviem kde je problém...
lujza.j
11.08.14,09:45
Mozno aj v tom ze to vypada ako nenapadna reklamka...mne moja mati ortosanom pred xy rokmi...vlasy som mala po pas a take aj ostali...mati mi vsetko pekne vycesala
Katy a R
11.08.14,09:49
ale zase - nezaškodí aktualizovať;) - prázdniny pomaly končia .. malá kontrola nezaškodí :)
Chobot
11.08.14,10:07
A navyše poradila k téme. Vši sa budú vyskytovať stále, takže ak príde niekto nový, tak má radu. Ja v tom nevidím problém.
lujza.j
11.08.14,10:15
evuš
11.08.14,10:56
Och jo, baby nestrašte so všami :eek::eek: užila som si dosť s dievčatami, keď to dovliekli zo školy....:( Nakoniec naozaj pomohol psí ORTHOSAN, načo mi staršia povedala, že asi začne i štekať :D
Peggynka
11.08.14,14:35
Príspevok je z roku 2006 keď už tak, a prispievalo sa naňho aj o 6 rokov nato, tak neviem kde je problém...
Problém je,že máš tu 3 príspevky v dvoch témach a v oboch propaguješ výrobky jednej firmy :S***ly You :eek: