mafiusso
30.08.13,23:02
Čaute, začal som si popri škole privyrábať ako fin. maklér a chcem sa spýtať, či ako študent musím platiť dane a ak áno aké.
veronikasad
30.08.13,21:30
Či budeš platiť dane, závisí od výšky tvojho príjmu. Ak finančný agent sa musíš registrovať na daňovom úrade ako platitel dane z príjmu FO, ktorý ti prideli DIČ.
Pri zdanení príjmu si môžeš uplatniť paušálne výdavky 40 % z príjmu (max. 420€ mesačne), alebo skutočné výdavky, ak sú vyššie ako 40 % z príjmu. Rovnako ako iný daňovník si uplatníš ročnú nezd.časť základu dane.
Ak so spracovaním účtovníctva a daňového priznania nemáš žiadne skúsenosti, zver ho účtovníčke.

Súčasne je potrebné v zdr.poisťovni sa prihlásiť ako SZČO. Vzhľadom k tomu, že ako študent si poistenec štátu, môžeš si určiť vymeriavací základ nula (do 31.12.2014) a preddavky na zdr.poistenie neplatíš. Nedoplatok - v závislosti od výšky základu dane - doplatíš v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia za rok 2013 a 2014.
mafiusso
30.08.13,22:28
Ďakujem, no chcel by som sa ešte opýtať, kedy mi vzniká povinnosť platiť dane, aký ročný príjem by som musel prekročiť
veronikasad
31.08.13,06:51
Keď tvoj základ dane (príjmy znížené o výdavky) prekročí ročnp nezd.časť základu dane (3735,84€). 19 % daň zaplatíš len zo sumy, prevyšujúcej NČZD. Ak si však mal v priebehu roka nejjaké brigády na dohodu, do príjmu sa započítavajú aj tieto sumy - uvádzaš ich v daň.priznaní ako príjem z § 5.
mafiusso
05.09.13,19:23
Ešte by som sa chcel opýtať jednu vec aké sú pokuty v prípade, že som nesplnil dobu v ktorej som mal nahlásiť daňovému(tých 30 dní) a zdravotnej tých 8 dní.