evulienka16
31.08.13,00:39
Som študentka (21rokov) vysokej školy, pričom platím školné, pretože som prekročila štandardnú dĺžku štúdia. Rada by som začala pracovať alebo riešiť nejakú brigádu, a mám ponuku na dohodu vykonanej práce. Chcela by som vedieť aké odvody a dane by som musela platiť, musela by som platiť sociálne, zdravotné poistenie? Ako to chodí s prídavkom pre rodičov na deti (ten už predpokladám nedostanem, kvôli prekročeniu štandardnej dĺžky štúdia) a bonusy od sociálky pre rodiča???
veronikasad
31.08.13,06:45
kolko máš rokov?

Ak si študentom denného štúdia a máš možnosť nájsť si prácu na dohodu o brigádnickej práci študentov a tvoj príjem neprekročí sumu 155€ mesačne, podpíš u zamestnávatela odvodové zvýhodnenie + vyhlásenie k zdaňovaniu príjmu. Nebudeš platiť žiadne odvody ani dane. Dohoda o vykonaní práce je pre teba nevýhodná kvoli odvodom.


Rodičia majú nárok na prídavok na dieťa aj daňový bonus do dovršenia veku 26 rokov. (ak zostaneš denným študentom)
evulienka16
31.08.13,07:16
21
Viera123
10.11.13,06:56
prosím o potvrdenie tejto odpovede, nakoľko moja dcéra má 25 rokov, je študentkou denného štúdia VŠ a nárok daňový bonus nemáme a ani prídavok na dieťa za ňu už nedostávame. Bola som sa informovať na úrade, daňový bonus sa uplatňuje a prídavky na deti sa vyplácajú len do 25 roku veku.
veronikasad
10.11.13,07:43
Opravujem vek (predch.príspevok sa už nedá opraviť - je tam preklep)

Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky,3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo

b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.