dadaaa
31.08.13,08:08
som učiteľka mš. Doteraz sme mali pracovnú dobu rozvrhnutú dvojtýždenne. čiže jeden týžden som mala odpracovať viac hodín a druhý menej. Teraz nám zamestnávateľ - mesto pridal 24 minút akože na obed a pani riaditeľka mi povedala, vraj nemôžem mať pracovnú dobu už rozvrhnutú dvojtýždenne. Vraj musím byť v práci každý deň 6 hodín. Lenže ja by som to kôli spojom ,keďže dochádzam, potrebovala tak ako doteraz - dvojtýždenne.Chcela by som to mať takto : jeden týždeň - 5 aj pol hodiny každý deň - tento týždeň by som nemala tú pol hodinovú prestávku. Druhý týždeň - pracovala by som 6 aj pol hodiny denne a prestávku by som mala od 10 tej do 11 tej. tá prestávka by bola akože dvojtýždenne, keďže v prvom týždni ju nemám. Je to problém ?
avalik
31.08.13,06:26
prestavku "akoze" dvojtyzdenne nemozes mat

prestuduj Zakonnik prace

§ 90
(4) Začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov a oznámi to písomne na mieste u zamestnávateľa, ktoré je zamestnancovi prístupné.

(11) Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.

§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
dadaaa
31.08.13,09:09
lenže ja nepracujem každý deň 6 hodín, ale len 5 aj pol a tu sa píše, že prestávka má byť až po 6 tich hodinách. Takže ja ju nemôžem mať po 5 aj pol hodine - teda v jeden týždeň by som ju mať nemala.
avalik
31.08.13,16:01
aky mas uvazok? ... hore pises, ze riaditelka urcila 6 hodinove pracovne zmeny - pri menej ako 6 hodinach nemas narok na prestavku, ak ti ju napriek tomu zamestnavatel udeli, nezaratava sa do pracovnej doby a nedava sa na zaciatku a konci pracovnej doby