Stefan18
31.08.13,10:35
Prajem dobry den,

mam na dedine dom kolaudovany 67 alebo 64. Nie je obyvany od konca 80-tych rokov. Jeden znamy mi hovori ze takue elektrinu radsej ani nezapinat lebo stare je nebezpecne a mal by som vymenit elektricke rozvody. Ja sa v tom nevyznam, nebyvam tam, nepouzivam to a neviem v jakom to je stave. Obcas ked to zapnem tak ide v pohode. Jedine problemy co si pamatam este v 80-tych rokoch boli ked sa do siete pripojil cirkular, vtedy zvyklo vyhadzovat poistky. Mozno druhy problem je ze tam nie je isticova skrina. Ale zase mne nechyba, tak neviem. Dokumentacia od elektriny sa nezachovala ziadna. Tehlovy dom.

Vie mi niekto poradit ci mam menit elektricke rozvody? A kolko by to asi stalo?

Dakujem velmi pekne,
Stefan
allgreen
31.08.13,09:07
tak ahoj, ak sa chces stahovat dotoho domu určite vymen celu elektriku ako tam budes postupne pridávať spotrebiče (chladnicka,mraznicka,práčka...) rozvody to nemusia vydržať typujem to na hlinnikove vodiče. V prípade skratu hrozí požiar na to bacha a ak vravíš že tam dlho nikto nebýval aj vlkosť mohla tiež narobit zlotu.
mal by to vidieť elektrikár.
Martin1310
02.09.13,19:01
Ešte skôr než začneš trhať dráty zo steny si tam zavolaj nejakého elektrikára nech to omrkne.Môj dom bol kolaudovaný v 45 a rozvod bol medenný a dodnes funguje v hospodárskych častiach , ostatné som vymenil a neskôr vymením všetko až bude čas , samozrejme že nové je nové ale ak to máš mať ako nejakú chalupu kde sem tam zavítaš a stačí ti malí odber tak to nemusí byť ani také hrozné . Sa mi nejak nechce veriť že tam nemáš nejakú poistkovú skrinku.
Jo a ten elektrikár na mieste ti bude o moc presnejšie vedieť povedať kolko by to stálo ako tu niekto.
Ferdosondo
03.09.13,05:29
Známy Ti trepne, že elektrinu ani nezapínať a Ty už chceš meniť rozvody. To akože vo všetkých starších domoch nepoužívajú elektriku?
Zavolaj si k tomu elektrikára, ale takého( najlepšie z rodiny), ktorému dôveruješ aby to posúdil. Cudzí bude vidieť, že sa tomu nerozumieš a bude to chcieť meniť aj keby to bolo v prevádzkyschopnom stave. No a stálo by to podľa rozsahu prác od 500-3000€ zhruba
Felippe
03.09.13,05:45
Ahoj, my sme prerábali na chalupe (3+1) elektrinu a materiál vyšiel na 700 (všetky káble, ističová skrinka, vypínače a zásuvky - všade tak primerane,nie ako v novodstavbach) a za robotu zobral 500e, staré káble sme tam nechali, ale nové zadrážkoval, niekde išli iba do lišty, zásuvky sme si montovali sami. Menili sme to kvôli tomu, že sme na chalupu pridali bojler, práčku, chladničku a ak sa to zoplo naraz alebo prpadne ešte s rychlovarkou, tak to vypadávalo. Ale ako vravia, nech Ti to kukne odborník, aj aké máš ističe a pod.

ešte dodávam, že v tých 700e sú aj káble natiahnuté do takej garáže a dielne a aj mini ohrievačik na teplú vodu nad umávadlo v kúpelni