alušik
16.03.06,13:09
Chcem pomôcť známemu pri vypísaní daňového priznania a keďže si nie som celkom istá, chcem, aby mi to skúsenejší Poraďáci potvrdili alebo vyvrátili.
1. Daňovník mal Sociálnou poisťovňou vyplatené dávky z garančného poistenia - zamestnávateľ sa dostal do platobnej neschopnosti. Podľa môjho názoru sú tieto dávky oslobodené od dane z príjmu - viď § 9 ods. 2 a/... v ňom vidím dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, sociálneho poistenia... Zaradila som to správne? Čiže nepôjde to do daňového priznania.
2. Ten istý človek mal príjem z predaja autorských práv. Tieto zaradím v plnej výške do § 6 ods.2 písm.a a uplatním si 25% výdavky? Je to tak?
Vopred ďakujem za odpovede.:)
alušik
16.03.06,12:42
Prosííííííííííííííííííííííí ííím. Nikto nemá s tým skúsenosť? Nikto nevie poradiť? Potrebujem to vedieť podľa možnosti dnes.:o
Johanka
16.03.06,12:50
V komentári k ZoDP je v §9 ods.2 písm. a/ ako oslobodená uvedená aj dávka z garančného poistenia.
Simonab
16.03.06,12:57
Alenka keď ti to pomôže, je myslím že rozmýšľaš v obidvoch bodoch správne. Čo sa týka dávok z garančného fondu spadajú naozaj do §9 ods.2 písm.a). V Poradcovi je to aj vo výklade napísané. Osobné skúsenosti ale s tým nemám. A z tých príjmov z autorských práv môžeš uplatniť 25% ale aj skutočné výdavky.
alušik
16.03.06,13:01
Skutočné výdavky nemal žiadne, takže dáme tých 25%. Ďakujem za odsúhlasenie.:) Ste zlaté... Hádam to teda tak bude.
boitana
16.03.06,15:25
ahojte ,aj ja by som potrebovala poradit vypisujem tlacivo typ B a v odiel III v bode 29 a 30 neviem ci mam uviest vysku jeho dochodku-je to invalidny dochodca ktory podnika,a tento prijem nie je zdanitelnym prijmom- sice tam sa uvadzaju asi len starobne dochodky lebo je to §11 odst 2 a invalidny spada do §11 odst 1 ,ale nemam doma zakon tak som sa trochu domotala ak mozete poradte mi dakujem
Simonab
16.03.06,19:34
ahojte ,aj ja by som potrebovala poradit vypisujem tlacivo typ B a v odiel III v bode 29 a 30 neviem ci mam uviest vysku jeho dochodku-je to invalidny dochodca ktory podnika,a tento prijem nie je zdanitelnym prijmom- sice tam sa uvadzaju asi len starobne dochodky lebo je to §11 odst 2 a invalidny spada do §11 odst 1 ,ale nemam doma zakon tak som sa trochu domotala ak mozete poradte mi dakujem
Jarka, invalidný dôchodok sa tam neuvádza. To viem určite.
No ale teraz ma napadlo. Treba tam uvádzať starobný alebo výsluhový dôchodok ak ho mám vyšší ako nezdaniteľná časť a teda si ju nemôžem uplatniť?
stuko
16.03.06,19:37
Chcem pomôcť známemu pri vypísaní daňového priznania a keďže si nie som celkom istá, chcem, aby mi to skúsenejší Poraďáci potvrdili alebo vyvrátili.
1. Daňovník mal Sociálnou poisťovňou vyplatené dávky z garančného poistenia - zamestnávateľ sa dostal do platobnej neschopnosti. Podľa môjho názoru sú tieto dávky oslobodené od dane z príjmu - viď § 9 ods. 2 a/... v ňom vidím dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, sociálneho poistenia... Zaradila som to správne? Čiže nepôjde to do daňového priznania.
2. Ten istý človek mal príjem z predaja autorských práv. Tieto zaradím v plnej výške do § 6 ods.2 písm.a a uplatním si 25% výdavky? Je to tak?
Vopred ďakujem za odpovede.:)

alusik oba body mas spravne ;)
Viki
30.03.06,07:02
Jarka, invalidný dôchodok sa tam neuvádza. To viem určite.
No ale teraz ma napadlo. Treba tam uvádzať starobný alebo výsluhový dôchodok ak ho mám vyšší ako nezdaniteľná časť a teda si ju nemôžem uplatniť?
Tak ako? Je potrebné uviesť do DP-B starobný dôchodok keď bol vyšší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka?
Marína
30.03.06,07:49
Tak ako? Je potrebné uviesť do DP-B starobný dôchodok keď bol vyšší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka? Je to zbytočné, veď si neuplatňuje nezdaniteľnú časť na daňovníka. Uvádzaš len vtedy, ak by bol dôchodok nižší ako NČZD a daňovník by si uplatňoval rozdiel medzi dôchodkom a NČZD.