Rozalka
31.08.13,12:43
Suseda ponúkla syna na AP, vraj bude dostávať 200/ mesačne (z Úradu práce), bude chodiť do práce a nič to firmu nestojí. Je to tak? ani mzdy ani odvody?
veronikasad
31.08.13,10:51
Zamestnávateľ je povinný najmä:

- vytvárať absolventovi školy podmienky na vykonávanie absolventskej praxe,
- preukázateľne oboznámiť absolventa školy so všeobecne záväznými právnymi predpismi, s vnútornými predpismi a predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri vykonávaní absolventskej praxe,
- viesť evidenciu dochádzky absolventa školy a predkladať ju mesačne do desiatich pracovných dní po uplynutí kalendárneho mesiaca úradu práce, sociálnych vecí a rodiny,
- oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny neúčasť absolventa školy na vykonávaní absolventskej praxe, ako aj predčasné skončenie vykonávania absolventskej praxe najneskôr do dvoch pracovných dní,
- povereným zamestnancom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny umožniť vykonať kontrolu plnenia dohody medzi úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a zamestnávateľom,
- neznížiť počet pracovných miest z dôvodu prijatia uchádzača o zamestnanie na vykonávanie absolventskej praxe.

viac info :

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/51-prispevok-na-vykonavanie-absolventskej-praxe.html?page_id=12940
Mária27
31.08.13,13:14
Ano, je to v § 51 zákona 5/2004 o službách zamestnanosti:

Absolventská prax podľa tohto zákona umožňuje získanie odborných zručností a praktických skúseností u zamestnávateľa ....
Počas vykonávania absolventskej praxe môže úrad poskytnúť absolventovi školy paušálny príspevok vo výške 65 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ....
Janiela
31.08.13,14:48
poplatky sú: treba doložiť overenú fotokópiu výpisu z OR alebo osvedčenia o živn. oprávnení, overenú kópiu zmluvy o prenájme.
mariana97
02.09.13,17:23
ja som pred 2 rokmi mala absolventa,viedla som len evidenciu dochádzky,ktorú vyžadoval UP od absolventa,mzdu som nedávala žiadnu,takže ani odvody som neplatila,platil ho predsa UP.ani kontrola mi nebola žiadna
mariana97
02.09.13,17:24
len som zabudla na tie poplatky,ktoré sú spojené so žiadosťou vtedy cca 16 eur