ala71
01.09.13,07:02
Dobrý deň,chcela by som zamestnať predavačku,ale iba na 3-4 dni týždenne aj to iba na 5-6 hodín.Neviem akú zmluvu jej dať,ale asi najlepšie by bol skrátený úväzok.Mohli by ste mi prosím poradiť, koľko môže maximálne a minimálne odrobiť hodín?Čo z toho vyplýva pre mňa,aké povinnosti?Teda,čo kde mám nahlásiť,aby som na niečo nezabudla.Čo všetko by mala zmluva obsahovať,čo jej mám dať podpísať pri nástupe do zamestnania,napr.vstupné školenie,hmotná zodp.,karta OOPP.Neviem ,čo to obnáša,len si spomínam,čo som ja podpisovala pri nástupe.
Ako by to bolo s PN,RD?A to by som jej už musela dať aj výplatnú pásku,tu už nestačí iba výdavkový doklad,ako dávam študentke na DoBPŠ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
avalik
01.09.13,06:11
na zaciatok prestuduj Zakonnik prace - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311
kn-alka
01.09.13,06:15
Najprv sa obráť na svoju účtovníčku, zamestnávať a počítať mzdy nie je len tak, je tam mnoho povinností, ktoré ak zanedbáš, budú sa ti hrnúť pokuta za pokutou.
Takto na nete sa nenaučíš všetko, je to príliš komplikované, nehovoriac o tom, že do poisťovní treba výkazy posielať elektronicky.
A je jedno, či zamestnáš niekoho na plný úväzok alebo len na skrátený, povinnosti zamestnávateľa sú rovnaké:
http://www.podnikam.webnoviny.sk/uctovnictvo/zamestnanci-mzdy/novy-zamestnanec-doklady-nahlasovanie-povinnosti-zamestnavatela/26443
kn-alka
01.09.13,06:17
mimochodom, aj študentke na DoBPŠ musíš dávať výplatnú pásku !!!!
To jej ani nevedieš mzdový list? a čo odvody do poisťovne? a čo Prehľad na DÚ ?
ala71
01.09.13,13:04
Študentke odvody robí účtovníčka,prihlásenie do SP takisto,prehľad mesačne posielam na DU,takisto platím odvody mesačne.Ja nerobím nič bez účtovníčky,lebo sa tomu nerozumiem.Ona mi aj povedala,že mi stačí dávať len výdavkový doklad.Takže už teraz neviem,čo a ako.
kn-alka
01.09.13,18:50
Nehnevaj sa, ale ak máš účtovníčku, tak načo sa tu vypytuješ na porade? To ti hlavne ona musí poradiť, na všetky tvoje otázky, čo si tu zadal(a), ti vie ona presne odpovedať.... a pekne jej povedz, že aj brigádnikovi musíš dať výplatnú pásku, nie len výdavkový doklad.