dogicka
16.03.06,12:13
Prosím Vám, poraďte mi niekto, akú cenu PHM môžem použiť pri výpočte spotreby PHM podľa TP, keď auto je v majetku s.r.o., vedie sa kniha jázd, auto využíva na pracovné cesty spoločník-konateľ, neuplatňuje si cestovné náhrady, do nákladov sa účtuje len nákup PHM.
Bločky za PHM má riadne doložené a zaúčtované, ja chcem teraz na konci roka vyrátať spotrebu podľa TP a neviem, či môžem použiť aj priemerné ceny Slovnaftu, alebo musím použiť ceny podľa doložených bločkov? Tých bločkov je veľmi veľa, vôbec sa mi nechce z nich počítať priemerná cena.

Ďakujem
mysimis
16.03.06,11:52
Ja zvyknem pojužiť priemerné ceny Slovnaftu, nakoľko nie vždy a všetky bločky sa mojim klientom podarí poprikladať.
dogicka
16.03.06,12:05
Ja zvyknem pojužiť priemerné ceny Slovnaftu, nakoľko nie vždy a všetky bločky sa mojim klientom podarí poprikladať.

Môžeš uplatniť spotrebu PHM na aute vloženom v majetku firmy, aj keď nemáš zdokladované všetky nákupy PHM?
Viem že SZČO, ktorý používa súkromné auta na podnikateľské účely, nemusí prikladať bločky z nákupu PHM.

Ale keď sa jedná o firemné auto (SZČO ho má zaradené v majetku, príp. ide o majetok s.r.o.), tak asi musia byť dokladované blokmi všetky nákupy PHM a len tie sa môžu účtovať do nákladov. Alebo sa mýlim?
mysimis
16.03.06,12:19
S tými dokladmi to platí pokiaľ viem tak len u platiteľov dph.
dogicka
16.03.06,12:28
S tými dokladmi to platí pokiaľ viem tak len u platiteľov dph.

Prepáč, ja som zabudla uviesť, že uvedená s.r.o. je platcom DPH.
Teraz mi ide o to, či aj v tomto prípade môžem použiť priemerné ceny slovnaftu?
mysimis
16.03.06,12:59
Tak v tomto prípade by som to nerobila. Možno by Ti to aj uznali, ale cenu phm treba použíť bez dph.
dogicka
16.03.06,13:11
Tak v tomto prípade by som to nerobila. Možno by Ti to aj uznali, ale cenu phm treba použíť bez dph.

Ja viem, že treba použiť cenu bez DPH. Len či môžem použiť tú priemernú cenu Slovnaftu?
A keď chcem použiť cenu z priložených bločkov, a tých bločkov je za celý rok okolo 200 (majú dve autá, jedno na benzín, jedno na naftu), to mám spriemerovať ceny zo všetkých blokov? To sa asi zbláznim. Ja sa asi pýtam pre niekoho samozrejmé veci, len ja robím PÚ po 11 ročnej prestávke, a niektoré veci si neviem vôbec predstaviť.
mysimis
16.03.06,13:14
Evka, nezúfaj.....hlavu hore. Použi priemerné ceny phm Slovnaftu.
dogicka
16.03.06,13:30
Miška si zlatá..... ďakujem za rady aj za trpezlivosť, teraz keď robím uzávierku za s.r.o., tak čím viac rozmýšľam tým viac o všetkom pochybujem a nie som si istá či viem ako sa volám :mee:

Ešte prosím, kde nájdem priemerné ceny Slovnaftu? Na ich stránke som našla len vývoj cien, mám ich spriemerovať?
mysimis
16.03.06,13:38
Evka, skús si tu na porade dať do vyhľadávanie priemerné ceny Slovnaftu. Ktosi ich tu minule hľadal a tak si pamätám, že aj našiel.....Pekný zbytok dňa Ti prajem.
dogicka
16.03.06,13:48
Vďaka Miška a za tvoju ochotu a trpezlivosť ti posielam bodík, ahoj