mareko
01.09.13,12:05
Dievčence, chcem sa opýtať, či to je takto dobre: Od januára som PN, predpokladám ukončenie / na vlastnú žiadosť/ k 16.9.. Nakoľko od 5.8. som už mohla byť starobná dôchodkyňa, tak som dala výpoveď dohodou k 30.9.. Po ukončení odvolacieho procesu ohľadom ID požiadam spätne o starobný dôchodok. Ten mi potom doplatia spätne - predpokladám, že od ukončenia PN keďže som poberala nemocenské dávky do 15.9.? Nevadí, že som dala výpoveď ešte počas trvania PN? Ďakujem za prípadnú opravu a usmernenie. Peknú nedeľu všetkým.
/upresnenie je v súvisiacej téme/
tictac7
01.09.13,15:10
nooo, troška Ťa zabrzdím. O SD nie je možné žiadať spätne. O SD sa žiada k dátumu, kedy na SP spisuješ žiadosť (termín si treba vopred dohodnúť - aspoň v BA to tak funguje).
mareko
01.09.13,17:38
Teraz som z toho vedľa :-(. To znamená, že po ukončení PN mám hneď spísať na SP žiadosť o SD, ten mi však vypočítajú a vyplatia až po ukončení odvolacieho konania o zvýšenie miery... ID?
Andyke
01.09.13,18:23
Mareko máš nárok na SD od dovŕšenia dôch. veku spätne . (ale toto Ti už predsa aj Kvaka písala)
SD Ti vyplatia spätne od 5.8. a nie až od 16.9.
Takže nemusíš navštíviť SP hneď po ukončení PN 16.9.


Tictac7 sa zrejme pomýlila pri písaní odpovede. O PSD sa nedá žiadať spätne.
O SD áno.
mareko
02.09.13,01:28
Túto súvisiacu otázku som zadávala skôr pre to, aby som si overila, či nevznikne dáky problém z dôvodu podania výpovede v čase PN /ostatné mi vysvetlila Kvaka/o a Tictac7 ma celkom zmiatla. Jej odpoveď sa mi celkom nepozdávala, no keď dostala ešte aj užitočné od Mila123, tak som zostala na pochybách.
Ešte by ma zaujímalo, že keď pracujúci starobný dôchodca ochorie, má nárok na nemocenské dávky v PN a aj dôchodok alebo má iba PN bez nároku na dávky?
veronikasad
02.09.13,04:09
Keď starobný dôchodca pracuje, má nárok na nemocenské z nem.poistenia zo zamestnania. Nemá nárok na nemocenské z dobr.poistenia.
mareko
02.09.13,06:05
Ďakujem