juko
03.10.04,11:00
Prichádza doba, keď budú menší podnikatelia /menšie obchody/ uzatvárať svoje prevádzky kvôli veľkomarketom. Myslím, že by nebolo od veci na tomto fóre priblížiť, čo všetko ich čaká pri zrušení svojej živnosti.

Ak má niekto skúsenosti s likvidáciou firmy, bol by som rád, keby sa mohol so svojimi skúsenosťami podeliť s ostatnými.

Človek nikdy nevie, kedy to bude potrebovať.
juko
03.10.04,09:10
Ja som uzatváral jeden obchod ale sú tomu už 3 roky. Neviem, koľko sa toho za ten čas zmenilo, ale v krátkosti:

ku dňu ukončenia som uzatvoril všetky účtovné knihy, na DÚ som si nechal uzatvoriť pokladničné knihy a požiadal som ich o zrušenie registrácie /dane z príjmu a DPH/. Listom mi odpovedali, že plátcom DPH som do XY mesiaca a dovtedy som musel podávať daňové priznanie, aj keď hodnoty boli "0".

Na živnostenskom som nechal zrušiť živnosť a to bolo myslím všetko. Už si na to moc nepamätám. Mám taký dojem, že ku koncu urobili námatkovú kontrolu DPH, ale to je tak asi všetko.

Daňové priznanie Daň z príjmu som podával až o rok do 31.3.
Fajdy
03.10.04,18:27
V rámci uzávierkových operácií je potrebné napr. zvýšiť základ dane o nezaplatené pohľadávky, nespotrebované zásoby a znížiť o nezaplatené záväzky. Do knihy pohľadávok a do knihy záväzkov zaevidovať všetky faktúry a odvodové povinnosti vzťahujúce sa k výkonu činnosti.
vipa1
16.02.05,19:34
Ako sa najednoduchšie zbaviť skladových zásob materialu pri ukončení živnosti?

Je možmý predaj aj za menej ako bol nákup ? Da sa odpredat sukromnej osobe , poprípade sam sebe ?
Za radu vopred ďakujem.
juko
17.02.05,06:28
Zníženie skladových zásob môžeš urobiť tak, že si napíšeš internú smernicu, kde si napíšeš približne toto:

Z dôvodu ukončenia živnosti dňom ... sa uskutočňuje výpredaj skladových zásob . Ďalej bude nasledovať zoznam skladových zásob, a navrhovaná cena. Môžeš si napísať an blok napr. -70%, -50% ,... To je už len na tebe. Môžeš dokonca všetky zásoby predať za symbolickú cenu. Nesmieš to ale predať sebe !!! Ani si to nesmieš zobrať ty!!! V tom prípade by si musela skladové zásoby v nákupných cenách pripočítať k daňovému základu.

Dúfam, že ti to trochu pomôže.