aktivka123
02.09.13,07:55
Prosím o radu. Môže si zamestnanec chránenej dielne v daňovom priznaní uplatnit poistenie v zdravotnej poistovni - nemocenske, dochodkove.
Ide o zamestnanca ktory je zamestnany na zaklade obchodneho zakonnika a uplatnuje si pausalne vydavky. Dakujem za odpovede.
Mila123
02.09.13,05:58
ZC zamestnaný na základe obchodného zákonníka neexistuje.....

toto vyzerá ako skrytá závislá činnosť
aktivka123
02.09.13,06:25
Na základe občianskeho zákonníka - preklep. V podstate majiteľ firmy ma postihnutie a ona je jeho ,, pomocný pracovník". Majiteľ za ňu neplatí žiadne poistenie - len ona si platí dobrovolné zdravotne. A chcela by si začať platiť aj dobrovoľne do sociálnej, ( dôchodkové a nemocenské ) čí si to môže uplatniť potom v daňovom priznaní.
mondes
02.09.13,06:27
Paušálne výdavky si môže uplatniť len živnostník, teda samostatne zárobkovo činná osoba, (ktorou zamestnanec určite nie je) a to aj tak len vtedy, keď spĺňa určité podmienky. Teda ak si mala na mysli to, či si môže živnostník dať do nákladov nemocenské a dôchodkové, tak môže,ale len v tom prípade, ak ich aj skutočne platí. Pretože v prvom roku živnostník nemusí platiť odvody do SP a teda logicky ich nemôže dať ani do N. :-)
aktivka123
02.09.13,06:39
Myslím, že to nie je celkom pravda, teda aspoň minulého roku nebola. Mám to overené na daňovom úrade. To nie je presne zamestnanec. Je to človek - pomocník majiteľa firmy ktorý je zdravotne postihnutý a je s ním uzatvorená zmluva na základe občianskeho zákonníka. Už tretí rok takto pracuje, uplatňoval si 40% výdavky a podáva daňové priznanie typ B. - nie je ale živnostník. A nebol žiaden problém na DÚ. Len si ich che ponížiť ak sa dá, ešte o sociálne poistenie - Ktoré si presne ako zdravotné chce platiť dobrovoľne.
labutienka
03.09.13,06:07
V tomto prípade ide o pracovného asistenta SZČO, ktorý si môže platiť okrem zdravotných odvodov aj sociálne poistenie buď dobrovoľne (v roku 2013 minimálne vo výške 138,13 € mesačne) alebo, ak za rok 2012 bol jeho príjem vyšší ako 4716 €, stáva sa od 1.7.2013 povinne poistenou osobou a od tohoto dátumu je výška povinného minimálneho odvodu 130,27 €. Tieto výdavky si samozrejme v daňovom priznaní môže odpočítať.

Prikladám aj dokument Sociálnej poisťovne.
labutienka
03.09.13,10:36
Mimochodom, nečudujem sa, že aktivka123 nerozlišuje pojmy ako zamestnanec a pracovný asistent. Nerozlišujú to ani na úrade práce a kľudne si budú mesiac čo mesiac pýtať výplatné pásky a dovolenkové lístky, napriek tomu, že pracovný asistent nie je v tomto prípade zamestnanec...
Katy a R
03.09.13,11:04
aktivka - najskôr treba upresniť, že či ide o zamestnanca chránenej dielne, či o pracovného asistenta - a či dokonca nie náhodou o osobného asistenta.
Podľa toho, čo si napísala v komentári tipujem, že je to OA .. ak by naozaj šlo o OA - tak odvody do ZP neplatí ... z daňového hľadiska je SZČO .. a ostatné až po upresnení ??
labutienka
03.09.13,11:11
ja som si práve istá, že ide o pracovného asistenta na zmluvu podľa Občianskeho zákonníka so SZČO (SZČO nemôže mať zamestnanca-asistenta) a v tomto prípade nepôjde o osobného asistenta, lebo je to spojené s chránenou dielňou, resp. pracoviskom...
aktivka123
21.09.13,18:54
Ide o osobneho asistenta.
SZČO- je majiteľ so zdravotným postihnutím - vlastní chránenú dielňu.
Osobny asistent- je osoba, ktorú si vzali z úradu práce, ( nie je to zamestnanec chránenej dielne- zamestnáva ho urad práce???) je zamestnaná na základe občianskeho zákonníka.V podstate urad práce posiela majiteľovi jeho mzdu, ktorú mu potom majiteľ preposiela. Viem, že tento OA nemá povinnosť si platiť ani zdravotné ani sociálne poistenie. On si to však platí dobrovoľne. Z daňového úradu viem, že tento pracovník podáva daňove priznanie typu B (napriek tomu že nie je SZČO) lebo ma nárok na paušalné výdavky. Lebo inač by platil neskutočné peniaze na daň.
Len som chcela vedieť či si môže dať do daňového priznania aj to dobrovoľné poistenie, aby sa mu ešte ten základ dane znížil. Ďakujem, že všetky odpovede. :)
aktivka123
21.09.13,19:00
Katy a R
21.09.13,19:25
takže som správne tipla - doplním : osobného asistenta platí osoba ŤZP (zmluva o OA) . Osobný asistent (ak robí iba toto) zdravotné poistenie neplatí - treba to však ZP oznámiť . ako je už vyššie uvedené - z daňového hľadiska je SZČO - môže si uplatniť 40%tné výdavky (pozor, už je hranica, ale predpokladám, že až taký veľký príjem nemá), no a ak platí dobrovoľne odvody do SP, tak si v DP môže znížiť ZD aj o tieto odvody. Samozrejme aj poslednú stranu DP vyplniť - a takisto hlásenie o príjme do ZP treba !
- takže s chránenou dielňou to vlastne nemá nič (trošku si nás poplietla)
a ešte si myslím, že paltiť poistné len preto, aby si znížil daňový základ je blbosť .. http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html
labutienka
19.11.13,10:14
neviem prečo, mi neprišlo upozornenie k tejto téme... :( stále to nepovažujem za jednoznačné... Ak má osoba so ZP chránené pracovisko, je možné že požiadala úrad práce o pracovného asistenta. Takže ja by som sa predsa len ešte opýtala, či má osoba so ZP uzavretú dohodu s úradom práce (na príspevok na pracovného asistenta) alebo ide naozaj o príspevok na kompenzáciu vo forme osobnej asistencie, ku ktorej má osoba so ZP rozhodnutie? V oboch prípadoch sa totiž uzatvára s asistentom zmluva podľa občianskeho zákonníka.