Kukumberk
02.09.13,10:20
Dobrý deň.Potrebovala by som poradiť,ako riešiť problémy s 13r.tínedžerom.Konkrétnejšie 13ročné dievča,ktoré vôbec nerešpektuje rodičov,ich zákazy a príkazy,usmernenia.Do 13r.bolo všetko ok,ale v lete si našla 20r. kamarátku s dvomi deťmi a tá ju usmerňuje(dáva jej rozumy),večer je s ňou vonku do 23h a vreštaurácii a pod.Už to vyvrcholilo až natoľko,že sa odsťahovalo k babke.Lebo jej ževraj nebudú rozkazovať.Horšie je to,že babka je notorická alkoholička.Rodičia ju nikdy fyzicky netrestali,len verbálne.Za každé podnety a riešenia ďakujem.
BXLmiami
02.09.13,09:33
Mám ťa síce veľmi rada,ale ak neprestaneš blbnúť,pošlem na Teba sociálku.A toto by mala byť veta pre dcéru aj babičku.
Excise Duty
02.09.13,09:42
Za mojej mladosti sa "sociálka" zmestila do otcovej dlane...
arizona
02.09.13,10:54
Ako sa moze 13r. dieta bez suhlasu rodicov odstahovat z domu,alebo sa tulat do noci?
Je to decko este pod zakonom, takze treba mu jasne vysvetlit hranice...
Ak to inak nepojde, tak pohrozit napravnovychovnym zariadenim...
Kukumberk
02.09.13,10:55
OK.A môže dieťa svojvoľne odísť od rodičov?Veď je ešte nezletilá.
Kukumberk
02.09.13,10:57
Veď tu je ten problém,že od otca dostala 1x v živote facku,aby sa spamätala.A čo ďalej?
Kukumberk
02.09.13,11:01
Skušala som a od vtedy ma ignoruje,keď ma stretne tak sa tvári že ma nepozná (ja som druhá babka).Som z toho nešťastná a zúfalá.
BXLmiami
02.09.13,11:08
Ak nie si mama,tak to nevyriešiš.Bohužiaľ.Akurát si poriadne zamkni peňaženku,aj ked to bude vážne ťažké.
arizona
02.09.13,11:49
Aha! takze ty si babka? A kde ma dieta rodicov,preco to oni neriesia??? Co na to hovoria oni?
Kukumberk
02.09.13,14:21
Riešia to aj oni, ale ja zisťujem ďalšie dostupné riešenia a možnosti.
Tweety
02.09.13,14:25
Najdostupnejšie riešenia sú práve v rodine. Takže rodičia to musia riešiť v prvom rade, musia určiť pravidlá.
buchač
02.09.13,15:10
Rodičia ZLYHALI na celej čiare ...

Je úplne jedno , že dievča 13 rokov sekalo dobrotu ...lepšie povedané , že tých cca 5 rokov ...
Nie je normálne , aby sa 13 - ka upla na 20 - ku , ktorá ma dokonca 2 deti .
Nevraviac o tom , že mladá mamička ( možno by som nazval aj inak ) by minimálne výplach žalúdka mala absolvovať od rodičov pubertiačky ...

Raz darmo , tie príslovia majú niečo do seba .

" Ohýbaj ma mamko , dokiaľ som ja Janko ......."
tom_i
02.09.13,15:30
Na nič nečakať, za nič sa nehanbiť a "utekať" k detskému psychológovi, najprv rodič a potom aj decko - kým je čas. A ten beží neúprosne. Moja dcéra má 15, ale keby mi prišla hoc aj cez prázdniny o 23tej čo len raz tak ti garantujem, že ma zavrú za týranie zverenej osoby. A ako sa môže sopľaňa len tak mírnix dírnix sama odsťahovať k babke? Jednoznačne kontaktovať lekárov a zrejme sa ísť poradiť aj na sociálku. A navštíviť aj mamičku, lebo nie je normálne, že ovplyvňuje 13 ročné decko. A hlavne neskúšať ale konať, budú slzy plač sľuby -e e - neoblomne konať. Ale najprv vypláchnuť žalúdok svojim deťom pretože sú to ONI kto nezvládol výchovu, babka má rozmaznávať a mama s otcom vychovávať.
Andrej13
02.09.13,16:03
a ešte tá 20 ročná ma dve deti a do 23tej sa túla v krčme s 13 ročným deckom? Tak by som poslal sociálku na návštevu k nej.
avalik
02.09.13,16:08
rodicia by si mali sadnut s mladou a prebrat prava dietata - su tam aj povinnosti ... vsetko je o komunikaci ... upozornit mladu, ze v pripade, ak nebude respektovat rodicov, rodicia maju pravo obratit sa na prislusne organy o pomoc

http://www.unicef.sk/sk/prava-deti/dohovor-pre-mladych/
lianett
02.09.13,16:53
stopercentný súhlas, tiež ma napadlo kto sa jej asi o tie deti stará, keď má čas s maloletou sa túlať po nociach. A ako si vlastne môže mentálne rozumieť s 13 ročnou dvadsiatka?...
Kukumberk
03.09.13,06:03
Tá 20r.je mentálne na tej istej úrovni.Je to ťažké.Ja som si s ňou sadla a porozprávala sa,že to nie je kamarátka pre ňu.Nedosiahla som nič,akurát ma dieťa ignoruje.
Kukumberk
03.09.13,06:06
Veď práve je to o tom rešpekte.Dievča bolo 11r.jedináčik a tu je výsledok-Rozmaznaný fracek! Ďakujem všetkým za odpovede.
alaya1
03.09.13,06:41
Pises,ze je to jedinacik,rozmaznany frcek. Skor by som nalozila tvojej dcere,ci synovi,za to,ako sa zachovali v jej vychove. Mozno dieta u tej dospelej kamaratky naslo to,co doma postradalo..zaujem,nemyslim si,ze 13 rocne dieta len tak odide od rodicov a zije inde. V tomto pripade by som urcite nevyhladavala socialku,v prvom rade by si ako stara mama mala riesit veci s jej rodicmi, kde urobili chybu a oni by ju mali odstranit,to je este male dieta s krehkou dusou,riesit a vyhrazat sa mu socialkou moze u nej vyvolat dlhodoby vzdor,ktory bude ovela tazsie zvladnut. Vyhladat detskeho psychologa by mali rodicia.
alaya1
03.09.13,06:45
Lebo si u nej prave tym vyvolala ten vzdor,o ktorom som pisala v prispevku, ked to zakazyjes,dockas sa opaku,mala si sa jej opytat, aka je ta kamaratka,ze s nou travi cas, co spolu robia,ze sa s niu dobre citi a pod...a mozno jej naozaj pomaha s detmi..mozno sa tym citi uzitocna..co mozno doma nebola.
alaya1
03.09.13,06:50
Toto sa nemalo stat,fackat dieta,tu facku mali dostat rodicia.
arizona
03.09.13,08:06
mozno tento fakt to vysvetluje. Bola roky stredobodom pozornosti,ktora sa teraz presunula na mladsieho surodenca. Asi by sa jej mali rodicia viac venovat,aby nemala pocit, ze je ukratena
osky
03.09.13,08:16
ja som tiez Bola jedinacik a aj som vselico vyviedla-ale tak aby nasi o Tom nevedeli a vzdy to malio hranice.
neviem si predstavit,co by so mnou boli nasi robili pri takomto chovani-otec by o mnou vyrazil dvere a Mama by na mne varechu dolamala....
alaya1
04.09.13,04:08
Vyrazit dvere nemusia,ked odisla sama
Dav
04.09.13,04:52
Dievča je rozhodené hormónmi aj situáciou v rodine, keď má po 11 rokoch súrodenca. Ak je ten súrodenec nevlastný, ešte horšie pre jej psychiku. Predpokladám, že doma sú nadšení z malého súrodenca a dievča je na vedľajšej koľaji, tak sa jej absolútne nečudujem, že hľadá porozumenie inde. A že ju našla v krčme? Dole sa ľahšie ide, ako stúpa hore... Rozhodne psychológa pre matku a dcéru a dievčaťu sa venovať -predovšetkým rodičia. Neurobiť z nej au-pair pre dieťa, ale dať jej najavo, že nemá v rodine soka, ale nového maličkého priateľa.Porozprávať sa s ňou a určiť jej jasné pravidlá - domov sa príde najneskôr o napr. 19:30. Podporovať ju v jej záujmoch, pýtať sa jej, čo bolo v škole (nič a nuda vyžadovať opísať viacerými slovami), robiť spoločne rodinné akcie - ísť do cukrárne, napr. Pozor, dieťa priam reve o pomoc a ak má pocit, že ju doma neľúbia, bude hľadať lásku inde. Keď začala v krčme, tam nie sú len 20 ročné dievčatá a prvé lásky pri "tej dnešnej mládeži" nemusia byť len platonické.
alaya1
04.09.13,05:06
Jaaaj,ja som zle precitala,takze ak je novy surodenec plati vsetko,co pisala Dav,dievca ziarli a hlada spolocnost,kde je stredobodom ona,ostatne v mojom prispevku.myslim,ze toto nie je uplne v pohode rodina.Ako moze stara mama napisat,ze je dieta fracek..bodaj by neuslo!!
alaya1
04.09.13,05:07
Su ine vhodne metody potrestania..vysvetlenia,nie telesne tresty a v puberte zvlast.
osky
04.09.13,05:27
dobre,ja chapem ze dievca je v situacii ktoru zvlada tazko-ale nie je to trochu egoisticke...no a co ked ma noveho surodenca,co ked je nevlastny...rodicia nemaju zu pravo na nic?niekde musi predsa byt miera a nie vsetko prisposobit len alen detom.samozrejme ze tie su vzdy na prvom mieste ale to neznamena ze rodicia prestanu zit!ako tu bolo spominane ,myslim si tiez,ze rodicia len nevedia chytit situaciu za pravny koniec.
a alaya,tymi vyrazenymi dvermi-vies dobre ako som to myslela.neviem preco to beries doslovne.nech je ako chce,dievca ktore je smutne,nestastne a snad vystrasene....alebo jak to nazvat,ujde k babke,ale za to sa nemusi tarat po krcmach-tento znak podla mna ukazuje na to ze je to taktrochu vydieraie-myslim.deti vedia byt velmi tvrde.nemyslim si ze az tak trpi.keby bolo take citlive,myslelo by aj na druhu stranu,nie iba na seba.mozno to beriem tvrdo,ale ja som mala tvrdu vychovu a som tu.a nemyslim si ze rodicia ma nelubili len preto ze ked som nesekala dobrotu,sa mi Sem tam cosi uslo....
alaya1
04.09.13,05:36
Osky,tu nie je priestor na vysvetlovanie situacie podrobne,ale velmi by si sa cudovala,co dokazu deti,ked sa narodi mladsi surodenec a to nemusia byt ani v puberte.to co si napisala,je uplne v poriadku,ale je to scela pohlad dospelaka,nie dietata,ktore sa citi odstrkovane,robia aj horsie kusky,ona prosre isla tam,kde sa citila byt potrebna.ja vudim zasadnu chybu v rodicoch,nie dietati,oni by mali vyhladar pomoc,ako dalej a nie volat na dieta socialku!! Ak im vask na nej zalezi....
Kukumberk
04.09.13,06:32
Prosím Vás pekne aký nevlastný súrodenec?To kto vymyslel?Je to normálna rodina s dcérou v puberte-otec,mama a dve deti.Ide o to,že neakceptuje zákazy a príkazy.O nič iné neide.Lebo navonok vyzerá ako 16r.ale treba ju v tomto zložitom období usmerňovať.Nevie ešte uvážiť,čo je ok a čo nie.Ďakujem za odpovede aj keď niektoré sa uberajú iným smerom.
Kukumberk
04.09.13,06:37
A len tak na okraj,za mojích čias usmerňovanie a rozhovory s rodičmi to bola parádna bitka,a hneď som vedela čo je správne.A som tu a žijem podľa danných pravidiel aj keď sa mi to vôbec nepáčilo.
Dav
04.09.13,12:35
Informácie treba z Teba dolovať ako z chlpatej deky. Najprv, že fracek, potom 11 rokov jedináčik. Ja som si z toho vypočítala, že v dome je aj zhruba 2 ročné dieťa. Rodičia zlyhali na celej čiare, lebo keby začala z ničoho nič vymetať krmy, stačí stručne ručne vysvetliť pravidlá. Ale ak sa k rozmaznanému decku na začiatku puberty dodá nový súrodenec, tak to podstatne mení spôsob riešenia problémov staršieho dieťaťa. Nevymyslela som nevlastného súrodenca, len som podotkla, že ak je ten súrodenec nevlastný, je situácia ešte zložitejšia.
alaya1
04.09.13,15:04
Odpoved si si dala sama v tomto komente,riesenie podla vojich predstav poznas,tak ries podla svojho z nehladaj rady tu.P.S. asi by si sa rodicom do toho nemala montovat,oni su rodina,ty si len stara matka.
Kukumberk
04.09.13,15:54
alaya1 spýtať sa môžem!Viac hláv,viac rozumu.A je len na mne,ktoré rady akceptujem a ktoré nie.Ale aj tak ďakujem za komentár.
alaya1
04.09.13,16:10
Snazila som sa ti v tomto ohranicenom,neosobnom priestore poskytnut profesionalne rady,ale ver,ze bitka nic nevyriesi.