lucian22
02.09.13,11:13
Dobrý deň prajem.
Bývam v rodičovskom byte spolu s mamou a bratom. Naši rodičia boli rozvedení a otec medzičasom zomrel. Mamka pracuje v Čechách a domov chodí tak 2-3 krát do roka. Ešte poznamenám, že vlastníkom bytu je mama. Mám takýto problém s bratom. Trvá to už vyše týždňa. Jedného dňa keď som prišla domov, som sa nevedela dostať do bytu, pretože hneď ako máme vchodové dvere, tak sú aj dvere záchodové. Brat keď je sám doma, ide na WC, v poslednom čase ani nezavrie za sebou dvere a keďže ich nechal otvorené, ja som sa normálne musela dobýjať do bytu. Pár dní na to, znova ten istý problém. Ale tentoraz som nechala dvere trochu pootvorené a zvonila som zvončekom, aby láskavo prišiel zavrieť tie záchodové dvere. Keď prišiel ku dverám, celý vyhúkaný, že čo sa deje, tak ja už v zlosti som trochu na neho na spoločnej chodbe nakričala, že aby si po odchode z WC zatvoril za sebou aj dvere, dokedy sa mám dobýjať do bytu. Chvíľu na to on nabliakal do mňa, že ešte raz nakričím na neho na chodbe, takže uvidím a zopakoval mi to 2 razy. Posledne zas som sa musela dobýjať do bytu pre jeho nezatvorené dvere. Až z vnútornej strany je normálne vykrivená kľučka na dverách čo som búchala do dverí (záchodových). Samozrejme som v zúrivosti som zaplesla aj vchodové dvere aj záchodové dvere. Bola som z toho už nervózna, on bol v druhej izbe, samozrejme sedel zas za PC a kričala som na neho, že nabudúce nech si zatvorí konečne za sebou tie záchodové dvere. A od vtedy začali problémy: Plieska všetkými možnými dverami doma, je jedovatý, zlostný. Nedávno som sa v noci zobudila a normálne som sa až klepala, ja neviem či od strachu alebo od zimy. A keď mu pekne poviem, že aby neplieskal toľko tými dverami, že čo mu tie úbohé dvere urobili, tak jedovito zas len plieska a plieska. Nedá si povedať a nedá. (pozn. má 30 rokov). Ja som už na nervy z neho. Chcela som zavolať aj bratranca, že aby mu niečo povedal, ale bojím sa že keď odíde, tak bude zas robiť zlosť alebo vyvádzať. Je to na nevydržanie to neustále plieskanie dverí. Však čo je na tom že si zavriem za sebou dvere keď idem z WC. Ale on je taký lenivý, že ich musí nechávať otvorené, len aby keď ide na WC ich znovu nemusel otvárať. A ešte jeden dôležitý bod: Vždy keď mu niečo poviem, nič sa mu nepáči. Len si veselo sedí zatvorený v izbičke pri PC a môj názor je : dajte mi všetci svätý pokoj, lebo ja počúvam hudbu. Ale v živote predsa on nemôže takto existovať. Aj teraz pri písaní tohto článku sa normálne klepem. Mama keď mu tiež niečo povie, tak do nej nakričí, ona je tiež na neho prikrátka.

Brat je vysokoškolsky vzdelaný, vyštudoval jazyky – ANJ-NEJ, 2 roky učil na strednej škole, odtiaľ ho vyhodili, pretože sa nevedel správať a ani doteraz sa nevie správať a teraz posledný rok učí už len v jazykovej škole poobede.
O dievčatá záujem nejaví, vysedáva celé dni len za PC. On sa totiž to oženil so svojím PC.

Ešte jedna vec: Od decembra 2012 si ani neumýva po sebe, ani neriadi, zanecháva všade po sebe bodrel, ani WC si neumyje, a ja doslova robím slúžku (pozn. za 30-ročným človekom). Povedala som si dosť. Od vtedy ani nevarím pre obidvoch, ani neperiem ale starám sa o seba, lebo viem že mi to v živote bude treba.

Mne to už pripadá ako psychické týranie blízkou osobou. Prosím poraďte mi čo robiť, kam sa mám obrátiť.
Gabi03
02.09.13,11:17
najlepší pokoj budeš mať, ak sa odsťahuješ
Gina Er
02.09.13,11:18
nech sa odsťahuje on
Gabi03
02.09.13,11:22
keď nie je schopný zatvoriť za sebou dvere, som si na 100% istá, že nie je schopný (či už fyzicky alebo mentálne) sa odsťahovať
buchač
02.09.13,11:28
Brat je vysokoškolsky vzdelaný, vyštudoval jazyky – ANJ-NEJ, 2 roky učil na strednej škole, odtiaľ ho vyhodili, pretože sa nevedel správať a ani doteraz sa nevie správať....

Pozri sa na to takto .
Keďže to trvá len týždeň , možno mu len z nejakého dôvodu statočne zadrbalo a hento správanie je iba následkom .
Pôvod môže byť aj tým vyhadzovom a aj tou závislosťou nad PC ...

Vysoká škola ešte nedáva ( nedá ) tú slušnosť a či správanie sa ...stačí sa pozrieť na zostavenie parlamentu alebo vlády ...
Samý titulovaný slama trčí z čižiem ...psychické následky ich poniektorých rozhodnutí nesie a musí s nimi žiť celá republika ...
arizona
02.09.13,11:47
Psych.tyranie vyzera dost inak, to nie su bezne hadky,alebo hnev,ked si brat nezatvori po sebe dvere.

Na koho sa chces obratit? Ste dvaja dospeli ludia, ktori parazituju v byte matky. Najdite si obaja svoje vlastne byvanie,aby ste si nesli na nervy a mate po probleme...
xfg
05.09.13,10:10
Ahoj - nie som právnik ale skúsim ti poradiť tak po našom, ľudovo - "neprávnicky".

Myslím že kľúč ku tomuto problému drží tvoja mama, pretože je vlastníkom bytu.
Ona je vlastník - ona určuje pravidlá v domácnosti !

Pohovor si s ňou o tom keď sa vráti, alebo hneď, ak si s ňou v spojení. Povedz jej o bratovom správaní - a to nielen ku tebe, ale aj ku jej nehnuteľnosti ( poškodzovanie, zanedbávanie, ... ) a požiadaj ju, aby jasne stanovila pravidlá chodu domácnosti v jej neprítomnosti.

Jej syn je už ( dávno ) dospelý, a ona ako jeho mama už nemá žiadnu zákonnú povinnosť starať sa o neho - teda ani poskytovať mu ubytovanie, ani ho peňažne podporovať ( prepokladám, že brat nemá dostatočný príjem ).

Nech mu rázne dohovorí, či dokonca určí pravidlá jeho pobytu v domácnosti. Buď ich bude dodržiavať, alebo nech si hľadá vlastné bývanie. Tu už musí ísť materinská láska bokom, keď sa 30 ročný človek správa ako neandrtál-puberťák.

Ak mu mama dohovára a on na ňu útočí slovne alebo telesne, potom sa netreba báť volať políciu nech ho ukľudnia. A ak to bude robiť znova, tak znova volať políciu. A to bude pre mamu jasný signál , aby ho vyhodila z domu. Veď robotnícka alebo sociálna ubytovňa mu hneď pomôžu nájsť si robotu ... :)

Horšie bude,ak mama drží stranu bratovi, alebo nebude mať záujem riešiť to - v tom prípade ťa z tejto situácie nič nevytiahne - iba ak bohatý priateľ z vily nad mestom...