nely001
02.09.13,13:53
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Môj otec je dôchodca a privyrába si na živnosť. Uvažujeme nad tým, že by sa stal spoločníkom (pravdepodobne jediným) v mojej s.r.očke. Zvýšili by sa mu tým odvody do ZP, SP a daň, kt. si platí ako živnostník? A v prípade, že by si živnosť zrušil, musel by odvádzať ako spoločník vo firme nejaké odvody? Ďakujem pekne
marjankaj
02.09.13,12:17
Stal by sa "jediným" spoločníkom v "tvojej" eseročke? To by bol akože gigolo?:eek:
veronikasad
02.09.13,13:13
Konatelom, alebo spoločníkom ? Bude mať vyplácanú pravidelnú odmenu ? (jediným spoločníkom v tvojej s.r.o určite byť nemôže)
nely001
02.09.13,13:32
Mal by byť spoločníkom a ja konateľom, prípadne by bol aj spoločníkom aj konateľom, ak by to bolo nutné. Odmenu by asi nemal. Jediným spoločníkom nemôže byť kvôli tomu, že má aj živnosť? Ďakujem pekne za odpoveď
avalik
02.09.13,13:43
ak bude jedinym spolocnikom "v tvojej" sro, tak to uz nebude tvoja sro ale jeho - a aby mohol robit to co doteraz, sro musi mat rovnaku zivnost

ak ukonci zivnost:
- ak bude len spolocnik neodvadza nic, len v pripade vyplatenia podielu na zisku plati odvod do ZP
- ak bude konatel bez naroku na odmenu - tak, isto neodvadza nic
- ak bude ako konatel s narokom na odmenu, pripadne zamestnanec sro - plati odvody a preddavky na dan
marjankaj
02.09.13,14:34
A kto je teraz spoločníkom v tvojej eseročke, keď si taká múdra?:eek:
nely001
02.09.13,17:13
Dakujem :)
marjankaj
02.09.13,19:05
Tušíš vôbec ako sa zakladá eseročka?:eek:
Dáša_
03.09.13,03:48
len pozor, ak by sa niečo prihodilo, tak by do dedičstva vstupoval aj podiel v sro - a to nemusí byť vždy jednoduché s ohľadom na ostatných dedičov. Hovorím o prípade, keď by bol spoločníkom.