Judita 27
16.03.06,12:44
ZDRAVÍM Vás a prosím o radu:
.....daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
mám tomu rozumieť tak, že tento remeselník (klampiar-pokrývač) nemôže materiál, ktorý bude montovať nakúpiť a predať ?
ĎAKUJEM! :)
KEJKA
16.03.06,15:50
nákup a následný predaj je voľná živnosť, nie remeselná.
Zita5
16.03.06,15:54
ZDRAVÍM Vás a prosím o radu:
.....daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
mám tomu rozumieť tak, že tento remeselník (klampiar-pokrývač) nemôže materiál, ktorý bude montovať nakúpiť a predať ?
ĎAKUJEM! :)


Ak máš na mysli , že pri remeselnej živnosti nakúpiť tovar a s Tvojou prácou ho predať tak , tieto výdavky máš pokryté v tých 60-tich%.
Ty musíš v prvom rade vedieť , že ako je lepšie pre Teba účtovať výdaje ,či preukázateľným spôsobom alebo paušálnym .

Ale ak máš na mysli len - nákup-predaj v nezmenom stave - to nie je remeselná živnosť .
Manual
16.03.06,16:13
ZDRAVÍM Vás a prosím o radu:
.....daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
mám tomu rozumieť tak, že tento remeselník (klampiar-pokrývač) nemôže materiál, ktorý bude montovať nakúpiť a predať ?
ĎAKUJEM! :)
Juditka, podstata je v tom, že ak chce mať uplatnené 60% výdavky, to je že sú pre teba výhodnejšie, musí byť v texte faktúry uvedené : faktúrujem vám klampiarske a kytinárske práce vrátane dodávky materialu atď... Proste takú činnosť, ktorá je v Ž.zákone medzi remeselnými živnosťami a ty ju máš v ŽL.
Pekný večer...:)
Judita 27
16.03.06,17:31
Ďakujem za odpovede. Myslím, že som sa nie celkom správne vyjadrila. Ja ( vlastne manžel) ,by som potrebovala vedieť,že ak si chcem uplatniť pauš.výd. 60%, či môžem na fáktúre za prácu fartúrovať aj materiá (lebo to už je maloobchod a padám na 25%) :( Pekný zvyšok večera :o
Johanka
16.03.06,17:49
Je tu nejaký komunikačný šum:D . Prečo by nemohli "remeselníci " faktúrovať materiál? To, že ho nemôžu predať v nezmenenom stave je jasné. Ale v rámci svojej činnosti s tým nie je žiadny problém. Však oni ho montujú. Keď to rozšírim napr. na kaderníčky - tiež predávajú aj materiál. Iný "remeselník" - opravár karosérií - ten dokonca musí na faktúru rozpísať aj použitý materiál, napr. pri oprave auta v rámci nejakej poistnej udalosti...
Zita5
16.03.06,17:59
Johanka , no nejako som potom nepochopila remeselnú činnosť , i keď Tvoje tvrdenie by malo byť opodstatnené .
A je to fakt lebo podľa § 6 odst.10 - takýto živnostník musí viesť evidenciu o príjmoch , zásobách a pohľadávkach .To znamená , že keď vedie evidenciu o zásobách , tak ich môže aj fakturovať .


Sorry , ospravedlňujem sa zadávateľke otázky .:)

Johanka , Ty si určite sedela v garáži a počula ten komunikačný šum.:cool:
Manual
16.03.06,18:52
Ďakujem za odpovede. Myslím, že som sa nie celkom správne vyjadrila. Ja ( vlastne manžel) ,by som potrebovala vedieť,že ak si chcem uplatniť pauš.výd. 60%, či môžem na fáktúre za prácu fartúrovať aj materiá (lebo to už je maloobchod a padám na 25%) :( Pekný zvyšok večera :o Juditka, veď to máš jasne napísané v príspevku 4, alebo neveríš :Dniet viac čo dodať.:)
Judita 27
16.03.06,19:08
Hurá, už to chápem,dúfam...
Daňovník-živnostník-remeselník si môže uplatniť pauš.výd.vo výške60% ak
mal PRÍJEM LEN z vykonávania remeselnej živnosti podľa osobitného predpisu
a za materiál, ktorý k tom potrebuje PRÍJEM (zisk) nemá.Ak by mal,už nie je len remeselník ,ale aj predajca a má nárok len na 25%.
:cool: Nerada by som okradla štát o 35% z môjho príjmu.:cool:
Ďakujem.
Manual
16.03.06,19:17
Hurá, už to chápem,dúfam...
Daňovník-živnostník-remeselník si môže uplatniť pauš.výd.vo výške60% ak
mal PRÍJEM LEN z vykonávania remeselnej živnosti podľa osobitného predpisu
a za materiál, ktorý k tom potrebuje PRÍJEM (zisk) nemá.Ak by mal,už nie je len remeselník ,ale aj predajca a má nárok len na 25%.
:cool: Nerada by som okradla štát o 35% z môjho príjmu.:cool:
Ďakujem.
Ano chápeš to dobre, len si daj pozor na textáciu vo faktúre aby bola v súlade čo máš v ŽL a kludne tam zamontuj aj použitý material:)
Zita5
16.03.06,19:21
Tak teraz ja nechápem , že vlastne za čo som sa ospravedlňovala .:eek:
Johanka
16.03.06,19:46
Hurá, už to chápem,dúfam...
Daňovník-živnostník-remeselník si môže uplatniť pauš.výd.vo výške60% ak
mal PRÍJEM LEN z vykonávania remeselnej živnosti podľa osobitného predpisu
a za materiál, ktorý k tom potrebuje PRÍJEM (zisk) nemá.Ak by mal,už nie je len remeselník ,ale aj predajca a má nárok len na 25%.
:cool: Nerada by som okradla štát o 35% z môjho príjmu.:cool:
Ďakujem.
K tomu červeným zvýraznenému - nerozmýšľaj o príjme z predaja materiálu. Každý "remeselník" potrebuje k svojej činnosti aj nejaký materiál. Nemôže stále faktúrovať iba za prácu. Fakturuje komplet za svoju činnosť, ktorej súčasťou je aj montáž , výroba, ....
Normálne vyfakturuješ napr. kamenár - výroba pomníka 10.000 Sk
použitý materiál (nejaký rozpis) 20.000 Sk. Stále máš nárok na 60 %.
Judita 27
18.03.06,18:01
Ženičky milé. káždá ste mali pravdu.:rolleyes: Z toho vyplýva:
Remeselník samozrejme materiál fakturovať môže, aj samostatne predávať v pôvodnom stave ak chce.
Ale skupina 113, ktorá si chce uplatniť pauš.výdavky vo výške 60%,može fartúrovať výlučne prácu. Materiál,myslím tým len spotrebný, má zahrnutý v cene práce.
Zita5
18.03.06,18:02
Ženičky milé. káždá ste mali pravdu.:rolleyes: Z toho vyplýva:
Remeselník samozrejme materiál fakturovať môže, aj samostatne predávať v pôvodnom stave ak chce.
Ale skupina 113, ktorá si chce uplatniť pauš.výdavky vo výške 60%,može fartúrovať výlučne prácu. Materiál,myslím tým len spotrebný, má zahrnutý v cene práce.

Juditka a teraz čo ?;)
Zita5
18.03.06,18:16
Juditka, ale to je ako nedokončená pieseň , ako si prišla k tomuto záveru.:rolleyes:
Johanka
18.03.06,18:32
Ženičky milé. káždá ste mali pravdu.:rolleyes: Z toho vyplýva:
Remeselník samozrejme materiál fakturovať môže, aj samostatne predávať v pôvodnom stave ak chce.
Ale skupina 113, ktorá si chce uplatniť pauš.výdavky vo výške 60%,može fartúrovať výlučne prácu. Materiál,myslím tým len spotrebný, má zahrnutý v cene práce.
Samostatne predávať v pôvodnom stave - môže, jedine keby do faktúry napísal, že predáva prebytočný materiál ( napr. končí činnosť). Ak by ho predával pravidelne v nezmenenom stave, už by neišlo o materiál , ale o tovar. Ak by to predával v zmysle predchádzajúcej vety ako tovar, už by išlo o obchodnú činnosť a nie o niektorú z remeselných.
K skupine 113 (ale aj ostatným) - nemôžeš na faktúry písať iba prácu, ak predávajú svoju prácu ako službu aj s montážou materiálu. Napr. dám si niečo postaviť od murára a chcem si to dať preplatiť zo stavebného sporenia. Nemôžem tam prísť s faktúrou, kde bude napísané - stavebné práce 150.000 Sk. To je z môjho pohľadu ako zákazníka. S pohľadu remeselníka - neviem ako by s takejto faktúry vedel vysvetliť, kde "minul" nakúpený materiál , to už nehovorím o tom ako by si viedol skladovú evidenciu.
dipe
19.03.06,19:46
Prajem Vám pekný večer.:)
Poraďte mi niekto s mojím problémom,remeselnú živnosť som začal 9/05.
Ako si mám uplatniť paušalné výdavky?60% môžem uplatniť aj keď som podnikal len 4 mesiace?

Ďakujem!:)
KEJKA
19.03.06,19:58
môžeš, samozrejme len z týchto príjmov.
dipe
19.03.06,20:02
Ďakujem za radu:) :)
KEJKA
19.03.06,20:04
môžeš, samozrejme len z týchto príjmov.