Lucy121
02.09.13,16:16
Dobrý deň,mám takýto problém. Mám záujem kúpiť pozemok /nazvime ho parcela A/, vlastníkom ktorého sú traja súrodenci, ktorí s predajom súhlasia. Avšak susedné parcely /nazvime ich B, C a D/ sú nevysporiadané, je tam asi 30 vlastníkov, aj mŕtvych, kde neprebehlo dedič.konanie, pričom jedným z týchto majiteľov sú aj súrodenci, od ktorých chcem kúpiť pozemok. Podmienkou predaja parcely A od súrodencov je však to, že kúpim aj ich podiely na susedných nevysporiadaných parcelách B, C a D. (pre upresnenie jeden súrodenec vlastní 1/24 na parcele B, druhý 1/24 na parcele C a tretí 1/24 na parcele D). Je možné od nich tieto podiely kúpiť bez súhlasu a vedomia ostatných (tých asi 30-tich) zapísaných vlastníkov a je to možné všetko spísať v jednej kúpno - predajnej zmluve?Dakujem
marjankaj
02.09.13,15:24
Najprv ich musia ponúknuť ostatným spoluvlastníkom.
draik
02.09.13,17:05
Ak by nebolo dodržané predkupné právo ostatných spoluvlastníkov, tí by sa v trojročnej lehote mohli domáhať určenia neplatnosti zmluvy. Ak by tak neurobili, zmluva zostáva platná.
marjankaj
02.09.13,19:02
A ak by tak urobili, tak bude zmluva neplatná, pozemky budú vrátené a peniaze si môže vymáhať súdne. I tak še dá.
Lucy121
03.09.13,08:04
Vdaka za odpovede....aj som predpokladala ze to bude takto
AmmiS
10.09.13,19:26
A co je vasim cielom co sa tyka susednych odkupenych parciel? Budete podielovym spoluvlastnkom pozemku, s ktorym nebudete prakticky moct nic robit. Jedine sa pustit do vysporiadania spoluvlastnickych vztahov. ;-)
Lucy121
11.09.13,06:21
To mi je jasne...ale lahsie to pôjde keď tam už aspoň nejakú tú časť budem mať....a aj títo predávajúci to chceli mať za sebou jedným vrzom
AmmiS
11.09.13,17:31
Len ci predavajuci to chceli mat zasebou tak, ze vam to odpredaju, lebo vedia, ze sa s tym vysporiadanim da tazko pohnut. Urcite si overte spoluvlastnikov na LV, ku ktorym do vztahu pristupujete, ci to bude priechodne.