enter1
03.09.13,09:46
Chcel by som sa opytat ako na to. Mam prijem mesacne asi 3000eur v hrubom a podnikal som zatial len rok, tak som mal ulavu a nemusel som platit socialne. Ked som zacal podnikat nasiel som si uctovnicku, ktoru mi dohodila jedna pani.Nepoznal som tuto uctovnicku a poviem pravdu moc mi nepomohla...povedala, ze je lepsie ked si uplatnim tu dan 40 percent a mam pokoj ale potom som musel platit dan okolo 1800eur po rocnom zuctovani a zadalsie mi prisiel nedoplatok zo zdravotnej, ze to je podla prijmu a musel som doplacat 450eur(uctovnicka ma ani neinformovala ze nieco take ma caka)...bol som za uctovnickou a pytal sa jej ci sa nedaju radsej dat naporiadok vsetky moje vydaje a budem platit mensiu dan ...ze to sa neda a tych 40percent mam lepsie...ku koncu roka som zrusil zivnost, lebo mi uctovnicka povedala, ze z prijmu z minuleho roka budem platit vacsiu dan a to okolo 400 az 500 eur mesacne, co sa mi uz neoplati podnikat a tak som to zrusil...mam ponuky na zivnost, kde prijem je teraz okolo 2300 az 3000 eur, ale ked si odratam 500 eur to sa mi uz do zahranicia ani neoplati nic mi nezostane a radsej pojdem do straty a rozvijam firmu a nakupim naradie a neviem co, ale to mi uctovnicka neproadila ani ma neinformovala, ako na to a hovoril som jej nech mi pomoze a ja jej za sluzby zaplatim. Lepsie jej, ako statu...teraz sedim doma a nakolko som zrusil zivnost nemam pracu som na urade prace ....ale zarobit si viem, len ma to nebavi, ked si mam zarobit a stat mi to vezme...co by ste odporucali,ako to riesit?
Uctovnicka so mnou komunikovala len, ked podlala danove a zhrabla pre seba bez namahy ,ked som sa jej pytal, ze nakupim do firmy naradie,zaplatim si skolu v zahranici ,ktora ja za ucelom rozvoja firmy....nic bola pasivna a ked pocuvam kolegou ,kamaratou v tom istom obore co su v zahranici tak platili minimum a dokazali to stiahnut tak, ze fakt peniaze zostali im.
Chcel som si potom zalozit novu svoju firmu a otvorit dielnu a investovat do rozvoja a zamestnat si potom schopnych ludi a teraz sedim doma a nic ma nebavi.
Nevyznam sa v uctovnictve a ak su nejake veci neodborne napisane ospravedlnujem sa.
kn-alka
03.09.13,08:11
Tak neseď doma, nájde si inú účtovníčku, poriadne jej zaplať a PODNIKAJ !!!
Indeed
03.09.13,09:03
..asi si sa malo radil s kamaratmi... ak zarabaju aj oni taketo čiastky,tak určite vedia "ako na to"...

Ja som tiež živnostník a zarabam cca 14-16 tisic eur ROČNE a platím daň okolo 700-800 eur

a idem na 40 % vydavky

radšej zaplatím daň a mám nepriestrelné daňové priznanie

ako neplatiť daň a mať po´tahovačky z daňovými úradníkmi
marjankaj
03.09.13,09:37
A aké máš výdavky?
marjankaj
03.09.13,09:39
Čo znamená "zaplatím si školu v zahraničí"? Kúpiš si nejakú budovu školy a budeš ju prevádzkovať?:eek:
KEJKA
03.09.13,10:18
to je čo ta rozum, radšej sedieť doma, ako zaplatiť daň? keby si bol zamestnaný s takým príjmom, tak by štát za teba zhrabol cca 50%, ty by si dostal čisté na ruku a to by ťa netrápilo?
Takého klienta by som ani nevzala.
Ak vieš zarábať, tak zarábaj. Iste sa to dá stiahnuť, hlavne ak vieš založiť a rozvíjať dielňu, ale tam budú tiež výdavky a ak pojdeš reálne do straty, tak sa narobíš, štátu síce nič nedáš, ale ani tebe nezostane.
Ak by som vedela zarobiť 3000 eur mesačne, tak tých 1800+450 kludne štátu zaplatím - jeden rok a na dalsí rok založím sro /samozrejme živnosť zruším/.
Braňo
03.09.13,11:01
prepáč, ale trepeš tu asi nezmysly, radšej si na úrade práce, ako by si na živnosť zarobil 2300 až 3000 EUR? nerozumiem aký problém máš si nájsť počas roka dobrú účtovníčku, prípadne daňového poradcu na konzultácie... Pri príjme 36000 EUR ročne máš problém uhradiť 1800 EUR daň? Veď to je iba 5% Tvojich príjmov. Prepáč, ale keď si mal nejaké malé výdavky, možno Ti bolo lepšie uplatniť paušálne, ale to sa ťažko rieši po ukončení roka. Účotvník má predovšetkým usmerniť a odporučiť, o finálnom zaúčtovaní aj tak rozhoduješ Ty.
Katy a R
03.09.13,12:15
- a ako rada by som dane zaplatila! ;)
marjankaj
03.09.13,12:23
No zase niekto je radšej nezamestnaný, ako by mal zaplatiť pár euri.
Antonia Jendrišáková
04.09.13,07:02
100%-ný súhlas s Braňom !!!!
enter1
04.09.13,19:23
Najst si uctovnicku?To ako kazda ma napisane ze som dobra a pomozem? Aj tuto som si nasiel a poriadne zaplatit?ved som jej nukal ze za sluzby zaplatim tam nebol problem.
enter1
04.09.13,19:24
Vydavky? doprava do zamestnania(letenky,cestovanie autom Litva,Taliansko, Vieden) dalej naradie na opravu lietadiel stoji celkom slusne peniaze tak 2000 az 3000 eur....
Opravujem dopravne lietadla
enter1
04.09.13,19:26
Skolu? Tym som myslel skusky na Airbus 320 nakolko Boeing uz mam ..pravidelne skusky dvojrocne...cena okolo 10 000 eur take skolenie zo vsetkym
enter1
04.09.13,19:43
Tak ja som chcel hlavne najprv investovat a aj keby som siel do straty nevadi to len nech mam napriklad naradie a vybavenie a mohol som rok ,dva kludne do straty ale mal by som peniaze v majetku ktory by som vyuzil pre dalsiu pracu...to ze som doma a na urade ma moc netrapi aspon si oddychnem a nakolko idem do skoly aj ked budem mat za to prijem ze tam chodim nikto to nebude vediet ten mesiac ,dva ved idem do skoly...a ta je v zahranici...ja statu nechcem dat ani korunu ked clovek potrebuje pomoct od statu tak to nejde,ked od banky nedaju ale ked vam chodi na ucet 3400 eur tak otravuju a vyvolavaju ze vam daju kolko chcete...a najst si dobru uctovnicku? Ja sa v tom nevyznam a uctovnicky nemaju na chrbte napisane som dobra uctovnicka...ako to zistim ze zase o rok mi pride platit a ani o tom neviem ze pride nieco zo zdravotnej,ze dalsi rok budem platit kazdy mesiac 500 eur to vsetko sa dozvedam z upomienok ze treba doplatit koli velkemu prijmu zdravotnu .....nevyznam sa v uctovnictve ale co tak komunikacia a ponuknut moznosti....co tak kupa noveho auta a po 4roch rokoch je moje ,preda sa a dalsie...auto kupit drahsie nech sa daju po stvrtkach odpisovat ...ale to by mi mala radit uctovnicka a ja jej za rady rad zaplatim. Ano tazko sa to riesi na konci roka ale ked som pisal zo zahranicia ,tak stale to malo cas a nic sa neriesilo a ja som mal tolko faktur a leteniek ....
enter1
04.09.13,19:49
Ano nemam problem byt nezamestnany ved zdravotnu mi platit stat a ja si chodim do fitka a oddychujem....teraz idem do skoly na dva mesiace a potom uvidim
enter1
04.09.13,19:52
Zaujimalo by ma este jedno....ked clovek robi v zahranici a zalozi si tam ucet kde pracuje kto mu to zisti?
marjankaj
04.09.13,20:02
Sorry. Nezbadal som to medzi toľkými riadkami.:eek:
marjankaj
04.09.13,20:08
No keďže podnikáš, tak asi máš aj IČO.
A keďže aj v zahraničí, tak asi máš aj IČ DPH.
A s tým bankovým účtom, ktorý nechceš nahlásiť na DÚ si zrejme iba srandoval?
nika.sum
04.09.13,21:01
mne klienti (aj ti jednorocny - igelitkari) prinesu vsetky doklady co sa tykaju podnikania a podla toho im mozem povedat co je pre nich vyhodnejsie. Ak mi neprinesie ziadne doklady o nakladoch, tazko mu ja mozem diktovat, kupte si toto a toto, lebo Vam to znizi dan. Kazdeho klienta upozornim, ze do danovych nakladov mozem dat len to co suvisi s podnikanim - co si myslim ze by mal kazdy kto si otvara zivnost vediet (myslim nahrubo ako to funguje): prijmy - vydavky = zaklad dane z ktoreho sa vypocita dan. Vy predsa musite vediet, ci k svojej praci potrebujete naradie alebo auto ....a tak ako uz bolo spomenute, ked robite v zahranici na slovensku zivnost, zalezi ake sluzby poskytujete, je dost mozne ze by ste mali mat aj IC DPH
veronikasad
04.09.13,21:15
Ak sa chceš vyhnúť vysokým odvodom, zruš živnosť a založ si s.r.o. Pri príjme ktorý uvádzaš sa však ani v s.r.o-čke plateniu daní nevyhneš, navyše prídeš o odpočitatelnú položku na daňovníka.

Ak budeš zamestnancom vo vlastnej s.r.o.. odvody platiť budeš tiež, výšku vymeriavacieho základu (hrubej mzdy) si určíš sám. (nebudú závislé od výšky zisku s.r.o.) Môžeš si však uplatniť v daňových výdavkoch s.r.o. cestovné náhrady (letenky+zahraničné diety), ktoré znižujú základ dane s.r.o. a nepodliehajú odvodom ani daniam u zamestnanca.
Mária27
04.09.13,23:13
Nájdi si manažéra namiesto účtovníčky.