stahus
03.09.13,12:22
Dobry den,
aka je zauzivana prax uctovania faktur v JU.
1. Faktura, ktora je po prijati okamzite uhradena, evidujete takuto fakturu v knihe zaväzkov? Neviem sa rozhodnut, pretoze tento naklad je okamzite vydavkom. Splna to definiciu ako nakladu, tak vydavku a aj zavazku. Som zvedana na beznu prax ako sa to zauzivalo. Podla postupov uctovania sa v knihe zavazkov maju evidovat vsetky zavazky z obchodno pravnych vztahov a pod.....
2. Tiez ma v tejto suvislosti zaujima knihu zavazkov si vediete chronologicky podla datumu vystavenia/prijatia dokladu?
Dakujem
DanielaSL
03.09.13,10:24
Aj takúto faktúru evidujem v knihe záväzkov. Evidujem podľa dátumu prijatia dokladu.
stahus
03.09.13,10:50
Dakujem, tiez mam tento postoj. Chcem si to overit, ci spravne uvazujem a ci nieco neprehliadam. Lebo z praxe inych pocuvam rozne reakcie.
Antonia Jendrišáková
04.09.13,05:48
Tiež evidujem v knihe záväzkov. Podľa dátumu zdaniteľného plnenia číslo FD.
stahus
04.09.13,09:13
Dobre a teda pre upresnenie pridam priklady:

- Fa z Metra, ktora je hned zaplatena v hotovosti
- Fa za sluzby opravarovi, zaplatena v hotovosti
- Fa za material kupeny na dobierku, pri prevzati hned zaplatim

Do uvahy beriem, ze vediem JU, sumy su max do 300 eur (nejaka primerana suma podla okolnosti).

Dostala som argument, ze ked hned nieco nakupim a zaplatim nevznika zaväzok. Ked rano zavolam opravarovi a do hodiny pride a opravi a nakoniec aj zaplatim tiez nevznika zavazok, A taky material ktory Vam bez zaplatenia neodovzdaju tiez je toho prikladom.

Podla mna za kazdym vznika zavazok, vzdy su splnene vsetky podmienky pre definovanie zavazku. Vzdy je to 1. existujuca povinnost 2 vzdy vznikla z minulych udalosti 3. vzdy povedie v buducnosti k znizeniu ekonomickych uzitkov. ..... (atd.) No v tomto pripade aj bezny nakup kancelarskeho papiera v hotovosti by sa mohol takto argumentovat bez ohladu na to, ci dostanem do ruk blok z ERP alebo mi vystavi fakturu.