Kurty001
03.09.13,13:41
Ahojte,

chcel by som sa opýtať ci pracovníčka upsvar konala správne alebo pochybila.

Priateľka bola evidovaná na urade prace. Úrad jej poslal list ze sa ma hlásiť u niekoho v zamestnaní ale poslali jej to domov a my sme na inej adrese resp v inom meste a podpísala to priateľkiná mama. Lenže list došiel piatok poobede. Čiže na úrade už nikto nebol. A my sme v nedeľu cestovali na dovolenku, ktorá už bola vyplatená. A teraz pre úrad práce mi prepadne dovolenka si myslím ? tak to nie! Napísala svojej referentke z úradu práce e-mail, že bude odcestovaná a nemôže sa dostaviť do firmy na pohovor čo bolo v liste. Hne)d keď sme prišli o týždeň t.j v Pondelok utekala na ten pohovor kde jej podpisala pracovníčka firmy ze nevyhovuje a odniesla to na urad prace svojej referentke. Ta jej povedala ze fajn vsetko v poriadku. A o mesiac nato príde list ze bola vyradená z úradu práce, pretože sa nedostavila na ten pohovor do 3 dni. To teraz fakt by ste pustili dovolenku pre takú somarinu ? To teraz ak by som mal isť na pohreb alebo ja neviem niekde do zahraničia tak prednejší je úrad ? Ach smiešne slovensko... Aký máte názor vy na túto situáciu ?

PS: V liste o vyradení z evidencie píše, že je možné sa odvolať, tak či je to reálne alebo to nechať tak...

Ďakujem
Katy a R
03.09.13,11:51
Kurty - ak si v evidencii UPSVaR - tak máš nejaké povinnosti - s tými je každý oboznámený - a aj to vlastnoručne podpíše. (napr. prečo nedala správnu adresu?).
Ak nepotrebuje byť evidovaná na UPSVaR - tak nemusí (nie je to povinnosť - len možnosť).
Ale ak potrebuje byť v ev UoZ - tak treba to odvolanie vyskúšať - a zdôvodniť (pokyny má preštudované), že prečo sa nedostavila (ale s argumentáciou, že je to "somarina" asi nepochodí:confused:;)
Kurty001
03.09.13,11:56
argumentácia nie je ze je to somarina :) ale to ze sme oboznámili pracovníčku. A ta to mala na haku asi.
veronikasad
03.09.13,12:03
Evidencia na UP nie je povinná, ak sa niekto pre ňu rozhodne, vyplývajú mu z nej určité povinnosti ...
Kurty001
03.09.13,12:08
no každý je tam lebo nemá prácu a ak nie je práca nie sú financie, čiže určite nemá na zdravotnú poisťovňu. Ale žeby človek, ktorý chce byť aj evidovaný nemohol isť raz do roka na dovolenku je choré.
veronikasad
03.09.13,12:12
Nuž má smolu, že zrovna v čase dovolenky dostala pozvánku na pohovor. Odvolanie skúsiť môžeš - možno budeš mať trošku šťastia ... (Ak máte na dovolenku, UP predpokladá, že bude mať aj na zaplatenie zdr.poistenia).

Odpoveď na tvoju pôvodnú otázku - pracovníčka UP nepochybila, konala v súlade so Zákonom o službách zamestnanosti.
Kurty001
03.09.13,12:56
Tak predpokladať može :) ale tu nejde o to či máme alebo nemáme na tu dovolenku lebo tu dovolenku sme mohli vyhrať dostať ako dar atď :) Ja len že vedela o dovolenke aj pracovníčka úradu aj konateľka firmy ktorá povedala v pohode, že sa ma staviť za nou po dovolenke a keď bola odniesť rozhodnutie od konateľky tak povedala, že je všetko v poriadku. Ak by nebola taka blbá ako vyzerá tak mala aspoň povedať že ju vyradila. Nuž ostáva nám len trpieť naše staré tetušky a platiť za ich neschopnosť.

Česť výnimkám....
veronikasad
03.09.13,14:04
§ 34 Vyradenie uchádzača o zamestnanie z evidencie

(4) Za vážny dôvod podľa odseku 5 písm. a) až e) a h) sa považuje,
a) ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania manžela alebo ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania neumožňujú zabezpečiť sprevádzanie dieťaťa do desiatich rokov veku do predškolského zariadenia alebo do školy, a
b) zdravotný stav uchádzača o zamestnanie posúdený podľa § 19 ods. 1,
c) dočasná pracovná neschopnosť uchádzača o zamestnanie, ktorej začiatok a skončenie sa úradu preukazuje potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti do troch pracovných dní odo dňa vystavenia potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti a pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti; skončenie dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač o zamestnanie osobne,
d) zdravotný stav blízkych osôb,42) ktorý si na základe písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutia zdravotníckeho zariadenia vyžaduje osobnú starostlivosť, ošetrovanie alebo sprevádzanie; písomné vyjadrenie ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutie zdravotníckeho zariadenia o začatí osobnej starostlivosti alebo ošetrovania predkladá uchádzač o zamestnanie do troch pracovných dní odo dňa vystavenia písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutia zdravotníckeho zariadenia, písomné vyjadrenie ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutie zdravotníckeho zariadenia o skončení osobnej starostlivosti alebo ošetrovania predkladá uchádzač o zamestnanie nasledujúci pracovný deň po skončení osobnej starostlivosti alebo ošetrovania a doklad o sprevádzaní predkladá uchádzač o zamestnanie nasledujúci pracovný deň po skončení sprevádzania,
e) iné dôvody, ktorých vážnosť posudzuje úrad.
(5) Za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom podľa odseku 2 písm. b) sa považuje
a) odmietnutie ponuky vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov alebo odmietnutie nástupu do vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov,
b) odmietnutie účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce uchádzačom o zamestnanie bez vážnych dôvodov okrem odmietnutia účasti na aktivačnej činnosti formou menších služieb pre samosprávny kraj podľa § 52 a formou dobrovoľníckej služby podľa § 52a,
c) predčasné skončenie účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce uchádzačom o zamestnanie pred dohodnutým termínom bez vážnych dôvodov,
d) nepreukázanie splnenia povinnosti

§ 34 odst. 8 Zákona o službách zamestnanosti

(8) Uchádzač o zamestnanie je povinný na účel ponuky vhodného zamestnania alebo ponuky niektorého z aktívnych opatrení na trhu práce byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní odo dňa vyzvania úradom; formu vyzvania si uchádzač o zamestnanie dohodne s úradom. Vyjadrenie zamestnávateľa o prijatí alebo neprijatí uchádzača o zamestnanie do ponúknutého vhodného zamestnania je uchádzač o zamestnanie povinný doručiť úradu v termíne určenom úradom.
erik555
03.09.13,14:08
To je v nasom state normalka, ze nie je robota a na uradoch sa snazia o co najnizsiu evidenciu nezamestnanych...nejake pozitivne cisla predsa vlada musim vykazovat. Hlvane, ze oni maju dobre platenu robotu, s dobrymi koncorocnymi odmenami a dalsimi vyhodami! Zial, je to takto u nas nastavene...
avalik
03.09.13,14:40
Kurty001, mam dojem, ze sa rozculujes zbytocne ... bolo tazko tvojej priatelke pred odchodom na dovolenku sa zastavit na UP a oznamit to "tetuske"?

Tetuska postupuje podla zakona ... ak je na potvrdeni uvedeny iny datum, musi dat do systemu ten datum ... a system vyhodnoti, nesulad = vyradenie z evidencie.

Takze, ked je v rozhodnuti o vyradenie uvedena moznost sa odvolat, nech sa priatelka odvola v uvedenej lehote a uvedie "ine dovody" podla § 34 ods. 4 písm. e, do prilohy nech da email, ktory poslala "tetuske", uviedla by som aj cislo zmluvy s CK, ktora organizovala zajazd, datum podpisu zmluvy, vycislila storno poplatky podla zmluvy - toto vsetko UP moze - ale nemusi povadzovat za opodstatnene ale za pokus to stoji.
lianett
03.09.13,16:30
Určite sa, Kurty, odvolaj, tak ako radí Avalik, pretože ak ju teraz úrad práce vyradí pre nespoluprácu a nadobudne ich rozhodnutie právoplatnosť, tak tvoju priateľku 6 mesiacov do evidencie nezaradia späť a ona bude musieť ako samoplatiteľ mesačne platiť odvody do ZP 55,02€ a to naozaj pre veľa ľudí nie je málo...
Kurty001
03.09.13,16:58
no ťažko nebolo lenže list došiel v piatok poobede a na úrade už nikto nebol. A my sme v nedeľu odchádzali. Tak sme aspoň mail poslali. Ok tak skúsime napísať odvolanie.

Vďaka všetkým!
avalik
03.09.13,17:15
ja som mala na mysli ist na UP, bez toho aby nejaky list dosiel ... proste oznamit, ze tyzden bude mimo SK - to len pre buducnost aby ste vedeli