tictac7
03.09.13,19:30
Ahojte, poraďáci,

osoba, ktorá potrebuje OA, dostáva na OA peňažný príspevok z ÚPSVaR. Tento príspevok je každoročne valorizovaný (jeho výška je závislá od životného minima), t.j. každoročne v priebehu mesiaca júl dostane táto osoba Rozhodnutie ÚPSVaR o výške príspevku.... Od roku xx to takto fungovalo normálne. Teraz - dnes je 3.9. bola som odniesť výkaz a pýtam sa "milej tety úradníčky" (robí tam 4 mesiace), že či je nejaká zmena a už sa rozhodnutie nebude dostávať a suma bude automaticky zvýšená, alebo sa niečo s poštou stalo (predsa len - dovolenkové obdobie - aj doručovatelia sú na dovolenkách a ten zastupujúci nevie, či má počkať, či čo....) a ona s úsmevom, ale nie, nebojte sa žiadnu poštu ste nezmeškali .... ja som to ešte nepísala ....a neviem kedy to budem robiť....teraz ešte na dovolenku pôjdem....ale nebojte sa, keď to raz napíšem a Rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, tak potom Vám to úrad doplatí.....
Je toto normálne? Za tie roky, je toto šiesta pani (oni sa aj sťahovali, aj písmenká si prehadzujú), ale toto som ešte nezažila....
Dá sa nejako brániť? Majú lehoty? Čo robiť? Ja viem, v podstate je to rozdiel cca 5 eur mesačne...., ale ja mám teraz asistentovi menej platiť, preto, lebo úradníčka to má na háku a povedať mu, že keď sa ona zobudí, potom mu doplatím? Ja mu zaplatím sumu, na ktorú má nárok, veď to potom dostanem, tu však ide o princíp... Zvýšené ŽM je platné už 65 dní...a ona nemala čas....
Katy a R
03.09.13,18:44
už aj za júl by mala byť vyplatená správna suma (aj keď nebolo rozhodnutie) - nemala si?
http://www.porada.sk/98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a-post2399262.html#post2399262
tictac7
03.09.13,18:48
my sme OA vyplatili v už vo zvýšenej sume, avšak zvýšený príspevok z ÚPSVaR nám príde až po nadobudnutí právoplatnosti Rozhodnutia, ktoré pani ešte nestihla ani napísať.... Ako som písala, tu nejde o tých 5 EUR, ktoré sme vyplatili navyše, ale o princíp - úradník kašle na to a ja neviem, aká je vlastne zákonná lehota na to, aby toto Rozhodnutie vôbec bolo vydané....
avalik
03.09.13,18:49
(10) Sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie na účely výpočtu výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu je 1, 39 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom.29)

(11) Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa vypláca mesačne na základe predloženého výkazu o odpracovaných hodinách osobnej asistencie za predchádzajúci kalendárny mesiac.

ja v zakone nevidim, ustanovenie, ktore hovori, ze pri zmene sumy zivotneho minima sa "nova" suma vyplati az po zaslani rozhodnutia a nadobudnuti jeho pravoplatnosti

v pripade, ze nebol prispevok vyplateny v zakonom ustanovenej sume, podala by som staznost - aj taky podnet verejnemu ochrancovi prav by nebol podla mna od veci
tictac7
03.09.13,18:54
...Valika, vďaka za typ - ten ombudsman ma nenapadol.... ale dám to asi aj médií, tak ako mi misoft radí. Myslím, že toto nebude jediná "pani úradníčka"....
Katy a R
03.09.13,18:59
- nemôže sa stať, žeby nedoplatili (aj keď neskôr)
Katy a R
03.09.13,19:11
ja by som ti povedala (aby si si zachovala duševné zdravie) - že na takúto blbosť sa vybodni - doplatené bude určite. A u nás už za júl bolo vyplatené v novej sume (naozaj ešte skontroluj!)
trošku iné je - ten tvoj druhý príspevok !
Ale na druhej strane- určite tých žiadostí a všelijakých zmien majú neúrekom (a koľkokrát zbytočných papierovačiek) - nečudo, že nestíhajú.
Ale ak si myslíš, že nekoná správne táto konkrétna pracovníčka - tak úplne stačí sťažnosť u nadriadeného, ak nie .. tak potom tie spomenúté ...(misoft, avalik..)
tictac7
03.09.13,19:30
...no veď toto....ten príspevok na OA je len čerešničkou na torte....to len tak na okraj - viac ma serkajú tie druhé 2 príspevky, ktoré sú už z posudkového schválené, len ona nemá čas napísať papier a ja už fakt nevládzem....na to, aby sme sa dostali z domu a domov potrebujem asistenciu 3 ľudí...pri hygiene doma - detto... Je to strašne obmedzujúce - ak chceme kamkoľvek ísť musím mať vopred zabezpečnú asistenciu na schodoch pri príchode a odchode z domu....
Stefan2005
03.09.13,19:34
... u nás rozhodnutia síce ešte neprišli, ale v auguste už boli poukázané príspevky po úpravé, zvýšené...
labutienka
03.09.13,19:35
mne ešte ani raz neprišlo rozhodnutie skôr ako na konci septembra... v októbri väčšinou všetko doplatia.... ale súhlasím, že je to od veci...už vôbec to, že každý rok musia vygenerovať nové rozhodnutie je postavené na hlavu... metodici by mohli vymyslieť aj jednoduchší spôsob....
marjankaj
03.09.13,19:36
A keby tá osoba, ktorá potrebuje OA nebodaj zomrela, tak aj tak jej to doplatia?
labutienka
03.09.13,19:46
mali by... aj ked ktovie komu, lebo peniaze su osobnych asistentov....
Katy a R
03.09.13,19:47
- však práve - pri iných kompenzáciách už to nerobia! - tuším odvlani? (veď to aj bolo postavené na hlavu - bolo napr aj tak - zvýšenie celomesačného príspevku o 3 centy - a poslané doporučeným listom do vlastných rúk ??? - poštovné a obálka drahšie, ako celoročné zvýšenie)
Katy a R
03.09.13,19:53
prečo by nevyplatili - podľa mňa je to zákonný nárok. Samozrejme podľa výkazu ..
tictac7
03.09.13,20:00
...čo úrad, to iný postup?
labutienka
03.09.13,20:24
a všetky sú tie najsprávnejšie...
marjankaj
03.09.13,20:24
Veď už bude v hrobe.
alaya1
04.09.13,03:56
No neviem,lebo moja priatelka ma ako pomocku pocitac s hlasovym vystupom,ten sa jej ppkazil,suma 700 eur suciastky..mala priznanu kompenzaciu opravy,no kym pani napisala rozhodnutie trvalo jej to 2!!!!mesiace,ceny sa za ten cas zmenili,takze bola v haji,lebo ceny predfaktury a faktury musia byt totozne,takze je bez pocitaca,pani to nedokazala pochopit,bola som za nou vybavovat ja,skoro ma slak trafil.