1_tina_1
03.09.13,21:15
Dobrý večer,
potrebovala by som poradiť...prenajímam byt,kde je doba nájmu doodnutá na dobu určitú,no nastala situácia,kedy potrebujem byt k osobnému užívaniu a teda zmluvu zrušiť. Chcela by som vedieť,či je možné podať nájomcovi písomnú výpoveď na základe § 711 a) prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov Občianskeho zákonníka?
Ďakujem.
Katy a R
03.09.13,19:18
samozrejme môžeš - trojmesačná výpovedná doba je podľa zákona
dmc
03.09.13,19:31
Chcem ta len upozornit ze pokial vyuzijes ustanovenie § 711 a) moze byt problem ak si najomca v tomto pripade uplatni opravnenie podla § 712a. "Bytova nahrada". Idealne by bolo skoncit najomnu zmlvu dohodou oboch stran - ktora vsak nemusi byt z druhej strany akceptovana. Potom prichadza do uvahy vypovedna lehota -ak ti teda nevadi pockat minimalne 3 mesiace. (Treba pozriet do najomnej zmluvy aku vypovednu dobu ste si stanovili) Pokial byt potrebujes skor a dohoda nieje mozna neostava nic ine ako postup podla §711 a.
1_tina_1
04.09.13,09:53
ďakujem za rady a zrovna toto som sa ešte chcela opýtať,či môže nájomca žiadať náhradu. V nájomnej zmluve mám,že nájomca nemá právo na náhradné bývanie po skončení nájomnej zmluvy,vzťahuje sa to teda aj na výpoveď z nájmu?
Mária27
04.09.13,10:16
Nevzťahuje, toto je iná situácia. S normálnym dátumom ukončenia musí nájomca počítať, avšak toto bude nečakané.
dmc
06.09.13,04:33
pokial das podnajomnikovy vypoved podla §711a tak moze pozadovat nahradu do doby ktoru mal na povodnej zmluve. Preto by som odporucal ukoncit najomny vztah v zmylse ustanovenia § 710 ods.1