kabko
04.09.13,08:50
Dobrý deň poraďáci.
Mám taký menší (väčší?) problém. Na mojej stránke systém automaticky zapíše objednávku do databázy, keď zákazník objedná tovar. K objednávke je hneď generovaná faktúra, ktorú si môže tak ako zákazník, tak aj ja, vytlačiť.
Problém je ale v tom, že nie každý zákazník objednávku aj zaplatí, nakoľko po kliknutí na OBJEDNAŤ sa mu zobrazia možnosti platby - online cez TRUSTPAY (link) a tiež detaily pre platbu bank. prevodom na účet v TB.
V priemere zákazníci zaplatia asi 40% objednávok.
Moja otázka je :
Viem, že faktúry by mali ísť číselne za sebou, teda 20130001, 20130002, 20130003 atď... no lenže za posledné dva mesiace je tam cca 300 objednávok, z toho zaplatených len 136. Musím vytlačiť KAŽDÚ objednávku a následne tie, ktoré zaplatené neboli mám v účtovníctve stornovať (alebo čo sa vlastne s nimi robí?)
Príde mi to ako blbosť, ak by som mal za celý rok vytlačiť vyše 2000 faktúr a potom 1000 z nich stornovať. Nemohol by som vytlačiť a dať do účtovníctva iba tie, ktoré boli reálne zaplatené? Nehovoriac o tom, že aj účtovníčka si vypýta peniaze za fa ktoré uhradené neboli, pretože zaúčtovať ich bude musieť, či už zaplatené boli, alebo nie...mám pravdu?
Obstálo by niečo takéto (netlačenie FA ktoré nikdy neboli uhradené) v účtovníctve?

Ďakujem za každú radu...
Peter
SSAndrea
04.09.13,07:04
A nedá sa systém nastaviť tak, aby generoval faktúry až po skutočnom dodaní tovaru? Veď faktúru máš povinnosť vystaviť až keď dodáš tovar.
Antonia Jendrišáková
04.09.13,08:03
takto to má fungovať.
marjankaj
04.09.13,08:08
Nech vám dodávateľ softvér upraví. Alebo vymeňte softvér.
SSAndrea
04.09.13,10:29
Ja ťa ešte upozorním, že ak vystavuješ faktúru a si platiteľ DPH a teda na faktúre uvedieš sumu DPH tak si z tej faktúry povinný DPH odviesť. Takže určite nerobiť faktúry len na základe objednávky
kabko
04.09.13,23:16
(Zatiaľ) nie som platcom DPH... :)
kabko
04.09.13,23:17
Už som s dodávateľom jednal ohľadom tejto veci, no nakoľko on je jediný, ktorý sa v tom vyzná (a on vie že je jediný), zneužíva to a pýta za prekódovanie systému neskutočne vysokú čiastku... :(
promont maja
05.09.13,04:03
... pripájajúc sa týmto k marjankaj:

... vystaviť účtovný doklad môžeš až vtedy, ak máš účtovný prípad ... a o tom hovoria ustanovenia § 2 Postupov účtovania, teda ustanovenia Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 14. decembra 2011 č. MF/27262/2011-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

... a každý účtovný softvér musí spĺňať literu zákona ... s odvolaním sa na toto si to skús presadiť ...
kabko
06.09.13,07:26
No, nakoniec som sa s dodávateľom softwaru dohodol na nižšej cene (200USD), takže o dva dni to už bude fungovať ako má. Akurát len za posledné 2 mesiace budem musieť urobiť to, čo som aj popísal (lebo inú možnosť nemám), že vytlačím všetkých 300 faktúr uložených v systéme a polovicu z nich stornujem. Dúfam, že to pri daňovej kontrole prejde ak im vysvetlím, že jednoducho systém nebol nastavený podľa slovenských požiadaviek postupov účtovania...
Myslíte že to bude ok?
promont maja
08.09.13,11:16
... osobne by som o tomto nechala písomne rozhodnúť konateľa spoločnosti, nakoľko zodpovednosť za spracovávané účtovníctvo má práve on .... a na základe tohto rozhodnutia vykonala nápravu ... pretože aj nedodržanie litery zákona v súvislosti s účtovaním je možné sankcionovať, a to v súvislosti s výkonom daňovej kontroly ...
kabko
11.09.13,15:17
Ďakujem....no práveže ja som ten konateľ, účto si budem robiť sám. Len som chcel vedieť, či by som si to mohol takým štýlom obhájiť u daňovákov... :(