margot157
04.09.13,09:41
Dobrý deň,
prosím o radu v takejto veci, máme prístrešok postavený medzi dvomi domami, naším a susedovým tak, že sa opiera plechovou krytinou o jeden aj druhý dom, sused s tým súhlasil, ale teraz chce sused zatepľovať stenu o ktorú je náš prístrešok opretý, my s tým súhlasíme, ale bude treba z časti odkryť náš prístrešok, upraviť niektoré drevené časti, upravit zvod vody,pozakrývať proti príp. zafŕkaniu a pod. Na práce s plechovou krytinou budeme musieť znova zavolať klampiara, čo nám krytinu robil, moja otázka je : kto má znášať náklady s tým spojene? My alebo sused.
Ďakujem veľmi pekne, M
pavol54
05.09.13,17:18
"MY" veď on vám to vôbec nemusel povoliť po svoju stenu , druhá otázka by mala byť ako dlho je ten prístrešok postavený
margot157
06.09.13,10:01
Prístrešok je tam cca 5 rokov a ja by som mu zase nemusela povoliť zatepľovanie a čokoľvej z našej strany, on všetko robí na našom pozemku, ale samozrejme že mu dovolim, len mi je to divné, ja som teraz neplánovala nič robiť s prístreškom a ani teoreticky teraz nemusím na to mať hneď pripravené peniaze, keď si on zmyslel, že ide zatepľovať, či nie? :-) M.
senčan
04.05.15,06:42
Či bude sused zatepľovať alebo nie, o tom ty nemôžeš rozhodovať ani súhlasiť či nesúhlasiť. Podľa Občianskeho zákonníka si dokonca povinná umožniť mu vstup na svoj pozemok z dôvodu údržby alebo opráv jeho nehnuteľnosti - toto právo si môže vynútiť aj súdne. Existujúci prístrešok zasahuje do vlastníckych práv suseda - hranica nehnuteľnosti jre zjreme v tomto prípade na úrovni susedovho odkvapu, ktorý presahuje obvodový múr. Preto doporučujem vyjsť mu v ústrety a radšej sa dohodnúť.
taiko
04.05.15,06:44
Dobra odpoved, ale to by som dal do odpovedi, nie do komentara.
Mária27
04.05.15,06:52
občiansky zákonník
§ 127
(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.