Enyma
04.09.13,10:37
Od akého veku sa môže uzatvoriť DBPŠ ?
kn-alka
04.09.13,08:40
Nehnevaj sa, ale to je také ťažké nalistovať si zákonník práce? Máš ho aj tu na porade !!

§ 11
Zamestnanec


(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Enyma
04.09.13,18:35
Ďakujem za odpoveď, chcela som sa len uistiť, že mám pravdu ak má dieťa 15 rokov - skoro 16, je študentkou strednej školy od 02.09.13 , môže byť zamestnaná na DBPŠ - že nie je obmedzenie nejakým iným zákonom a riadim sa len ZP.
veronikasad
04.09.13,18:39
Ďakujem za odpoveď, chcela som sa len uistiť, že mám pravdu ak má dieťa 15 rokov - skoro 16, je študentkou strednej školy od 02.09.13 , môže byť zamestnaná na DBPŠ - že nie je obmedzenie nejakým iným zákonom a riadim sa len ZP.
Povinná školská dochádzka je 10-ročná, ak mala študentka napr. odklad - dovršenie veku 15 rokov nestačí


(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.