Ingrid G.
16.03.06,15:27
Chcem sa spýtať na jednu vec, ktorá mi nie je celkom jasná. Dôchodcovia pracujúci v našej organizácii si dávali v januári 2005 žiadosť o prepočet dôchodku. Všetci vybavili. V januári tohto roku som im dala na ich žiadosť ELDP, lebo si chceli dať znova urobiť prepočet. Niektorým žiadosti zobrali, iným vrátili. Na ich otázku, prečo im nechcú žiadosti o prepočet zobrať, pracovníčka (v SP BA) odpovedala, že poberatelia dôchodku, ktorým bol priznaný pred 1.1.2004 majú nárok o prepočet, tí ktorým bol priznaný po 1.1.2004 si môžu dať žiadosť o prepočet až po skončení pracovného pomeru.
Postupovala pracovníčka SP správne, že ich odmietla?
Jana Motyčková
16.03.06,15:34
Postupovaka správne, podľa § 66 ods. 3 zákona o sociálnom poistení, ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení nároku na StD a poberal tento dôchodok, suma StD odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí ....

Doporučujem im zobrať si jeden deň neplateného voľna.
Ingrid G.
17.03.06,06:25
Ďakujem veľmi pekne za informáciu a odpoveď.
V našej organizácii pracuje 14 dôchodcov a tí, ktorým bola žiadosť o prepočet dôchodku zamietnutá sa cítia byť diskriminovaní, lebo ich niektorým kolegom, ktorým bol dôchodok priznaný podľa starého zákona a takisto im PP trvá, pracovníčka SP žiadosť o prepočet prevzala.
Dada
17.03.06,06:27
Mojej mame, ktorej dôchodok priznali pred 1.1.2004 v SP nechceli potvrdiť ELDP, pričom ústredie SP v BA, kde sme žiadosť o prepočet dôchodku zasielali, si to vyžiadala. Na pobočke SP v SNV nám ho odmietli potvrdiť.
Ingrid G.
17.03.06,07:34
Mojej mame, ktorej dôchodok priznali pred 1.1.2004 v SP nechceli potvrdiť ELDP, pričom ústredie SP v BA, kde sme žiadosť o prepočet dôchodku zasielali, si to vyžiadala. Na pobočke SP v SNV nám ho odmietli potvrdiť.

Nadhodila som túto tému preto, lebo v tom nemám celkom jasno. Ešte podotknem, že všetkým 14-tim dôchodcom PP trvá. Ako som písala už skôr, pracovníčka to zdôvodnila tým, že niektorí išli do dôchodku podľa starého zákona a niektorí podľa nového. A zamestnanci sú zmätení a cítia si byť ublížení. Veď všetci sú dôchodcovia, všetci majú pracovnú zmluvu, všetkým pracovný pomer trvá, ale niektorým žiadosť o prepočet prevzali a niektorým nie.
Dada
17.03.06,07:38
Nadhodila som túto tému preto, lebo v tom nemám celkom jasno. Ešte podotknem, že všetkým 14-tim dôchodcom PP trvá. Ako som písala už skôr, pracovníčka to zdôvodnila tým, že niektorí išli do dôchodku podľa starého zákona a niektorí podľa nového. A zamestnanci sú zmätení a cítia si byť ublížení.

Veď aj mojej mame pracovný pomer naďalej trvá. A ti vravím, z BA nám prišiel domov list, že chcú sociálkou v SNV potvrdený ELDP, a tu na sociálke ho nechcú potvrdiť, že ho potvrdzujú len pri skončení pracovného pomeru. Tak som sa nazlostila a taaaaký krásny list som napísala a poslala na ústredie SP do BA, že oni chcú to a tu to nechcú urobiť a pritom jedna inštitúcia. Som zvedavá, čo nám odpíšu.
Ingrid G.
17.03.06,07:50
Veď aj mojej mame pracovný pomer naďalej trvá. A ti vravím, z BA nám prišiel domov list, že chcú sociálkou v SNV potvrdený ELDP, a tu na sociálke ho nechcú potvrdiť, že ho potvrdzujú len pri skončení pracovného pomeru. Tak som sa nazlostila a taaaaký krásny list som napísala a poslala na ústredie SP do BA, že oni chcú to a tu to nechcú urobiť a pritom jedna inštitúcia. Som zvedavá, čo nám odpíšu.

Možno ubližujem pracovníčkam SP, ale mne to už pripadá, že si chcú ubrať z roboty. Prečo potom ten dvojaký meter???
kika571
17.03.06,07:55
Je to tak, starobné dôchodky priznané pred 1.1.2004 sa prepočítavajú na požiadanie každý rok-aj keď pracovný pomer trvá a dôchodky priznané po 1.1.2004 sa prepočítavajú len po ukončení prac.pomeru. Uzatváraj s nimi prac.pomer vždy na 1 rok a takto si budú môcť dať prepočítať dôchodok tiež za každý rok.
Dada
17.03.06,07:57
Je to tak, starobné dôchodky priznané pred 1.1.2004 sa prepočítavajú na požiadanie každý rok-aj keď pracovný pomer trvá a dôchodky priznané po 1.1.2004 sa prepočítavajú len po ukončení prac.pomeru. Uzatváraj s nimi prac.pomer vždy na 1 rok a takto si budú môcť dať prepočítať dôchodok tiež za každý rok.

A prečo pracovníčky SP odmietajú potvrdiť ELDP dôchodcovi, ktorému bol dôchodok priznaný pred 1.1.2004 a jeho pracovný pomer naďalej trvá? Žeby neznalosť zákona?:confused:
kika571
17.03.06,08:10
:( To neviem, možno je to aj v tom, že dôchodky priznané pred 1.1.2004 majú iný systém prepočtu ako tie priznané po 1.1.2004.
Dada
17.03.06,08:11
:( To neviem, možno je to aj v tom, že dôchodky priznané pred 1.1.2004 majú iný systém prepočtu ako tie priznané po 1.1.2004.

No, ale v tom nevidím dôvod nepotvrdiť ELDP. :mad:
majocka13
20.03.11,09:54
som sukromny lekar a zaroven dôchodca od jauara 2008, platim odvody, ako si mozem dat prepocitat dochodok
veronikasad
20.03.11,09:55
som sukromny lekar a zaroven dôchodca od jauara 2008, platim odvody, ako si mozem dat prepocitat dochodok
dôchodok ti prepočítajú až keď skončíš s podnikaním.
Takmerstarec
03.03.12,14:34
Nestaci mat pozastavenu zivnost? Da sa to najmenej na pol roka. Ako to potom dopocitaju ked to nebudu robit po kazdom pozastaveni zivnosti? Vsak vlastne takehoto dochodcu oberaju o narok na prepocet dochodku. Nakoniec on moze aj skoncit a moze znovu zacat pracovat a teda znova poziadat o zivnost. Postradam v tom spravodlivost.
majocka13
04.03.12,10:07
60 rocny muz si v septebri 2010 poziadal o predcasny dochodok, od 1.3. 2011 bolo zo zakona zastavene vyplacanie predcasnych dochodkov, teda bral dpchodok len 6 mesiacov, no znizenie percent - sankciu mu znizili za 24 mesiacov, Stale pritom pracoval.1.3.2012 nastupuje do predcasneho dochodku lebo konci s pracou . Ako to bude s percentami , ktore mu stiahli za 24 mesiacov pricom bral dochodok len 6 mesiacov pri prepocte dochodku ?
Andyke
04.03.12,12:46
Treba vyplniť tlačivo Žiadosť o uvoľnenie predčasného dôchodku, tlačivo tu – je to posledný formulár:
http://www.socpoist.sk/479/1189s
Potom Vám SP prepočíta zvýšenie predč. starobného dôchodku za obdobie čo ste pracovali od 1.3.2011 do 31.3.2012 a pripočíta toto zvýšenie k pôvodnému priznanému predčas. dôchodku.