mmajko
04.09.13,14:49
Ak by som začal podnikať ako živnostník a 1.rok sa rozhodol neplatiť do SP, aký vplyv môže mať táto skutočnosť v budúcnosti na dôchodok. Mám doteraz odrobených 26 rokov a minimálne posledných 13 rokov som platil odvody ako zamestnanec z max. VZ.
veronikasad
04.09.13,13:38
Pri príjme zo zamestnania, ktorý uvádzaš, je výhodnejšie neplatiť odvody neplatiť vôbec, ako platiť z minima.
draik
04.09.13,14:56
Celé dôchodkové "poistenie" je jedna veľká lotéria vzhľadom k nespočetným zmenám parametrov systému za posledné roky. Zatiaľ sa zdá, že je vhodná daňovo-odvodová optimalizácia a ušetrené peniaze si na dôchodok odkladať bokom. Ako druhá vhodnejšia alternatíva bude zrejme dostať sa pod priemerný vymeriavací základ - podľa súčasných parametrov sa týmto ľuďom dôchodok umelo zvyšuje a osobám s vysokým vymeriavacím základom (=vysokým osobným mzdovým bodom) naopak znižuje. Je nepravdepodobné, že by do I. piliera bola zavedená úplná zásluhovosť, skôr zostane solidarita. To však nič nemení na tom, že z dôchodku z I. piliera sa o 20 rokov vyžiť nebude dať. Prípadná optimalizácia má však vplyv aj na nemocenské dávky.
Mária27
04.09.13,16:27
Keď neplatiť, tak celý kalendárny ro absolútne nič -= nebudú ti ten rok brať do úvahy. Ak však napr. 1 mesiac zaplatíš, vypočítajú ti koeficient ako pomer zárobku tohto mesiaca k 12 mesiacom priemernej mzdy. Tým získaš veľmi nízky koeficient za ten rok a riadne si znížiš aj priemerný koeficient, teda aj dôchodok.