mia444
16.03.06,15:53
Ahojte, vie mi niekto poradiť ohľadom osobnej asistencie. Keďže som zamestnaná a zároveň vykonávam osobnú asistenciu som povinná sa nahlasiť k registrácii na daňový úrad.
beatap
16.03.06,15:34
áno si povinná sa nahlásiť na daňový úrad
evina
16.03.06,16:27
Ahojte, vie mi niekto poradiť ohľadom osobnej asistencie. Keďže som zamestnaná a zároveň vykonávam osobnú asistenciu som povinná sa nahlasiť k registrácii na daňový úrad.

Podľa § 6, ods.2, písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa odmena, ktorú dostáva osobný asistent za výkon činnosti osobného asistenta od občana s ťažkým zdravotným postihnutím, považuje za príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti a podlieha dani z príjmu (http://www.porada.sk/showthread.php?t=6023) fyzických osôb. To platí i v prípade, ak osobný asistent túto činnosť nevykonáva ako svoju živnosť. Tento príjem nie je možné považovať za príjem zo závislej činnosti. Osobný asistent sa registruje na DÚ a obdrží daňové identifikačné číslo.
Príjmy, plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie, si priznáva osobný asistent v daňovom priznaní sám, postupuje teda rovnako ako občan, ktorý vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.
matoga
17.03.06,09:08
Tá povinnosť registrácie je známa, ale podľa akej legislatívy je povinný - osobný asistent sa nahlásiť na DÚ.
Ďakujem
evina
17.03.06,09:12
Tá povinnosť registrácie je známa, ale podľa akej legislatívy je povinný - osobný asistent sa nahlásiť na DÚ.
Ďakujem

Zákon o správe daní a poplatkov č. 511/1992 v znení zákona 584/2005 Z.z. paragraf 31.
Dana 22
22.06.06,12:58
p.Mihál
Má povinnosť zaregistrovať sa aj asistent, ktorý v priebehu jedného zdaňovacieho obdobia ( kalendárneho roka) bude mať príjem z osobnej asistencie 40 000 Sk a žiaden iný príjem nemá? Podľa mojich poznatkov nie je povinný asistent s touto výškou príjmu podávaľ ani daňové priznanie a tak som na pochybách či v týchto prípadoch je registrácia nutná.
Ďakujem Dana 22
Muška
22.06.06,13:19
Danka zaregistrovať sa musíš na DU.

Len na konci zdaňovacieho obdobia, keď zistíš, že Tvoj príjem netreba priznávať, tak jednoducho nepodáš DP.

Sú aj živnostníci, ktorí sa zaregistrovali na DU a tiež im nemusí vyplynúť povinnosť podať DP.
Dana 22
23.06.06,10:52
Ďakujem Muška,

Považujem za potrebné povinnosť registrácie osobných asistentov dostatočne vysvetliť, nakoľko mnohí z nich túto prácu vykonávajú len občas aj to krátkodobo(študenti počas prázdnin) a povinnosť registrácie práve z dôvodu nezdaniteľného príjmu nepovažujú za potrebnú.
Ja sama som si myslele, že nemusí sa registrovať, a to po prečítaní Zákona č.511/1992 Z.z o správe daní a poplatkov §31 odst. 2 , kde sa hovorí o oznamovacej povinnosti správcovi dane, ak má daňovník príjmy podliehajúce dani.

Príjem z osobnej asistencie sa nepovažuje za príjem zo živnosti ani z podnikania podľa Zákona č. 595/2003 o dani z príjmov fyzických osôb §6 odst. 2 písm.b

Prosím vysvetlite mi to ešte raz.
Dana 22
Peterka
23.06.06,10:59
1.Príjem je predmetom dane, to sa nedá poprieť.
2.Nejedná sa o príjem podľa §5, a §7.
3.Podľa §8 , ods.1,písm a)-príležitostná činnosť.... to by som to posúdil individuálne, ak je to podľa tohto paragrafu tak by som aj vedel odôvodniť že sa nemusím registrovať.
4.Ak to ni je ani jeden z paragrafov hore uvedených (tento príjem nie je ani oslobodený) tak potom mi zostáva len §6 a potom samozrejme aj registrácia.
karpis
23.06.06,11:00
Pokiaľ máš s dotyčným občanom zmluvu o asistencii si povinná do 30 dní (myslím že je to 30 dní) sa zaregistrovať na DU. Bude Ti pridelené DIČ.