Lucia. H.
04.09.13,16:39
Dobrý deň,mám taký problém. Otec mi daroval polovicu rodinného domu a pozemku, po smrti som sa dostala do konfliktu z matkou a bratmi, z domu som sa odsťahovala a nijak ho nevyužívam, vyplatiť ma nechcú a ani bývať mi tam nie je umožnené akým spôsobom mám teraz postupovať, ako dlho by trval súd, suma?
buchač
04.09.13,14:53
Daj ponuku na odpredaj - písomnú , nakoľko to bude slúžiť ako dôkaz .
Neumožnenie bývania je dobré tiež mať nejak podchytené ...
Zvyšok je už len o tom podaní na vysporiadanie majetku príslušnému súdu .
Trvanie a suma ???
Nuž na toto je ťažšia odpoveď .
Pri vyťažení súdov sa to nedá vopred povedať ... a po rozhodnutí sa aj tak môžu odporcovia odvolať .
Cifra záleží od znaleckého posudku a od iných aspektov ...
draik
04.09.13,15:05
Môžte požadovať nájom od toho, kto nehnuteľnosť užíva. Môžte tiež podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva (najskôr to však navrhnite spoluvlastníkom). Dĺžka procesu závisí od toho, ktorý súd to bude riešiť (na OS BA I to bude podstatne dlhšie ako niekde v "hornej-dolnej") a ako sa k procesu postavia odporcovia. Náklady budú súdny poplatok + právne zastúpenie, ak sa preň rozhodnete.
Mária27
04.09.13,15:20
Trochu opravím: ak sú to spoluvlastníci, nevolá sa to nájom ale odplata za užívanie spoločnej veci nad rámec spoluvlastníckeho podielu. V ostatnej dobe už aj súdy používajú pojem bedôvodné obohatenie (pretým to zamietali).
Mária27
04.09.13,15:42
Otec mohol darovať polovicu len ako rozvedený. Predpokladám, že spoluvlastníčkou je matka.
Vlastníctvo / spoluvlastníctvo by ste nemuseli riešiť, keby si mala umožnené tam bývať. Takto by si však mala mať uhradené aspoň náklady na tvoje bývanie. Vyplatenie je tvrdší oriešok.

Doplním:
Môžeš dať súdu návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva (§ 142 obč.z).
Najprv zrušenie - napíšeš kto akým podielom je spoluvlastník, môžeš aj dôvod (nebývaš tam, k dohode nedošlo). Potom navrhneš spôsob vyporiadania, napr. tvoj podiel do ich spoluvlastníctva rovnako rozdeliť, teda aký budú mať podiel po novom, plus aby tebe vyplatili každý určitú sumu. Súd ti však nemusí presne vyhovieť.
Súd zvyčajne zvažuje spôsoby vyporiadania v poradí podľa § 142.
Súd môže však vziať osobitný zreteľ na matku, ktorá tam dlho býva, zaslúžila sa o nehuteľnosť najviac, nemá peniaze , vek ... Najskôr asi matke zriadi bremeno a tebe prisúdi tú náhradu ako nájomné.

§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
draik
04.09.13,19:58
Snažil som sa to písať ľudskou rečou, ale vďaka za doplnenie.
Lucia. H.
13.09.13,06:33
ďakujem, za dobrú radu, ale ja som sa snažila o to, aby ma vyplatili, alebo platili najom, ale neda sa s nimi dohodnut a pisomne ked som prostrednictvom listu ziadala, bud sa to nedalo po matke vobec precitat, alebo vsetko potrhala, bolo by asi najlepsie cez nejakeho pravnika to riesit ale vobec neviem ako
Lucia. H.
13.09.13,06:51
Dobrý deň, nie otec nebol rozvedený ale pred svadbou matka nebola vysporiadana so svojou sestrou a otec ju vyplatil, ale za podmienky, že polovica domu bude jeho....
Dobre,ale ako žiadať, aby boli hradené moje náklady na bývanie ak matka je dôchodkyňa a ešte ona ma konfrontuje s tým, aby som jej ja platila nejaké peniaze, ďalšia vec písomne s ňou nič neporiešim, po nej je to nečitateľné, alebo to všetko potrhá. Ja len chcem vedieť ako mám presne postupovať ak chcem aby ma vyplatil, bez akéhokoľvek kontaktu s ňou.
Mária27
13.09.13,08:01
Doplnila som príspevok