shaza
04.09.13,20:11
Ahojte, nevie mi tu niekto poradiť ohľadom plastových okien? Prerábame rodinný dom, v ktorom sme v 01/2013 vymenili kastlové okná za plastové. Robili ich PUR penou. Fasádu domu budeme robiť až na budúci rok. Z vonkajšej strany nám neorezali PUR penu, je tam teda vyše pol roka - zima, jar, leto. Zmenila farbu na tmavooranžovú a myslím, že sa pomaly rozpadáva. Môžeme to tak nechať alebo čo s tým treba urobiť, aby to vydržalo do ďalšej jari? Druhá vec je to, že na vnútornej parapetnej bielej doske (drevotriesková) sme objavili žlté fľaky, dokonca sa vyskutujú aj na ráme bieleho plastového okna. Ide to odtiaľ, ako sa spája parapet s oknom. Ja si myslím, že tá farba PUR peny nejako prerazila cez spodok parapetu aj okna. Nedokážem to vyčistiť klasickými čistiacimi prostriedkami. Nestretli ste sa niekto s takýmto problémom - čím by sa tie fľaky dali vyčistiť? Ďakujem za radu.
Stefan2005
04.09.13,18:36
... proste neodborná robota... pozri si napr. tieto linky:

http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/spravne-osetreni-pripojovaci-spary-oken-a-dveri-je/
http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/okna-dvere/neodborna-montaz-okna-podcenovany-zdroj-uniku-tepla-1290.html

na odstraňovanie pur peny existuje prípravok, ovšem neviem, či už nie je neskoro (ak je zažltnutá, zažratá...)
command
05.09.13,04:06
Takto to robia skoro vsetky firmy namontuju okna zastriekaju pur penou a ak si neobjednate aj zacistenie tak to tak nechaju a len vam povedia ze to mate obrezat, samozrejme sa to malo cim skor zacistit tak ako sa patri, tie flaky zvnutra budu asi tym ze pur pena nie je vzduchotesna a tym padom prejde cez nu aj vlhkost a tie flaky su prave ta vlhkost ktora presla cez PUR penu a zafarbila sa na tu farbu aku ma pena, tam pomoze asi len nater.
bcjan
05.09.13,04:23
PU peny sú na báze polyuretánu a ten reaguje na UV žiarenie a časom zvetráva žltne. Odporúčam začistiť a omietnuť.
mojeokno
06.09.13,07:09
Dobrý deň, Purpena nie je UV odolná, krátko po montáži okien bez použitia pások je potrebné zaomietať ostenie aby pena v plivom UV žiarenia nedegradovala. Purpenu z vonku múžete odrezať z vnútra by som ju ale nerezal, je dobre ju len postláčať kým je ešte nevytvrdnutá. Keď ju odrežete jej štruktúra sa otvorí a zväčší sa jej nasiakavosť. Orezať ju na vonkajšej strane nie je problém pre ekoncept paropriepustnosti smerom do exteriéru. Čistič funguje iba v nezatvrdnutom stave vo Vašom prípade ju treba odstrániť mechanicky. Skúste sa spýtať tieto otázky firmy ktorá Vám okná dodávala, pokial sú korektný, poradia Vám.
Jozef Dzurčanin
13.10.14,21:04
zaschnutu pur penu z parapety odstranite s ted pur 200ml
220870
14.10.14,03:14
Pena určite neprerazila cez plast.Fľaky budú z iného dôvodu.Starú penu je potrebné pred realizáciou fasády odstrániť a nastriekať novú.Nieje to chyba montážnikov ,pokiaľ ste sa nedohodli inak.
Braňo
14.10.14,05:21