Elys
05.09.13,12:00
1. Mám živnosť, nie som plátca DPH a zaplatím si reklamu o ubytovaní na internete na Polskej stránke v Polsku na moje IČO a DIČ , musím sa u nás zaregistrovať na DPH ?
- Ak áno, čo sa stane, keď si nedám do výdavkov žiadne faktúry od nich?
2. Zaplatím si túto reklamu ako občan SR, musím sa zaregistrovať na DPH?
Ďakujem, Elys.
samod
05.09.13,17:17
Predovšetkým je potrebné upozorniť, že zo znenia otázky vyplýva, že ste zdaniteľnou osobou.
Ak nie ste platiteľ DPH a prijmete službu od poľského platiteľa DPH ide o službu s miestom dodania v tuzemsku podľa § 15/1 ZDPH a ide o službu , kde je povinný platiť DPH nadobúdateľ služby podľa § 69/3 ZDPH.
Budete sa registrovať nie ako platiteľ DPH podľa § 4 ( teda klasický platiteľ DPH ) , ale podľa 7a ZDPH . Samozrejme, že sa môžete ako klasický platiteľ zaregistrovať tiež, ale to asi nechcete.
Ak to neurobíte stane sa to, že Vás daňový úrad môže sankcionovať.
Ak by ste nedali svojmu partnerovi v Poľsku svoje IČO a on by predpokladal, že nekonáte ako zdaniteľná osoba miesto dodania služby bolo POľsko a fakturoval by Vám reklamané služby s Poľskou DPH a navyše by ste tak či tak musel plnenie samozdaniť a platil by ste dvakrát - Poľskú DPH za služby a ešte aj slovenskú, pretože zdaniteľná osoba ste.