Wotan
05.09.13,11:19
manzelka je dlhe roky nezamestnana a evidovana na UPSVaR. Nedostava ani cent, nakolko ja som zamestnany. Od septembra si nasla pracu, avsak len na dohodu.

Popri tom sa stale musi chodit hlasit na Urad prace ako nezamestnana. Tam jej dokonca povedali, kedze na dohode ma uvedeny pravidelny prijem, ze musi navstevovat nejake prednasky alebo hlasit sa castejsie na Urade prace (neviem presne o co ide).

Otazka je - naco ma nadalej zotrvavat na Urade prace??? Pracuje na dohodu, zamestnavatel by mal platit poistne do ZP za nu, od Uradu prace nevidela ani cent, moze sa teda odhlasit? Nebude musiet lietat po uradoch a ani zhanat peciatky od zamestnavatelov ze si hlada pracu, kedze pracu uz vlastne ma... Je mozne teda prist na Urad prace a zo dna na den sa odhlasit?
Tweety
05.09.13,09:29
Môže sa odhlásiť, evidencia nie je povinná, ale pokiaľ nebude mať prácu, musí si sama platiť ZP. Takže najlepšie pre ňu bude, až keď bude mať podpísanú dohodu a tú odnesie na ÚP, tu záelží potom od toho, aká bude mesačná výška odmeny na dohodu, pretože aj evidovaný môže zarábať, tu je ale max. suma, inak bude z evidencie v vyradená.
Wotan
05.09.13,09:33
no ta vyska odmeny je nizka, ale od Uradu nedostava nic, takze jej to nic nepomoze ze tam zostane nadalej, len pribudnu starosti s castejsou navstevou uradu atd... Dohodu uz ma uzatvorenu aj odovzdanu na Urade. A ked niekedy uz nebude mat pracu, tak sa opat na Urad nahlasi... to sa snad da?ci? Lebo naozaj nevidim vyznam byt evidovany - ked Urad teraz za nu neplati ani poistne do ZP, ani ziadne davky jej neplati... tak naco...
Tweety
05.09.13,09:40
ÚP za evidovaného platí ZP aj vtedy, keď nepoberá podporu. Ak nebude mať prácu, je lepšie byť zaevidovaná ako si sama platiť, nemyslíš?
Wotan
05.09.13,09:55
pockaj, pockaj..s tym suhlasim jasne...to viem ze Urad platil za nu ZP aj ked nedostavala podporu, vsak preto tam bola evidovana tie roky ked nemala pracu...

Ale ona je teraz zamestnana na dohodu a pokial sa nemylim, po novom aj zamestnavatel dohodarov je povinny platit odvody - cize momentalne poistne za manzelku by mal platit zamestnavatel... tym padom ona nepotrebuje Urad prace. Ak vsak pracu v buducnosti nebude mat, tak sa opat na Urad nahlasi, aby Urad platil poistne do ZP... tak som to pisal :)
Tweety
05.09.13,10:01
Áno, jasné, tak.
Wotan
05.09.13,10:08
super..takze sa moze v klude odhlasit a v pripade straty zamestnania sa opat nahlasit...dakujem :)

Z toho sa mi vynara este jedna otazka - ak je niekto zamestnany na dohodu a zaroven aj na Urade prace, kto plati poistne do ZP - zamestnavatel dohodarov, alebo Urad Prace? Kto ma prioritu?
Tweety
05.09.13,10:10
Za dohodára zamestnáv., dohodár, a evidovaného(pri zákonom stanovej výške max.odmeny) ÚP.
veronikasad
05.09.13,10:39
Aký druh dohody má manželka uzatvorený ? Bude pracovať každý pracovný deň v týždni ?
Wotan
15.09.13,19:06
Tweety - a ked je aj tam aj tam? :)

veronikasad - Dohoda o vykonani prace - pravidelny prijem, v rozsahu max. 150hodin do konca roka. Ci uz bude robit kazdy den alebo nie, to zavisi od zamestnavatela.