Puuusinka
16.03.06,18:39
Dobry den,

chcem sa spytat, ze dnes mala moja matka živnostníčka daňovú kontrolu, všetko prebehlo o.k., ale potom našli chybu na pokladničnom doklade, kde na hlavičke nemá byť napísane jej meno s adresou firmy, ale jej meno s adresou, kde byva.. povedali, že dostane minimálnu pokutu, neviete aká to je minimálna pokuta podľa nich?
lenkak
16.03.06,17:41
2000 Sk .
Puuusinka
16.03.06,17:42
Toľko veľa to sa mi nezdá..
Braňo
16.03.06,17:43
Jedná sa zrejme o 2000,- SKK, ale v takomto prípade sa jedná skutočne o hlúposť. Uvedená skutočnosť nemá vplyv na zmenu daňového základu, tak by som sa asi odvolal.
stuko
16.03.06,17:45
no ja mam pocit, ze hladali a hrozne ich stvalo ze nic nenasli tak potom si nasli takuto prkotinu.
V kazdom pripade sa treba odvolat, pokial nenasli problem, ktory by nejako skresloval zaplatenu dan, tak neni o com
ondrejvla
16.03.06,17:49
Dobry den,

chcem sa spytat, ze dnes mala moja matka živnostníčka daňovú kontrolu, všetko prebehlo o.k., ale potom našli chybu na pokladničnom doklade, kde na hlavičke nemá byť napísane jej meno s adresou firmy, ale jej meno s adresou, kde byva.. povedali, že dostane minimálnu pokutu, neviete aká to je minimálna pokuta podľa nich?

No, to je sila! Museli niečo nájsť, tak si našli taký banálny dôvod, ako neoznačenie dokladov sídlom, ktorý je vo výpise zo ŽR. A čo budú robiť, keď prídu do firmy, kde nie sú žiadne doklady vypísané a bločky sú nahádzané v krabiciach, pardón škatuliach z margarínu?
Čo by robili vo firme, kde nie sú odoslané ELDZ, nakoľko spoločník firmy, ktorý ju predal a nový nemal záujem prevziať mzdovú agendu, jednoducho všetko odovzdal do zberu? A čo mám urobiť ja, nakoľko som v tom čase bola ekonómkou firmy, ELDZ boli odovzdané mzdovou účtovníčkou oproti podpisu, ale ako dokazovať odovzdanie, keď je všetko v zbere a zamestnanec zomrel. Tiež nenachádzam riešenie ako pomôcť vdove, ako zdokladovať jeho príjem za 2 roky?! Takéto by mali pokutovať a nie opečiatkovanie pečiatkou so správnou firmou, ale nie správnym sídlom!
No ale myslím, že najnižšia pokuta je 2000,- Sk.
ondrejvla
16.03.06,17:50
Bóóže, kým ja dopíšem, je tu x - odpovedí! Tiež by som sa odvolala.
lenkak
16.03.06,17:52
:mee::mee: :mee:
Nemali čo nájsť.
Puuusinka
16.03.06,17:54
Nooo to naozaj je až 2000 veď to je hrozné.. ona sa teraz skrz to veľmi trápi.. pretože daňovníci si tam už chodia ako domov.. inak vlastní novinový stánok a všetko má v poriadku.. a takú sprostosť si nájdu? A koľko sa platí za kolok pri odvolaní? Moja mamina čakala pokutu max. 500 korún..
Zita5
16.03.06,18:05
Proste ony majú v pláne vybrať pokutu........ a keď nevyhodia výdavky , tak idú po maličkostiach.

To na ktorom doklade mala nsprávne uvedenú adresu .Nemala ju v súlade so ŽL?
Puuusinka
16.03.06,18:11
Na hlavičke v pokladni ako vychádza pokladničká páska, keď predá nejaký tovar.. mala všetko uvedené.. len nemala adresu kde býva, ale adresu v mieste podnikania..
Zita5
16.03.06,18:13
Na hlavičke v pokladni ako vychádza pokladničká páska, keď predá nejaký tovar.. mala všetko uvedené.. len nemala adresu kde býva, ale adresu v mieste podnikania..

Sídlo podnikania ma na ŽL trvalé bydlisko ?
Puuusinka
16.03.06,18:16
Neviem kde to zmizlo už som sem písala..
no proste keď dávame pokladničný blok, tak tam má byť uvedená jej adresa bydliska a nie adresa miesta podnikania.. takže to mala zle..
Je z toho maximálne smutná :( neviete kde by som si mohla prečítať čo všetko musí mať ako živnostíčka, aby sa vyhýbala takýmto pokutám?
Zita5
16.03.06,18:20
Sídlo podnikania ma na ŽL trvalé bydlisko ?

Pusinka , prosím neodpovedala si , ak môžeš napíš .
Puuusinka
16.03.06,18:21
Noo bolo to takto.. prišli pri okienko kde predáva, následne si vypýtali 1 ks cigarieť, nahodila a dala pokladničný doklad.. prišli do vnútra, predstavili sa.. a začali kontrolovať, pokladničné knihy, certifiikát, ešte aj nadvihli registračnú pokladnicu a pozerali, či je tam uvedené číslo.. a na koniec sa pozreli na pokladničný doklad a povedali, že tam je chyba, pretože tam nemá byť uvedená na hlavičke adresa miesta podnikania, ale jej bydliska :( a tak jej povedali, že dostane minimálnu pokutu.. :( je z toho nešťastná potom ako som jej oznámila, že to bude až 2000,-- lebo to podnikanie samo o sebe nevynáša veľa.. :(

*** Chcem sa spýtať: Kde by som si mohla naštudovať čo všetko má mať v poriadku, aby sa vyhla budúcej pokute?
Puuusinka
16.03.06,18:23
Zitka, je rozrušená a nevie si spomenúť, živnostenský list má v práci :(
Zita5
16.03.06,18:29
Vieš treba mať uvedené:

Meno, priezvisko - obchodný názov
Sídlo podnikania - /väčšinou uSZČO to je trvalé bydlisko,podľa ŽL/
Prevádzka : /adresa kde ma umiestnený stánok a nahlásený na ŽÚ a DÚ/
IČO
DIČ
IČ DPH v prípade plátcu
Samozrejme aj DKP - RP
Zita5
16.03.06,18:32
Zitka, je rozrušená a nevie si spomenúť, živnostenský list má v práci :(

Viem , že ju to zobralo , ale nech si pomyslí na to , že sa stávajú ešte horšie veci .;) Preto sme tu , aby sme sa so vzniklým problémom trošku popasovali a radšej takto, ako nijak .A toto nech si uvedomý .Takže ju pozdravujeme a nech sa netrápi.:)
Puuusinka
16.03.06,18:34
ale veľakrát sa stalo, že kontrola prišla a všetko bolo v poriadku :(
a žiadna pokuta a zrazu našli takú somarinu..
Kde si môžem pozrieť jej živnostenský na nete? To sa nedá.. zdá sa mi, že v minulosti som to pozerala.. aby som presne zistila čo a ako..

A Zituš nevieš náhodou kde si môžeš pozrieť, čo je všetko potrebné, aby sa v budúcnosti tým pokutám vyhla?
Zita5
16.03.06,18:38
ale veľakrát sa stalo, že kontrola prišla a všetko bolo v poriadku :(
a žiadna pokuta a zrazu našli takú somarinu..
Kde si môžem pozrieť jej živnostenský na nete? To sa nedá.. zdá sa mi, že v minulosti som to pozerala.. aby som presne zistila čo a ako..

A Zituš nevieš náhodou kde si môžeš pozrieť, čo je všetko potrebné, aby sa v budúcnosti tým pokutám vyhla?

Vyhľadaj si na porade živnostenský zákon , náležitosti na blokoch z registračnej pokladne , je to tu niekde , idem pozrieť aj ja a pripojím link .

Pozri toto:
http://www.porada.sk/t19368-peeiatkova-doklady-z-erp.html

http://www.porada.sk/showthread.php?t=16919&highlight=N%E1le%BEitosti+bloku
Puuusinka
16.03.06,18:39
Ja viem, že sa stávajú aj horšie veci, ale aj tak ju to trápi.. dnes sa potešila, že jej prišiel preplatok za plyn 2000,-- a hneď to musí dať tým hnusným daňovákom :(
jess
16.03.06,18:46
ale veľakrát sa stalo, že kontrola prišla a všetko bolo v poriadku :(
a žiadna pokuta a zrazu našli takú somarinu..
Kde si môžem pozrieť jej živnostenský na nete? To sa nedá.. zdá sa mi, že v minulosti som to pozerala.. aby som presne zistila čo a ako..

A Zituš nevieš náhodou kde si môžeš pozrieť, čo je všetko potrebné, aby sa v budúcnosti tým pokutám vyhla?
pozri www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) , tam sú už uvedené aj všetky prevádzky podnikateľa,


čo ja viem, tak by na bločku mala mať aj sídlo, aj prevádzku, pokiaľ to možnosti bločku dovolia (napr. euro pokladne o šírke bloku 2cm asi ťažko :cool: )
Zita5
16.03.06,18:47
Ja viem, že sa stávajú aj horšie veci, ale aj tak ju to trápi.. dnes sa potešila, že jej prišiel preplatok za plyn 2000,-- a hneď to musí dať tým hnusným daňovákom :(

Pozri si ,niečo som Ti priložila nejaký link , študuj a pouč maminu, nech sa netrápi .
Puuusinka
16.03.06,18:59
myslíš ten link www.zrsr.sk? Noo má pokladňu EURO2000.. takže je to moc malá hlavička.. trápi sa stále..
Zita5
16.03.06,19:06
myslíš ten link www.zrsr.sk? (http://www.zrsr.sk?) Noo má pokladňu EURO2000.. takže je to moc malá hlavička.. trápi sa stále..

Jááj , zlatinko moje ;) pozri príspevok č. 20, tam klikni na pripojené linky .
Puuusinka
16.03.06,19:08
Zitka už som si všimla :) ďakujem idem do pozrieť.. :) musím jej s tým začať pomáhať, lebo je to fakt hrozné.. ďakujeem
Puuusinka
16.03.06,20:41
Ešte ma napadlo, že minule bola daňová kontrola a zabudla im vydať doklad a pokuta bola len 1000,-- a myslím, že to bola väčšia chyba ako táto, takže preto stále pochybujem o tom, že by to bolo až 2000,--
Zita5
16.03.06,20:46
Ešte ma napadlo, že minule bola daňová kontrola a zabudla im vydať doklad a pokuta bola len 1000,-- a myslím, že to bola väčšia chyba ako táto, takže preto stále pochybujem o tom, že by to bolo až 2000,--

No to môže byť rada , že jej dali len 1000,-SK.
rada
19.03.06,12:34
Citát :
Pôvodca textu príspevku: Puuusinka
Ešte ma napadlo, že minule bola daňová kontrola a zabudla im vydať doklad a pokuta bola len 1000,-- a myslím, že to bola väčšia chyba ako táto, takže preto stále pochybujem o tom, že by to bolo až 2000,--

V prípade, že sa nevydá doklad, avšak sa tržba zaeviduje do registračnej pokladnice zákon stanovuje pokutu od 1 000 do 10 000 Sk.
Ak sa však ani do registračnej pokladnice tržba nezaeviduje je to už od 10 000 do 100 000 pokuta.

Myslím si, že nižšiu pokutu ako 1000,- Sk DÚ ani nedávajú resp. zákon im nedovoľuje. Po vlastnej skúsenosti o ktorej som tu písala a od mnohých poraďákov som zažila gratulácie určite by som napísala po obdržaní rozhodnutia o uložení pokuty odvolanie. V ňom by som použila čarovnú formulku proti rozhodnutiam o pokute zo strany DÚ že "podľa uvedeného napadnutého ustanovenia považujem pokutu za neprimeranú s prihliadnutím na charakter protiprávneho konania a na rozsah jeho následkov". Ďalej by som uviedla, že predmetný nedostatok sa stal neúmyselným konaním z mojej strany a že z jeho vytknutia som sa náležite poučila a a vyvodila opatrenie o jeho náprave.:cool:
stuko
19.03.06,13:21
"podľa uvedeného napadnutého ustanovenia považujem pokutu za neprimeranú s prihliadnutím na charakter protiprávneho konania a na rozsah jeho následkov". Ďalej by som uviedla, že predmetný nedostatok sa stal neúmyselným konaním z mojej strany a že z jeho vytknutia som sa náležite poučila a a vyvodila opatrenie o jeho náprave.:cool:

rada, to je krásne napísané, normálne som si to skopíroval do PC i ja, este sa to moze niekedy zísť :)
rada
19.03.06,13:37
ááá mám tam chybu dvakrát a a.
Takže držím palce nech to pomôže ak to bude náhodou treba.
Puuusinka
21.03.06,12:12
rada naozaj pekne napísané.. ale mám obavy, že ak by sa odvolala, že by si na ňu ,,sadli" a chodili ju kontrolovať stále a naschvál by nachádzali nové a nové chyby
rada
21.03.06,13:32
No naozaj sa neviem k tomu vyjadriť či je to v praxi tak, že pri odvolaní si na človeka sadnú a potom nachádzajú chyby. Ja na to pozerám skôr cez zákon a cez moju jednu skúsenosť keď som sa odvolala a tak som tých daňovákov pomiatla, že mi nakoniec vrátili aj 500,- Sk za kolok, ktorý som zaplatila za správne konanie v ktorom rozhodovali. Každý si to musí zvážiť sám a potom v tej čarovnej formulke nie je nič protiprávne a nič také čo by daňovákov mohlo viesť k správaniu, že by hľadali nové a nové chyby - aspoň si myslím. Ešte raz opakujem, je to na zváženie každého človeka či sa s pokutou ihneď zmieri, ale urobí pokus buď o jej odpustenie alebo aspoň o zmiernenie. Ak to výjde je to dobrý pocit. Takže budem držať palce, aby ste sa správne rozhodli.:rolleyes:
elli
31.03.06,06:59
No naozaj sa neviem k tomu vyjadriť či je to v praxi tak, že pri odvolaní si na človeka sadnú a potom nachádzajú chyby. Ja na to pozerám skôr cez zákon a cez moju jednu skúsenosť keď som sa odvolala a tak som tých daňovákov pomiatla, že mi nakoniec vrátili aj 500,- Sk za kolok, ktorý som zaplatila za správne konanie v ktorom rozhodovali. Každý si to musí zvážiť sám a potom v tej čarovnej formulke nie je nič protiprávne a nič také čo by daňovákov mohlo viesť k správaniu, že by hľadali nové a nové chyby - aspoň si myslím. Ešte raz opakujem, je to na zváženie každého človeka či sa s pokutou ihneď zmieri, ale urobí pokus buď o jej odpustenie alebo aspoň o zmiernenie. Ak to výjde je to dobrý pocit. Takže budem držať palce, aby ste sa správne rozhodli.:rolleyes:

Suhlasim - dodam, ze o odpustenie alebo zmiernenie akejkolvek sankcie, a je jedno, ci danovej alebo v spravnom konani, alebo sudneho poplatku, o zmiernenie tvrdosti zakona a pod., sa oplati ziadat VZDY. Alebo aspon v prevaznej vacsine pripadov. Aj uradnik moze mat prave dobry den... :)
veva125
31.03.06,07:40
Ja som mala presne ten istý problém. DKP bol ešte zložený z čísla daň.úradu a rodného čísla, tak som sa ohradila zákonom o ochrane osobných údajov a uznali mi to. Lebo vlastne na bločku je meno, adresa trvalého bydliska a rodné číslo. Takže ak máte DKP zložený z rodného čísla, mali by to odvolanie uznať.
Janka6685
28.04.06,12:41
v priloženom linku som si prečítala, že okrem iného má pokladničný doklad obsahovať aj toto: 8. meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne subjektu, ktorý dodáva tovar alebo poskytuje službu, ak subjekt je platiteľom DPH,
Znamená to teda, že miesto podnikania (čo je v prípade SZČO väčšinou adresa trvalého pobytu) musí byť na doklade z ERP len v prípade, ak je podnikateľ platiteľom DPH?
veva125
28.04.06,13:40
§3,ods.(3) Pre subjekt, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, páska dennej a mesačnej uzávierky vytlačená pokladnicou obsahuje najmenej údaje podľa odseku 2, okrem údajov podľa odseku 2 písm. b) a i) a daňové identifikačné číslo.
Čiže sídlo, miesto podnikania - musí tam byť.
Janka6685
28.04.06,19:36
Ak to podnikateľ opravý dodatočne, tak mu pokutu nedajú? Už rok vydával bločky, kde tento údaj chýbal.
veva125
30.04.06,06:27
U nás kontrolovali vždy len bločky z kontrolného nákupu, nie staré. Myslím, že na staré sa pozrú, len keby bol nejaký problém, napr. nahlasenie od nespokojného zákazníka, že neuvádzate správne údaje.
KEJKA
30.04.06,10:14
pozor, brat dostal pokutu, že nemá na bločku sídlo firmy, mal tam len názov a sídlo prevádzky... bola pokuta....
Osobne si myslím, že mal tam dostatok údajov, ale zatiaľ s odvolaním nepochodil.
veva125
30.04.06,11:32
nerozumiem, ako mohol dostať pokutu za niečo, čo je v zákone jednoznačne napísané a on to neporušil. Ostatné mal všetko vporiadku? Napr. niekedy FO píšu len dodatok obch.mena, ale neuvádzajú svoje meno a priezvisko.
Danabard
02.05.06,07:26
Dnes sme dostalil pokutu od Obvodného úradu za neodhlásenie prevádzkárne.
Účtujem to 545/221. Bude to daňovo uznaný náklad? Ďakujem.
Tweety
02.05.06,07:32
Dnes sme dostalil pokutu od Obvodného úradu za neodhlásenie prevádzkárne.
Účtujem to 545/221. Bude to daňovo uznaný náklad? Ďakujem.
Predpis pokuty 545/379, úhrada pokuty 379/221. Je to nedaňový náklad. :cool:
pedantmk
26.05.06,21:44
Ja som mala presne ten istý problém. DKP bol ešte zložený z čísla daň.úradu a rodného čísla, tak som sa ohradila zákonom o ochrane osobných údajov a uznali mi to. Lebo vlastne na bločku je meno, adresa trvalého bydliska a rodné číslo. Takže ak máte DKP zložený z rodného čísla, mali by to odvolanie uznať.

Na Slovensku je to tak.
Novelizovať bez odbornej verejnosti a nemyslieť na dôsledky.
Pri pridelovaní nového DIČ resp. IČ DPH (čo argumentovali ochranou osobných údajov) zabudli na DKP,ktoré rodné číslo obsahovalo z DIČa fyzických osôb (kód DÚ RČFO číslo pokladne pr.651770505001).
Ale osobné údaje sú stále prístupné,lebo ak si pozrieme overenie IČ DPH,prípadne DIČ na zrsr.sk je tam uvedené aj staré DIČ s rodným číslom :D.
Nové DKP sa robia z nového DIČ deliteľného číslom 11 a RČ už neobsahujú.

Inak hlavička musí osahovať sídlo firmy s adresou aj adresu prevádzky ak nie je totožná so sídlom firmy a ďaľšie náležitosti a to všetko v 6 riadkoch a na starších pokladniach aj menej ako 6.
veva125
29.05.06,09:33
Inak hlavička musí osahovať sídlo firmy s adresou aj adresu prevádzky ak nie je totožná so sídlom firmy a ďaľšie náležitosti a to všetko v 6 riadkoch a na starších pokladniach aj menej ako 6.
V zákone je uvedené: "adresu sídla, miesta podnikania,prípadne prevádzkarne " - z toho mi nevyplýva, že tam adresa trv.bydliska=sídla musí byť, ak sa nezhodujú s prevádzkarňou. Podla mňa jedna - ktorákolvek adresa z uvedených.(§2 písm.j,ods.8 vyhl.55/1994) Ak sa mýlim, opravte ma.
pedantmk
29.05.06,13:41
U nás to dávali kontroly vždy do zápisu a museli si to subjekty prerobiť.
Proste museli mať okrem iného v hlavičke:
Názov firmy,adresu firmy
adresu prevádzky
atď...
ferdo86
29.05.08,17:48
PROSIM o pomoc... bola u nas slovenska statna inspekcia a zistili ze na bloku nam chyba ICO, a ze tam chyba aj mnozstvo kupeneho tovaru... ide a malu pekarnicku, doteraz s tym nebol problem ze na bloku nie je mnozstvo kupeneho tovaru ... plus este zistili nejaku chybicku v tom ze vraj doslo k predrazeniu nakupu v neprospech spotrebitela, kedze tovar bol vazneny spolu s vrecuskom, v ktorom to podavame...
Tak nam prislo oznamenie o zacati spravneho konania, v ktorom pisu ze bude asi ulozena pokuta... V akej vyske sa bude podla Vas pokuta pohybovat, ked sme nedostatky uz odstranili? ??? dikkky
monika.s
07.06.08,12:37
Prosim, poradte mi, mala som na prevadzke danovu kontrolu, ktorej nebol vydany pokladnicny doklad, dokonca nebolo do pokladne ani tuknute. Pokial viem, minimalna pokuta je 10000, to mozem cakat. Dufam, ze to bude iba to minimum. Vraj si danová uradnicka vsimla aj v minulosti, ze tu nie vzdy vydavame blocky z pokladne a preto prisla na kontrolu. Je to asi zle. Neviete niekto poradit, ci v takomto pripade si danovy urad na nas posvieti, ci budu nasledovat dalsie kontroly napr. na DPH? Podnikat som zacala len vo februari 2008, za prvy kvartal bol nadmerny odpocet asi 1000 SK, druhy kvartal bude asi tiez nadmerny odpocet. Dakujem za vsetky reakcie.:mee:
cloe
07.06.08,13:48
Prosim, poradte mi, mala som na prevadzke danovu kontrolu, ktorej nebol vydany pokladnicny doklad, dokonca nebolo do pokladne ani tuknute. Pokial viem, minimalna pokuta je 10000, to mozem cakat. Dufam, ze to bude iba to minimum. Vraj si danová uradnicka vsimla aj v minulosti, ze tu nie vzdy vydavame blocky z pokladne a preto prisla na kontrolu. Je to asi zle. Neviete niekto poradit, ci v takomto pripade si danovy urad na nas posvieti, ci budu nasledovat dalsie kontroly napr. na DPH? Podnikat som zacala len vo februari 2008, za prvy kvartal bol nadmerny odpocet asi 1000 SK, druhy kvartal bude asi tiez nadmerny odpocet. Dakujem za vsetky reakcie.:mee:

To teda skutočne je zle. Dúfam, že si uvedomujete, čo je to krátenie dane.
A to sa divím, že ste len nedávno začali podnikať a už máte takého praktiky.:eek: Ako bude daňový úrad postupovať, nemám potuchy.
staslov
07.06.08,14:01
podľa § 16 ods.1 zák. č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
a) obchodné meno, identifikačné číslo a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
b) adresa prevádzkarne,
c) dátum predaja,
d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.
- otázkou je co má tvoja mamina zapísané v ZR ako sídlo, event.miesto podnikania?
Dav
07.06.08,14:06
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410
Našla som link na vyhlášku k ERP a http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-10-2007-a.html#35
v § 35, odst.8 zákona 511 sú uvedené sankcie. 1.x je to od10 do 100tis. Sk, potom 100-200 tis., až po podnet na zrušenie podnikateľského oprávnenia.
Dav
07.06.08,14:17
podľa § 16 ods.1 zák. č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
a) obchodné meno, identifikačné číslo a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
b) adresa prevádzkarne,
c) dátum predaja,
d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.
- otázkou je co má tvoja mamina zapísané v ZR ako sídlo, event.miesto podnikania?
So začiatkom súhlasím, záver mimotemyPozor, pôvodný príspevok je 2 roky starý.