3.Štefan
06.09.13,18:42
Dobrý deň, som tu nový:). Moji známi pred vyše mesiacom kúpili spoločnosť s.r.o. Po návrate z dovolenky zistili, že majú zablokovaný účet (vklad 5000 €). Teraz po pár dňoch sa im ozval aj exekútor (z Česka), oni podali námietku na okresnom súde proti exekúcii. Táto s.r.o. predložila nesprávne údaje o skutočnom stave a teraz je s.r.o. zrejme v plne nefunkčnom stave. V zmluve je napísané, že nový majitelia prevzali celú účtovnú evidenciu, čo však nie je pravda, pretože to by vedeli čo im hrozí - strata 5000 € (vklad) a ďalšie škody a náklady - aj likvidácia firmy. Táto kúpa prebehla cez zrejme "dôveryhodné" osoby;). Pomerne veľké dlhy a pohľadávky sú (+-) asi rovnaké, ale pohľadávky sú zrejme všetky nevymožiteľné. Nový majitelia sú neskúsení začínajúci podnikatelia a nie nejaká "charita" na splácanie cudzích dlhov, či vymáhatelia pohľadávok. Tak by som aj ja rád vedel ako zrušiť túto všestranne "výhodnú kúpu" aby mali čo najmenšie škody. Za každú dobrú radu Veľká vďaka:). 3.Štefan
tictac7
06.09.13,16:52
chyba za chybou....a nepomôžu si. Podpísali - mali si preveriť predtým. Argument, že nemali účtovnú evidenciu - nemali podpísať. Mohli aj nezávislý audit pred tým spraviť.... možností je veľa
MarcoM
06.09.13,17:14
Pochybujem, že sa s tým niečo dá spraviť, keď kupujúci nečítajú čo podpisujú nemôžu sa čudovať, že naleteli. Teraz už len zaplatiť exe, alebo tu s.r.o. pustiť k vode.
Mária27
06.09.13,18:24
Podľa môjho názoru je právny úkon absolútne neplatný podľa § 39 občianskeho zákonníka, resp. relatívne neplatný v zmysle § 49a - podľa presného znenia zmluvy a okolností.

§ 39

Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.

§ 49a

Právny úkon je neplatný, ak ho konajúca osoba urobila v omyle vychádzajúcom zo skutočnosti, ktorá je pre jeho uskutočnenie rozhodujúca, a osoba, ktorej bol právny úkon určený, tento omyl vyvolala alebo o ňom musela vedieť. Právny úkon je takisto neplatný, ak omyl táto osoba vyvolala úmyselne. Omyl v pohnútke nerobí právny úkon neplatným.
3.Štefan
06.09.13,19:12
Mária27 sa vyjadrila pomerne výstižne.Ale tá s.r.o. patrila pustiť k vode, už pred predajom, zrejme nezákonným. No a "exe", to sú veľakrát takí istý ako bývalý majiteľ s.r.o., ktorý sa chce zbaviť dlhov a ešte na tom aj nelegálne zarobiť..
3.Štefan
06.09.13,19:26
Iste chyby sa stali, ale niekto je vinný a niekto poškodený cudzím úmyslom. Keď nás napadne zviera v lese, tiež sa dá povedať - nemal si ísť do lesa, ale dá sa tu povedať že vinníka niet. Ale keď nás napadne v lese človek tak vinník je zrejmý. Je to úmyselný čin...
MarcoM
06.09.13,19:57
Lenže Navrhovateľ bude musieť dokázať, že bol v omyle, na čo Odporca vytiahne listinu, kde bude jasne napísané a podpísané, že Navrhovateľ bol o všetkom oboznámený, Bez dôkazov a svedkov, ktorí by nejakým spôsobom potvrdili tvrdenie Navrhovateľa je úspech veľmi neistý
Economic
08.09.13,06:30
Je tu jeden spôsob, len trvá dlhšie. Odvolať konateľa, zrišiť akturálne sídlo (doporučujem vlastník nehnuteľnosti napísať, že si neželá, aby tam spoločnosť mala sídlo) a podať návrh do OR na zápis zmeny - odvolať konateľa a vymazať sídlo. Firma bude v OR zapísaná bez konateľa a bez sídla. Teraz je na rade OR, aby takúto spoločnosť zrušil z úradnej moci. Tento proces síce trvá dlhšie... ale niekedy pomôže. Neriešim náklady, ktoré mali noví majitelia spoločnosti. Bohužiaľ to je pasé. Toto je jedna z viacerých možností, ktoré sa núkajú.
3.Štefan
08.09.13,18:45
No stratia vklad 5000+600 za "vydarenú" kúpu a asi aj ďalšie náklady. A nie je to to isté ako dať spoločnosť do likvidácie? Alebo by tam mali vyššie náklady?Majú viac starostí ako veľa a teraz na nich okrem iného bola ušitá "parádna búda". A zmluva nehovorí o žiadnych prílohách ani nemá dodatky..
Dáša_
11.09.13,06:31
Povedzme si otvorene, peniaze, ktore dali za kúpu firmy, už nikdy neuvidia. Aj keby sa začali súdiť a súd nebodaj vyhrali, nebude im mať kto zaplatiť. Naviac, za právnikov dajú ešte viac. Stokrát môže byť ten úkon absolútne neplatný, peniaze im to nevráti. A ke´d pôjdu cestou súdou, je to fakt cesta, ako prísť o oveľa viac. Aj keď morálne možno zvíťazia :D Ja osobne by som sa buď vybrala cestou odvolania konateľa, ako tu je popísané. alebo by som sa pozrela, či ešte funguje firma bankrot s.r.o. :) Ale to sú ďalšie peniaze...
3.Štefan
11.09.13,06:59
Myslím, že ten exekútorom zablokovaný vklad 5000 € im zostane a súdne trovy s príslušenstvom tiež môžu vymáhať, takže aspoň ten vklad 5000 € sa im vráti..
Dáša_
11.09.13,07:59
A kde je tých 5000€ na účte firmy? alebo tých 5000 dali do ruky tomu, čo firmu prevádzal? A kto im vráti súdne trovy?
Dáša_
11.09.13,08:46
no moment, oni zaplatili za kúpu obchodného podielu fyzickej osobe? Prečo vkladali 5000 na účet firmy?
3.Štefan
11.09.13,13:30
Tých 5000 € je na účte firmy (nových majiteľov) v banke. Účet blokuje exekútor, ale ten bude časom odblokovaný.. Súdne trovy sa dajú vymáhať (no ťažko povedať..), ale mali by byť menšie ako tých vrátených 5000 €. A svoje trovy a súdne poplatky bude hradiť bývalý majiteľ.
Dáša_
11.09.13,13:36
a z akého dôvodu dali na účet tých 5000€ - predpokladám, že pôvodný majiteľ mal splatené celé ZI. V každom prípade bude len veľmi ťažko na súde dokazovať, že im pôvodný majiteľ nepovedal všeetko o firme, hlavne, keď podpísali, že preberajú celú účtovnú dokumentáciu. Aké budú mať dôkazy? Že si to neskontrolovali? A tých 5000, to vložili do firmy ako pôžičku? To mi stále nie je jasné, ako, za akým účelom to do firmy vložili. Ako by sa v účtovníctve vklad 5000€ zaúčtoval.
Braňo
11.09.13,13:43
kúpiť s.r.o. bez dôkladného hĺbkového auditu považujem skôr za žart. kľudne sa môžu vynoriť hocijaké zmenky, ktoré nie sú v účtovníctve....
3.Štefan
11.09.13,14:46
To asi nemuseli, no potrebovali mať peniaze na činnosť s.r.o., a teraz žiadajú odblokovanie časti financií z účtu na zaplatenie prác..
3.Štefan
11.09.13,14:56
No, vynorili sa ďalšie pomerne veľmi veľké dlhy..
Dáša_
11.09.13,15:32
aby sme si teda rozumeli, sú dve v podstate rozdielne veci - chcú zrušiť zmluvu o prevode obchodného podielu a tiež chcú aby sa im vrátila pôžička firme vo výške 5000€.
No čo ti povedať - choďte do toho, ale nádej na úspech je mizivá. Akurát fakt miniete kopec peňazí na právnikov.
3.Štefan
11.09.13,16:51
No áno, je to tak. Chcem im pomôcť, a sú to ich peniaze, ale si myslím, že spravodlivosť ešte existuje. Preto nech idú do toho, ja im držím stranu no neviem ako to celkove dopadne. Myslím a verím, že to vyhrajú..
Dáša_
11.09.13,17:44
osobne si myslím, že prídu o oveľa viac ako len tých 5 tisíc... Ale je to celé vaša voľba. Bolo by naozaj super, keby sa im to podarilo... Ale som príliš dlho v praxi, aby som tomu verila
3.Štefan
16.09.13,06:30
A nepožadujú aby sa tam zapísal nový konateľ, napr. aj majiteľ(?), vraj bez toho sa zmena zapísať nedá..
3.Štefan
16.09.13,20:03
Oprava: No stratia vklad 5000+5000€(a nie 600€) za "vydarenú kúpu" a asi aj ďalšie náklady. 3.Štefan