Karolína8
07.09.13,10:33
Dobrý deň. V júli 2013 som úspešne ukončila doktorandské štúdium a spolu s manželom sme sa presťahovali z hlavného mesta do iného kraja. Zatiaľ stále nemám prácu, preto s manželom plánujeme založiť si rodinu. Keďže sme na škole počas doktorandského štúdia boli kvalifikovaní ako študenti a poberali sme štipendium, nepočíta sa mi štúdium do odpracovaných rokov. Neviete mi poradiť v akej výške by som dostala materskú, ak by som nemala odpracovaných 270 dní a v najbližšom čase by som otehotnela? Ďakujem.
Mila123
07.09.13,08:34
dňom pôrodu dostaneš RP vo výške skoro 200 € mesačne.....
Katy a R
07.09.13,08:38
Ak nemáš splnenú základnú podmienku - 270 dní poistenia (2 roky do pôrodu) - tak žiadna materská nebude!
Môžeš potom požiadť o štátnu dávku - rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťatka (na UPSVaR) - aj o ostatné št dávky (príspevky pri narodení dieťatka, PnD)
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/statne-socialne-davky.html?page_id=229
Karolína8
07.09.13,08:54
Ďakujem a neviete, či by sa dalo nejak pripoistiť, prípadne doplatiť poistenie, aby som akú takú materskú dostávala?
Katy a R
07.09.13,08:58
ak ešte nie si tehotná - dá sa to riešiť. máš na výber viaceré riešenia - pozri témy o materskej .(PP, brigáda, dobrovoľné poistenie - rôzne kombinácie) - záleží od tvojej konkrétnej situácie ???
Mila123
07.09.13,09:01
najjednoduchšie by bolo mať teraz dohodu s pravidelným prjmom...i keď na 20 €/ mesačne a keď budeš v rannom štádiu tehotenstva nájsť si prácu, stačí 90 dní.....ale v súčte oboch poistení musí byť 270 dní.....
MD je na porade veľakrát rozoberané....zalistuj a potom sa popýtaj čo a ako......